statystyki

Rewolucja budowlana. Domy bez pozwolenia

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz22.05.2012, 06:55; Aktualizacja: 22.05.2012, 12:17
 • Wyślij
 • Drukuj
Rewolucja budowlana. Domy bez pozwolenia

Rewolucja budowlana. Domy bez pozwoleniaźródło: ShutterStock

Inwestorzy przestaną być uzależnieni od urzędniczych interpretacji. 30 dni będzie miał starosta, by sprzeciwić się zgłoszonej przez inwestora budowie. Gdy nie zareaguje, można będzie przystąpić do prac.

reklamareklama


Na tak proste i przyjazne przepisy czekaliśmy od lat. Budynki będą mogły powstawać bez decyzji o warunkach zabudowy, a nawet bez pozwolenia na budowę. Takie zmiany proponuje Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Poznaliśmy projekt założeń długo oczekiwanego kodeksu budowlanego. Obowiązujące, 86 razy nowelizowane prawo budowlane, nie jest już czytelne ani dla inwestorów, ani dla urzędników. Dlatego ministerstwo kierowane przez Sławomira Nowaka chce napisać od początku przepisy, które uproszczą procedury i usprawnią proces budowlany. Koncepcja jest w trakcie konsultacji ze środowiskami budowlańców.

Po dużej konferencji w Warszawie 30 maja ma nabrać ostatecznego kształtu i trafić do uzgodnień międzyresortowych. Dzięki nowelizacji prawa budowlanego oraz ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym – bo taką drogą powstaje kodeks – budowa ma być szybsza i wreszcie uniezależnić inwestora od urzędniczego widzimisię.

Budowanie na nowo

Budowanie na nowo

źródło: DGP

Rewolucyjny zapis przewiduje, że administracyjna decyzja o pozwoleniu na budowę będzie wymagana jedynie dla dużych budów (kubatura pow. 5 tys. m sześc. lub wysokość pow. 12 m).

Przy mniejszych budowach możliwe będzie korzystanie z uproszczonej ścieżki zgłoszenia. Wraz z dołączonym projektem budowlanym zgłoszenie stanie się przepustką do rozpoczęcia robót, o ile w ciągu 30 dni nie sprzeciwi się temu starosta, który zgłoszenie przyjął.

Zgody budowlanej nie będzie też blokować brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nową kategorią aktu prawa miejscowego, regulującego ład przestrzenny, będą miejscowe przepisy urbanistyczne (MPU).

Dlatego nie będzie już potrzebne uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. MPU będą powstawać w uproszczony sposób, co z kolei umożliwi harmonijne uzupełnianie istniejącej zabudowy.

– Zliberalizowanie przepisów i złagodzenie wymogów nie doprowadzą do samowoli. Procedury nadal będą przestrzegane, będą czuwały nad tym organy administracji budowlanej – zapowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Zdaniem prawników zniesienie wymogu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy ułatwi życie inwestorom.

– Będzie to korzystne dla osób fizycznych stawiających domy, które nie zakłócą kryteriów planistycznych na danym terenie – wskazuje adwokat Artur Michalski z Kancelarii DLA Piper.

– Ograniczenie formalności ułatwi prowadzenie inwestycji. Teraz to droga przez mękę i narzekają na nią również inwestorzy zagraniczni – mówi Bogdan Łysak z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej chce zastąpić nowelizowane już 86 razy prawo budowlane nową ustawą, nazywaną w resorcie kodeksem budowlanym. Przy okazji zostaną też znowelizowane przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W resorcie tempa nabrały prace nad projektem założeń nowej ustawy.

– Proponowane zmiany zakładają m.in. wzmocnienie roli studium zagospodarowania przestrzennego oraz ograniczenie możliwości zabudowy na terenach potencjalnie niebezpiecznych, np. zalewowych i osuwiskowych.

Mają też stworzyć mechanizmy zachęcające do inwestowania na terenach już do tego przygotowanych, wyposażonych w infrastrukturę techniczną: drogi i podstawowe uzbrojenie terenu – mówi Mikołaj Karpiński kierujący biurem ministra.

Założenia projektu były już konsultowane ze środowiskiem budowlanym w Gdańsku i w Rzeszowie. Jeszcze w tym tygodniu wiceminister Janusz Żbik przedstawi je na regionalnej konferencji konsultacyjnej we Wrocławiu. 30 maja resort planuje zorganizować w tej sprawie konferencję ogólnopolską w Warszawie, aby po przeanalizowaniu zgłoszonych na niej uwag i postulatów opracować ostateczny kształt dokumentu, który trafi do uzgodnień międzyresortowych.

Zdaniem Janusza Żbika najważniejszą zmianą zaproponowaną przez resort jest usprawnienie procesu inwestycyjnego, w tym uproszczenie procedur i ograniczenie rozstrzygnięć administracyjnych oraz podniesienie poziomu poszanowania ładu przestrzennego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 18

 • 1: lew z IP: 83.5.59.* (2012-06-12 19:45)

  Niestety musze zgodzic się ze wszystkimi opiniami, jak byście przeczytali 4 strony wypocin prawniczych z urzędu wojewódzkiego w katowicach którzy próbują udowodnic że moja altanka nie jest altanką a najważniejszym dowodem na to jest słownik języka polskiego z roku 1967. im bardziej zagmatwają każdy przepis tym bardziej sie z tego cięsza , platwusy wyprodukowali wiele tysiecy nowych pierdzistołków więc oni cos musza robic poza kupą w Ubikacji więc jak sie nie rozpiepszy tego całego towazystwa to nic się nie zmieni na lepsze

 • 2: Druid z IP: 78.9.78.* (2012-05-31 19:43)

  Usłyszałem właśnie, że niektóre odcinki niby-autostrad zostaną częściowo czy tez warunkowo dopuszczone do użytkowania. Baranowi, durniowi, cymbałowi, łapówkowiczowi(niepotrzebne skreślić), który taki protokół podpisze wyjaśniam, że nie ma takiego czegoś jak dopuszczenie warunkowe czy częściowe. Proponuję durniowi przeczytać protokół z pożaru w Kamieniu Pomorskim, w którym zginęło kilkadziesiąt osób. Tamten inspektor też dopuścił warunkowo. Ciekawie się prokuratura zajęła tamtą sprawą. Autostradami się NIK-t nie zajął.

 • 3: nick z IP: 178.56.124.* (2012-05-27 09:48)

  kazda zakonczona budowa to będzie samowola -urzędy potrafią ,bo polak potrafi

 • 4: Druid z IP: 78.9.78.* (2012-05-27 07:54)

  MaksymilianS - od kiedy do wymiany okien potrzebne są jakiekolwiek pozwolenia? Poza zabytkami nawet zgłoszenia nie musisz skladać.
  Huk - pomimo nadzoru budowlanego ( trzech na powiat - totalna niemoc) wokół dzika samowola. A dlaczego nadzór? Bo ktoś tą dziką hordę musi nieco hamować.
  Podsumowując: przekonany jestem, że zmiany do kodeksu budowlanego będą premiowały jedną grupę zawodową kosztem innej(branżyści wiedzą o co chodzi), w ręcę urzędników trafią kolejne możliwości kreowania prawa decyzjami nie mającymi uzasadnienia życiowego. Już obecnie wśród administracji architektonicznej niemal nie ma budowniczych, a obsługa wykonywana jest spracowanymi dłońmi panienek socjologów i kawalieros po politologii, albo i zarządzaniu.

 • 5: huk z IP: 89.75.34.* (2012-05-26 07:28)

  A po jakiego grzyba są potrzebne tak rozbudowane nadzory budowlane : przy gminach powiatach , grodzkie ,powiatowe , wojewódzkie które mają za zadanie hamulcowych dla drobnych inwestorów,a sprzyjają deweloperom.
  Panie Premierze z kaszub rozgonić tą niekompetentną hołotę i w budżecie jest na +

 • 6: janusz z IP: 79.162.227.* (2012-05-25 22:34)

  A co się stanie z budynkiem , gdy zostanie postawiony z rażącym naruszeniem przepisów , w tym techniczno - budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego do stanu zgodnego z prawem ???

 • 7: Maksymialian_S z IP: 91.150.197.* (2012-05-25 15:38)

  Właśnie szykuje się do wymiany okien w moim domu. W zasadzie temat nie dotyczy mnie bezpośrednio ale uważam że zmiany idą w dobrym kierunku. Tych pozwoleń do zdobycia i okienek do odwiedzenia jest teraz tak dużo, że można oszaleć. Przy okazji zapytam, chciałem kupić sobie okna marki Budvar, to firma z okolic Łodzi, czy ktoś kupował ?

 • 8: g z IP: 83.238.13.* (2012-05-23 16:25)

  miejmy nadzieję że te badziewie z urzędasami i stadami łapowiników specjalistów od zaświadczeń byle kasę dać, przy budowach domów się skończy!

 • 9: makrela z IP: 62.29.136.* (2012-05-23 14:42)

  ad 5 baju baju masz rację -osobiscie znam kilku dzieciaków takich jejmościuf co to zasłużeni w jedynej słusznej idei internacjonalistycznej miłości -dozgonnie sowietom teraz pełnią ważne decyzyjnie funkcje nadzoru bud(czyt.buldogowego), najgorzej jest w woj.śląskim

 • 10: Art z IP: 83.18.218.* (2012-05-22 13:37)

  Jetsem po spotkaniach z zepsołem, czytaj "Mędrcami" tworzącymi nowe prawo. Nic lepiej nie będzie - w niektórych aspektach nawet gorzej.
  Kolejne przepisy nad którymi pracują głównie prawnicy nie dopuszczając do głosu głównych zainteresowanych.
  Brawo - twórzmy DOSKONAŁE prawo dla naszych mecenasów, prokuratorów i sędziów.
  Dokąd ta POlska zmierza?

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama