statystyki

Nowa przewodnicząca "Themis": Nadchodzą wręcz dramatyczne czasy. Stowarzyszenia muszą przejąć część kompetencji KRS [WYWIAD]

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.01.2018, 07:15; Aktualizacja: 17.01.2018, 10:19
- Po likwidacji KRS i Sądu Najwyższego, które gwarantowały sędziom bezpieczeństwo ustrojowe, będziemy narażeni na różnego rodzaju ataki i niebezpieczeństwa - ostrzega prezes Beata Morawiec

- Po likwidacji KRS i Sądu Najwyższego, które gwarantowały sędziom bezpieczeństwo ustrojowe, będziemy narażeni na różnego rodzaju ataki i niebezpieczeństwa - ostrzega prezes Beata Morawiecźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: fot. Jakub Wlodek Agencja Gazeta

- Będziemy stawać w obronie każdego sędziego, którego niezawisłość zostanie zagrożona - zapewnia Beata Morawiec, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, prezes tego sądu w latach 2015–2017, obecna prezes Stowarzyszenia Sędziów „Themis”.

Właśnie została pani wybrana na prezesa Stowarzyszenia Sędziów „Themis”. Jakie cele zamierza pani realizować na tym stanowisku?

Cele te będą odpowiadać wyzwaniom, przed jakimi stoi obecnie władza sądownicza. A tych jest mnóstwo. Najważniejsze jednak jest zjednoczenie naszego środowiska. Nadchodzą bowiem bardzo ciężkie, wręcz dramatyczne czasy.

Naprawdę jest aż tak źle?

Za chwilę nie będziemy mieli niezależnej od polityków Krajowej Rady Sądownictwa. A przecież to właśnie ten organ miał chronić naszą niezawisłość i niezależność naszych sądów. W bardzo niebezpieczny sposób wzrasta również nadzór administracyjny nad sądami sprawowany przez ministra sprawiedliwości. Problemem są także decyzje kadrowe podejmowane ostatnimi czasy przez ministra sprawiedliwości. Na stanowiska, które niosą za sobą ogromną odpowiedzialność powoływani są bowiem ludzie, którzy nie mają odpowiednich kompetencji.

Skąd ta pewność? Resort twierdzi, że to odpowiednie osoby.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • AA(2018-01-17 11:10) Zgłoś naruszenie 4317

    "Themis" czyli stowarzyszenie sędziów "pałacowych"

    Odpowiedz
  • hodowca bydła(2018-01-17 11:07) Zgłoś naruszenie 4023

    Obrońcy szamba sądowego

    Odpowiedz
  • Janek(2018-01-17 10:20) Zgłoś naruszenie 3623

    Korytko.

    Odpowiedz
  • Windykator(2018-01-17 11:14) Zgłoś naruszenie 3119

    Skończyć z terroryzmem sędziowskim!

    Odpowiedz
  • Ostrzegamy Wszystkich Polaków ,dziennikarzy ,rodzi(2018-01-17 10:25) Zgłoś naruszenie 2913

    >W Polsce uwidoczniła się kasta prawniczych „fryzjerów”, „golących społeczeństwo”..... wg. obecnego prawa Każdy z Was ,z Waszej rodziny może otrzymać informacje że nabył spadek (ma prawo do spadku) po bliskim lub dalekim krewnym (np..szopę) z olbrzymim długiem...Liczba sporów Sądowych wzrasta gdyż już nawet dzieci dzieci krewnych nawet IV stopnia , muszą zakładać sprawy przez kuratorów aby uciec od złych spadków.!! Lobby prawnicze samo z siebie nic z tymi przepisami nie zrobi ponieważ na tym żeruje!: wypisy ,poświadczenia ,odpisy, czynności ,działy itp itp i to wszystko koszty. A za Nimi idą para-mafie windykacyjne wciskające nieznającym się na prawie także dalekim krewnym śmierdzące spadi aby chwycić frajera za nawet przedawnione długi. Łatwy pieniądz , łatwe życie,wg przepisów spadkowych sprzed 2015 i po.I tak zysk I tak. To jest chore, żeby bankrutem było dziecko 7 letnie. To tylko świadczy o zwyrodnieniu prawnym państwa i o głupocie ustawodawcy. To tzw „dobrodziejstwo” to stara chałupa .Masz racje tylko domniemanie odrzucenia spadku przez krewnych III i dalszego stopnia dopóki nie złożą wyraźnego oświadczenia o przyjęciu spadku, przed Sądem lub notariuszem ” -można to zmienić . Brak oświadczenia ,brak kosztów ,kłopotu ,puszki pandory. Jeżeli krewni I stopnia odrzucają taki spadek to już wiadomo jak śmierdzi.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • alleluja ...(2018-01-17 11:59) Zgłoś naruszenie 2715

    "aktorka"

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Sa(2018-01-17 14:23) Zgłoś naruszenie 2522

    A internetowi trolle charczą, warczą i plują na sędziów, nie wiedząc o tym, że są następni w kolejce. Skończą się wkrótce czasy wolności słowa w internecie i wolnych mediów. Po dobrej zmianie hasła zniesławiające nowych, lepszych sędziów będziecie mogli napisać sobie kredą na murze, pod warunkiem, że wot wam wcześniej tej kredy nie zabierze.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ryszard (2018-01-17 13:55) Zgłoś naruszenie 2314

    Może wreszcie sędziowie wezmą odpowiedzialność za swoje działania.

    Odpowiedz
  • To Dramat !!! chyba przejdę w Stan Spoczynku(2018-01-17 19:08) Zgłoś naruszenie 1811

    I bede brał swoje 10 tys na łapę....ale jak przeżyć ???!!!! jak sie brało ponad 20 ???

    Odpowiedz
  • selt(2018-01-18 07:22) Zgłoś naruszenie 137

    Propagandowe wpisy płatnych pajaców są tak bzdurne i prymitywne, że chyba bym im nie płacił.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Myślałem że Katownie Stalinowskie ruszają.....(2018-01-18 13:07) Zgłoś naruszenie 75

    A tu tylko Komuszków chcą pchnąć w stan spoczynku - Ile trzeba dać by odeszli jak obecne 10 tys emerytury dla Nich to za mało????

    Odpowiedz
  • Bert(2018-01-18 19:19) Zgłoś naruszenie 56

    Co ona taka powściągliwa, chce tylko części kompetencji KRS..a dlaczego nie części kompetencji Sejmu, części kompetencji TK i Koferencji Episkopatu ! Śmiało , jak robić z siebie małpę to w dużym cyrku !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz