statystyki

Transgraniczne spory z konwencją haską w tle

autor: Emilia Świętochowska01.02.2018, 18:00
Na podpis prezydenta czeka właśnie ustawa, która ma lepiej chronić dzieci przed porwaniami rodzicielskimi.

Na podpis prezydenta czeka właśnie ustawa, która ma lepiej chronić dzieci przed porwaniami rodzicielskimi.źródło: ShutterStock

Przed sądami zakończyły się właśnie dwie wyczerpujące batalie polskich rodziców mieszkających w różnych krajach europejskich o prawo do opieki nad dziećmi. Pierwsza ze spraw – dotycząca uprowadzenia rodzicielskiego – znalazła ostatecznie swój finał przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu (skarga nr 28481/12).

Reklama


Konflikt między małżonkami rozpoczął się po przeprowadzce do Irlandii. Po dziewięciu latach związku para postanowiła się rozstać, a ojciec 9-letniej wówczas dziewczynki wrócił do Polski. Jeszcze w tym samym roku pojechał jednak do Irlandii odwiedzić córkę i zabrać ją na wakacje w kraju.

Matka, obawiając się, że dziecko już do niej nie wróci, wystąpiła do sądu o stwierdzenie, że Irlandia jest jego stałym miejscem pobytu, oraz o określenie konkretnej daty powrotu na wyspę. Sąd wydał orzeczenie zgodne z wolą kobiety, ale ojciec nie dostosował się do tej decyzji. Matka dziewczynki wywalczyła więc wyłączne prawo do opieki oraz sądowy nakaz powrotu dziecka do Irlandii. Ponieważ rozstrzygnięcie nie przyniosło efektów, zwróciła się na podstawie konwencji haskiej do polskiego sądu z wnioskiem o powrót uprowadzonej córki. Rację przyznano jednak ojcu. Sąd motywował swoje orzeczenie m.in. opinią, z której wynikało, że dziewczynka chce zostać w Polsce, a ojciec zapewnia jej lepszą opiekę (potwierdził to sąd odwoławczy).


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane