statystyki

Rewolucja budowlana. Domy bez pozwolenia

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz22.05.2012, 06:55; Aktualizacja: 22.05.2012, 12:17
 • Wyślij
 • Drukuj
Rewolucja budowlana. Domy bez pozwolenia

Rewolucja budowlana. Domy bez pozwoleniaźródło: ShutterStock

Inwestorzy przestaną być uzależnieni od urzędniczych interpretacji. 30 dni będzie miał starosta, by sprzeciwić się zgłoszonej przez inwestora budowie. Gdy nie zareaguje, można będzie przystąpić do prac.

reklamareklama


Na tak proste i przyjazne przepisy czekaliśmy od lat. Budynki będą mogły powstawać bez decyzji o warunkach zabudowy, a nawet bez pozwolenia na budowę. Takie zmiany proponuje Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Poznaliśmy projekt założeń długo oczekiwanego kodeksu budowlanego. Obowiązujące, 86 razy nowelizowane prawo budowlane, nie jest już czytelne ani dla inwestorów, ani dla urzędników. Dlatego ministerstwo kierowane przez Sławomira Nowaka chce napisać od początku przepisy, które uproszczą procedury i usprawnią proces budowlany. Koncepcja jest w trakcie konsultacji ze środowiskami budowlańców.

Po dużej konferencji w Warszawie 30 maja ma nabrać ostatecznego kształtu i trafić do uzgodnień międzyresortowych. Dzięki nowelizacji prawa budowlanego oraz ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym – bo taką drogą powstaje kodeks – budowa ma być szybsza i wreszcie uniezależnić inwestora od urzędniczego widzimisię.

Budowanie na nowo

Budowanie na nowo

źródło: DGP

Rewolucyjny zapis przewiduje, że administracyjna decyzja o pozwoleniu na budowę będzie wymagana jedynie dla dużych budów (kubatura pow. 5 tys. m sześc. lub wysokość pow. 12 m).

Przy mniejszych budowach możliwe będzie korzystanie z uproszczonej ścieżki zgłoszenia. Wraz z dołączonym projektem budowlanym zgłoszenie stanie się przepustką do rozpoczęcia robót, o ile w ciągu 30 dni nie sprzeciwi się temu starosta, który zgłoszenie przyjął.

Zgody budowlanej nie będzie też blokować brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nową kategorią aktu prawa miejscowego, regulującego ład przestrzenny, będą miejscowe przepisy urbanistyczne (MPU).

Dlatego nie będzie już potrzebne uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. MPU będą powstawać w uproszczony sposób, co z kolei umożliwi harmonijne uzupełnianie istniejącej zabudowy.

– Zliberalizowanie przepisów i złagodzenie wymogów nie doprowadzą do samowoli. Procedury nadal będą przestrzegane, będą czuwały nad tym organy administracji budowlanej – zapowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Zdaniem prawników zniesienie wymogu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy ułatwi życie inwestorom.

– Będzie to korzystne dla osób fizycznych stawiających domy, które nie zakłócą kryteriów planistycznych na danym terenie – wskazuje adwokat Artur Michalski z Kancelarii DLA Piper.

– Ograniczenie formalności ułatwi prowadzenie inwestycji. Teraz to droga przez mękę i narzekają na nią również inwestorzy zagraniczni – mówi Bogdan Łysak z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej chce zastąpić nowelizowane już 86 razy prawo budowlane nową ustawą, nazywaną w resorcie kodeksem budowlanym. Przy okazji zostaną też znowelizowane przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W resorcie tempa nabrały prace nad projektem założeń nowej ustawy.

– Proponowane zmiany zakładają m.in. wzmocnienie roli studium zagospodarowania przestrzennego oraz ograniczenie możliwości zabudowy na terenach potencjalnie niebezpiecznych, np. zalewowych i osuwiskowych.

Mają też stworzyć mechanizmy zachęcające do inwestowania na terenach już do tego przygotowanych, wyposażonych w infrastrukturę techniczną: drogi i podstawowe uzbrojenie terenu – mówi Mikołaj Karpiński kierujący biurem ministra.

Założenia projektu były już konsultowane ze środowiskiem budowlanym w Gdańsku i w Rzeszowie. Jeszcze w tym tygodniu wiceminister Janusz Żbik przedstawi je na regionalnej konferencji konsultacyjnej we Wrocławiu. 30 maja resort planuje zorganizować w tej sprawie konferencję ogólnopolską w Warszawie, aby po przeanalizowaniu zgłoszonych na niej uwag i postulatów opracować ostateczny kształt dokumentu, który trafi do uzgodnień międzyresortowych.

Zdaniem Janusza Żbika najważniejszą zmianą zaproponowaną przez resort jest usprawnienie procesu inwestycyjnego, w tym uproszczenie procedur i ograniczenie rozstrzygnięć administracyjnych oraz podniesienie poziomu poszanowania ładu przestrzennego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 18

 • 1: eurospoko ko, ko z IP: 95.51.18.* (2012-05-22 10:38)

  Rewolucja dla naiwnych. Ile to już razy trąbiono o ułatwieniach. Doświadczenia jednak są takie że 10 lat temu jak się budowałem to procedura uzyskania pozwolenia na budowę trwała 2 miesiące a projekt zawierał kilkanaście stron i był czytelny. Obecnie chcę wybudować mały garaż i oczekiwanie na pozwolenie trwało 8 miesięcy a projekt zawiera ponad 100 stron w tym prawie zero treści, coś tam o kaskach jakie powinni nosić budowlańcy, jaką mają mieć wytrzymałość, jaki kolor etc itp. I zdziwienie projektanta że sam chcę dokonać jakieś bardzo drobne zmiany np. co do elewacji - powiedział mi że to już nie jest tak dobrze !!!??? jak dawniej teraz to cho, cho ile trzeba jeszcze dopłacić i grzecznie poczekać. Pozdrawiam naiwnych co to będą mieli rewolucyjnie prościej - lepiej już zacząć bo po rewolucji może być ciężko.

 • 2: won z IP: 83.142.184.* (2012-05-22 11:05)

  szlag niech trafi PO

 • 3: Lex z IP: 155.140.133.* (2012-05-22 11:21)

  Pozyjemy, zobaczymy. Czyz juz nie bylo takiego przepisu, ktory zostal przez TK uznany za niezgodny z konstytucja?
  Dajcie spokoj ludzie, niepotrzebnie robicie ludziom wode z mozgu

 • 4: architekt z IP: 89.161.13.* (2012-05-22 11:44)

  nic nadzwyczajnego się nie stanie, wiele etapów procesu projektowania i ubiegania się o pozwolenie na budowę, które tu opisano jest praktycznie identyczne z obecnymi, tylko kryją się pod inną nazwą.
  podejrzewam że namotają jeszcze bardziej, a projekty będą droższe ze względu na konieczność powołania osoby do sprawdzania poszczególnych etapów projektu
  zobaczymy jak projekt będzie wyglądać w ostatecznej formie

 • 5: mosty nie dla starosty z IP: 83.17.85.* (2012-05-22 12:05)

  sądy już się cieszą i zacierają ręce, a starosta do likwidacjiiiiiiiiiii

 • 6: Baju,baju na Zielonej Wyspie bandyty Tuska z IP: 31.60.227.* (2012-05-22 12:22)

  Niby uproszcza ale razem z tymi "uproszczeniami" beda tworzone inne PO.twory blokujace budowe.Beda wymyslac certifikaty cieplne i inne cholerne kretynstwa,a starosta utworzy nowe komorki,gdzie beda utrudniac i przedluzac az ktos da w lape i tak dalej bedzie ten sam burdel pod dyrekcja obecnego rzadu zlodziei i bandytow PO,SLD (PZPR,NKWD,UB,SB),PSL (prostytutki PRL) i PO.krewnych antynarodowych bandytow.

 • 7: Steff z IP: 178.235.39.* (2012-05-22 12:50)

  DZIENNIKARZ mądry a głupi że takie BZDURY wypisuje, co będą robić urzędnicy ?, a łapówki ? , minister to może palcem w bucie.

 • 8: baca--Czy ktoś jest zaskoczony ? z IP: 83.27.57.* (2012-05-22 13:33)

  Hasło " Róbta o chceta " stało się obowiązującą ideologią Partii Otumanionych !

 • 9: Art z IP: 83.18.218.* (2012-05-22 13:37)

  Jetsem po spotkaniach z zepsołem, czytaj "Mędrcami" tworzącymi nowe prawo. Nic lepiej nie będzie - w niektórych aspektach nawet gorzej.
  Kolejne przepisy nad którymi pracują głównie prawnicy nie dopuszczając do głosu głównych zainteresowanych.
  Brawo - twórzmy DOSKONAŁE prawo dla naszych mecenasów, prokuratorów i sędziów.
  Dokąd ta POlska zmierza?

 • 10: makrela z IP: 62.29.136.* (2012-05-23 14:42)

  ad 5 baju baju masz rację -osobiscie znam kilku dzieciaków takich jejmościuf co to zasłużeni w jedynej słusznej idei internacjonalistycznej miłości -dozgonnie sowietom teraz pełnią ważne decyzyjnie funkcje nadzoru bud(czyt.buldogowego), najgorzej jest w woj.śląskim

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama