Co po zlikwidowaniu kar i wyroków łącznych

autor: Piotr Szymaniak26.07.2018, 07:22; Aktualizacja: 26.07.2018, 07:52
areszt, więzień, aresztowanie

Jeśli ktoś dokonuje oszustwa na szkodę np. 25 osób, to zamiast prowadzić 25 odrębnych postępowań można prowadzić jedno, zakładając, że sprawca działał w warunkach czynu ciągłego.źródło: ShutterStock

 Jeszcze niedawno projekt nowelizacji kodeksu karnego przewidywał zaostrzenie kar wymierzanych w wyrokach łącznych. Nic nie wskazywało na rewolucję, jaką będzie całkowite odejście od tej możliwości. A takie plany ma resort sprawiedliwości.

– Analiza danych statystycznych i akt ściągniętych z całej Polski zaskoczyła nas. W Lublinie, skazany, który miał na koncie 20 przestępstw – m.in. oszustwo, rozbój, zgwałcenie, udział w zorganizowanej grupie przestępczej – za które otrzymałby po zsumowaniu kar 40 lat pozbawienia wolności, w wyroku łącznym dostał 15 lat i po 7,5 roku wyszedł na wolność – wylicza Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

– W Olsztynie osoba, która popełnia 13 przestępstw, głównie napadów i narkotykowych, skazana w sumie na 46 lat i 3 miesiące, dzięki wyrokowi łącznemu odsiedzi 15 lat. Rzeszów – sześciokrotnie skazanemu za przestępstwa narkotykowe (w sumie na 6,5 roku) orzeczono karę łączną w wysokości jednego roku. To woła o pomstę do nieba – ocenia minister Warchoł. 40 proc. spraw rozpatrywanych przez sądy karne dotyczy wydania wyroku łącznego.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • Jurek1(2018-07-26 09:49) Zgłoś naruszenie 377

    Ministerstwo Podwyższania Kar nie ma żadnych pomysłów na reformy i usprawnienia, poza jedną fiksacją - wyższe kary, żeby się ludzie bali. Jak tam alimenciarze, boją się już? Po 1,5 roku okazało się, że jak nie płacili tak nadal nie płacą i nadal się nie boją. No i co? To może 25 lat dla alimenciarzy, może zaczną się bać, co?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nn.(2018-07-26 09:54) Zgłoś naruszenie 198

    Myślę, że Zero i reszta po prostu nie rozumieją zasad wyroków i kar łącznych. A przede wszystkim - zasad orzekania kar, które muszą być również racjonalne. Dla skazanego nie ma znaczenia, czy to 15 czy 40 lat. Liczy się, żeby kara była szybka i nieuchronna. Trzymanie największego kryminalisty w więzieniu 40 lat niczemu nie służy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kaka(2018-07-26 11:05) Zgłoś naruszenie 91

    Resort powinien już zacząć poważne inwestycje w budowę nowych więzień.

    Odpowiedz
  • abcd(2018-07-26 13:31) Zgłoś naruszenie 417

    Nareszcie! Może doczekamy się prawdziwej zmiany w karaniu bandytów. Wyszukaj w sieci: "Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"

    Odpowiedz
  • bezmiar niesprawiedliwości w Bulandzie(2018-07-26 14:43) Zgłoś naruszenie 613

    W końcu może bandyci znajdą się w więzieniach tam gdzie ich miejsce, a nie będą chodzić po wolności. Trzeba jeszcze mocno przetrzepać zlewaczonych pajaców z nadzwyczajnej kasty w togach, którzy zawsze spuszczają się nad losem bandytów i wymierzają im śmieszne wyroki. Powinna być możliwość odwołania każdego pajaca w todze, np. po zebraniu iluś tam podpisów (500tys czy 1mln) i przegłosowaniu w parlamencie np. 2/3 głosów. Tak zeby żaden pajac w todze nie czuł się bezkarny jak obecnie. Na tę chwilę to oni nie reprezentują społeczeństwa tylko swoje, często chore, osobiste poglądy. I oczywiście niech jeszcze zlikwidują patologiczne "pobiecie ze skutkiem śmiertelnym" i może coś się w tej Cebulandii zmieni. Na razie to za zabicie człowieka w tym łobesr*anym kraiku można dostać śmieszny wyroczek kilku lat, wyjść jeszcze wcześniej, a wszystko pod płaszczykiem "pobicia ze skutkiem śmiertelnym", które często jest zabójstwem ze szczególnym okrucieństwem, bo naprawdę trzeba się postarać, żeby zabić człowieka gołymi rękami.

    Odpowiedz
  • dobra zmiana(2018-07-27 09:35) Zgłoś naruszenie 10

    Więzienia - PLUS !!!

    Odpowiedz
  • PP(2018-07-28 12:10) Zgłoś naruszenie 31

    A może po prostu wystarczy, że prokurator zaskarży takie wyroki albo postanowienia o warunkowym przedterminowym zwolnieniu? Zamiast krzyczeć o skandalu trzeba wziąć się do roboty panie ministrze.

    Odpowiedz
  • yup(2018-07-30 20:29) Zgłoś naruszenie 11

    wreszcie!!!!

    Odpowiedz