Prawa jazdy na motocykl nie uzyska już osoba, która ma 18 lat. Takie uprawnienia otrzyma dopiero w wieku 24 lat – przewiduje nowa ustawa o kierujących pojazdami
Osoba, która ma 18 lat, będzie co najwyżej mogła zrobić nową kategorię A2, która pozwoli na jazdę motocyklem, którego moc nie przekracza 35 kW, czyli około 46 koni mechanicznych. Z taką kategorią będzie można też jeździć motocyklem trójkołowym o mocy do 15 kW.
Nowa ustawa stwarza jednak możliwość, by miłośnik dwóch kółek nie czekał do 24. roku życia, by wsiąść na szybki motor. Jeżeli kierowca uzyska najpierw kategorię A2, to nie będzie musiał czekać do 24. roku życia, by znów ubiegać się o kategorię A. Po dwóch latach od uzyskania prawa jazdy kategorii A2 będzie mógł ubiegać się o kategorię A. Jeżeli więc przez te dwa lata będzie się nabywało doświadczenie na mniejszej maszynie, to prawo jazdy na mocniejsze motory będzie można uzyskać najwcześniej w wieku 20 lat. Kierowca w tym czasie ma nabrać nie tylko doświadczenia potrzebnego do jazdy na szybkich motocyklach, lecz także ogłady.
Ustawa wprowadza nową kategorię AM, która zastąpi kartę motorowerową. Uzyska ją 14-latek. Tymczasem jeszcze dziś kartę motorowerową może mieć osoba, która ma 13 lat. Do uzyskania kat. AM konieczne będzie odbycie szkolenia i zdanie egzaminu państwowego. Z takim uprawnieniem będzie można jeździć nie tylko motorowerem i skuterem, lecz także lekkim czterokołowcem, czyli małym quadem. Takim czterokołowcem lekkim będzie pojazd, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/godz. i ma masę do 350 kg.
Prawo jazdy kategorii AM będzie musiała mieć także pełnoletnia osoba, jeżeli zechce jeździć na skuterze czy innym pojeździe, na który wymagane są te uprawnienia. Obecnie osoby, które mają 18 lat, nie muszą mieć karty motorowerowej. Jednak nie każda osoba pełnoletnia będzie musiała mieć kat. AM, by jeździć skuterem. W dalszym ciągu do jazdy na motorowerach, skuterach i ruadach będzie uprawniała kategoria B (samochody osobowe) czy kategoria motocyklowe od A1 do A. Jednak po zmianie prawa jeżeli dorosły nie ma żadnego prawa jazdy, to będzie musiał mieć przynajmniej kategorię AM, by wsiąść na skuter. Wymóg ten jednak nie obejmie tych osób, które osiągną wiek 18 lat przed wejściem w życie nowych przepisów. Te osoby zostaną uznane za uprawnione do prowadzenia skuterów. Osoby, które osiągną pełnoletniość po wejściu w życie nowej ustawy, będą już musiały mieć kategorię AM, by jeździć skuterem.
Ze względu na to, że ustawa wchodzi w życie 11 lutego 2012 r., to bez kategorii AM będą mogły na skuterach jeździć te osoby, które 18 lat skończą przed tą datą. Przepisy wprowadzające nowe kategorie praw jazdy zaczną obowiązywać z dniem 19 stycznia 2013 r.
Podstawa prawna
Art. 6, 8 i 125 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. nr 30, poz. 151).