statystyki

Królikowski: Sędziowie to nie superwybitne jednostki. Potrafią bić się o wszystko [WYWIAD]

autor: Robert Mazurek07.09.2017, 20:00; Aktualizacja: 08.09.2017, 09:11
- Wśród sędziów z PRL-owskim doświadczeniem są i tacy, którzy mają duży dorobek naukowy i byli dobrzy orzeczniczo, ale jednak przyjmowanie w 1982 r. odznaczeń państwowych po prostu tych ludzi dyskwalifikuje. Albo wydawanie orzeczeń, że sędzia, który odmawiał stosowania dekretu o stanie wojennym, łamał prawo- Michał Królikowski/ fot. Darek Golik

- Wśród sędziów z PRL-owskim doświadczeniem są i tacy, którzy mają duży dorobek naukowy i byli dobrzy orzeczniczo, ale jednak przyjmowanie w 1982 r. odznaczeń państwowych po prostu tych ludzi dyskwalifikuje. Albo wydawanie orzeczeń, że sędzia, który odmawiał stosowania dekretu o stanie wojennym, łamał prawo- Michał Królikowski/ fot. Darek Golikźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Darek Golik

- Nie ma sensu patrzenie na sądy przez pryzmat jednostek. Ani środowisko sędziów nie jest tak skorumpowane i zepsute, jak twierdzą niektórzy, ani nie są to superwybitne jednostki - mówi w wywiadzie dla DGP Michał Królikowski, prawnik, adwokat, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. Doradza prezydentowi Andrzejowi Dudzie w pracach nad propozycjami reformy sądownictwa.

Reklama


Będzie awantura?

Każda próba zmian w wymiarze sprawiedliwości kończyła się wrzaskiem, że naruszamy niezawisłość sędziowską czy niezależność prokuratury. Zawsze.

A nie naruszaliście?

Moje doświadczenia ze środowiskiem sędziowskim z czasów, gdy byłem wiceministrem, jest takie, że hasłami „niezawisłość” i „niezależność” szermowano zwykle w obronie swoich interesów. Sędziowie potrafili bić się o wszystko, o drobiazgi.

Dbali o niezależność.

Dam przykład, jak dbali: w Ministerstwie Sprawiedliwości jak w każdym urzędzie można było uzyskać zwrot kosztów za przejazd. No i zgodnie z napisanym przez sędziów regulaminem urzędnik dostawał zwrot za drugą klasę, a sędzia za pierwszą...

Godnie!

Powiem więcej, niektórzy sędziowie są delegowani do pracy w ministerstwie z odległych miast, w których już dawno nie mieszkają, ale wciąż przysługuje im zwrot kosztów podróży. Regulamin pozwalał im uzyskiwać ten zwrot nawet bez pokazywania biletów.

A, to ładne.

Ponieważ mieli służbowe komórki, to sprawdzono, gdzie się one logowały, no i okazało się, że nie w tamtych miejscach. Nie muszę dodawać, że próba załatwienia tej sprawy została skwitowana zarzutami o naruszaniu niezależności sędziów.

Sędzia Wiesław Johann postulował większą kontrolę suwerena nad sędziami.

I ja się z sędzią Johannem zgadzam.

PiS chciało to zmienić. Skończyło się sprowadzeniem pana, by uspokoić sędziów.

Ja otwarcie mówię – i to może być źle odebrane z kolei przez moich kolegów i prezes Małgorzatę Gersdorf – że w Sądzie Najwyższym są osoby, które nie powinny w nim orzekać ze względu na to, co robiły w przeszłości. I zgodzę się z PiS, że ustawodawca ma prawo żądać, by tyle lat po przełomie ci ludzie z sądu odeszli.

To czemu pan kazał wetować?

Ja?

A to nie pańska wina?


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (49)

  • Alois Hudal(2017-09-07 21:37) Zgłoś naruszenie 5319

    Moim zdaniem reformę należy zacząć od SN. W Izbie Cywilnej siedzą sędziowie po 20 i więcej lat. W "ciężkim trudzie" rozpoznają po cztery-pięć skarg kasacyjnych rocznie, przy czym najczęściej są to sprawy o dobra osobiste, które trudno uznać za skomplikowane. Poza tym, robią wszystko oprócz orzekania, czyli wykłady na uczelniach i płatne szkolenia w terenie. Resztę, czyli postanowienia o odmowie przyjęcia skarg kasacyjnych do rozpoznania, odbębniają w praktyce dwudziestoparoletni doktoranci z UW jako asystenci, na zasadzie "kopiuj-wklej". Efekt jest taki, że otrzymując takie postanowienie, nijak nie związane z treścią skargi kasacyjnej, często wątpi się nie tylko w podstawową wiedzę prawniczą autora, ale w jego zdrowe zmysły. Dlatego tak "ciężko" pracując sędziowie SN wywalczyli sobie za Prezydenta Komorowskiego wydłużenie możliwości zajmowania stanowiska ( celowo nie piszę orzekania ) do 72 roku życia, podczas gdy większość ludzi desperacko pragnie obniżenia wieku emerytalnego. Największą wartością sądownictwa są 35-45 letni sędziowie "liniowi", wykształceni już po 1989 roku, rozpoznający po 1000 spraw rocznie, często w fatalnych warunkach organizacyjnych, bez trzech asystentów na głowę i bez możliwości całkowicie dowolnego wyboru spraw, w których będą orzekać. O nich powinno się zadbać.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • prawnik(2017-09-08 08:02) Zgłoś naruszenie 3224

    Politycy to nie superwybitne jednostki. Potrafią bić się o wszystko. Murarze to nie superwybitne jednostki. Potrafią bić się o wszystko. Architekci to nie superwybitne jednostki. Potrafią bić się o wszystko. Szewcy to nie superwybitne jednostki. Potrafią bić się o wszystko. Doktoranci to nie superwybitne jednostki. Potrafią bić się o wszystko. Isaac Newton to nie superwybitna jednostka Potrafił bić się o wszystko. Kopernik to nie superwybitna jednostka. Potrafił bić się o wszystko. A Mikołaj Rej... Ten to był po prostu pieniaczem sądowym. Proces za procesem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Malcolm(2017-09-08 09:19) Zgłoś naruszenie 288

    doprecyzowując wypowiedź pana profesora, w czasie (o którym mowa) gdy sędziowie z ministerstwa (osobiście sędziami bym ich nie nazywał) dostawali diety za I kl w pociągach ich koledzy orzekający w sądach powszechnych dostawali zwrot kosztów poniżej ceny samego paliwa, nie licząc reszty amortyzacji, co oznacza, że dojazdy do i z pracy w znacznej części sponsorowali z własnej kieszeni. Zaklinamy rzeczywistość?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • yorry234(2017-09-08 07:53) Zgłoś naruszenie 2616

    Do Ministerstwa delegowani byli zawsze sędziowie wyróżniający się. Jeśli tak prezentowali się jak to opisuje prof.Królikowski, to jak musi się prezentować pozostała reszta? A z ininej beczki. Szeroka publiczność dziwi się, że wielu sędziów to zdemoralizowane kacyki, to niech szeroka publiczność popatrzy na siebie. Tzw. uczciwość to często brak sposobności, a dla Europejczyków polską marką jest mucha w chorwackiej zupie. Popatrzmy na nas, to mniej dziwić będą nas ekscesy sędziów. Oni z nas.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Max(2017-09-08 09:29) Zgłoś naruszenie 2212

    Sędzia orzeka w imieniu Rzeczypospolitej. Jest przedstawicielem trzeciej władzy. Minister Macierewicz również. Ten ostatni rozbija się limuzynami. O ochronie BORu nie wspominając.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mg(2017-09-08 08:53) Zgłoś naruszenie 2123

    Sędziowie to nie superwybitne jednostki, to tylko wiecznie nienażarte superżarłoczne jednostki. Chociaż pozjadali wszystkie rozumy, ciągle im mało.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Andrzej Falicz(2017-09-08 00:53) Zgłoś naruszenie 2111

    To kto do diabla zostaje sedzia? Ja myslalem, ze wyjatkowe jednostki moga decydowac o wyrokach i stanowic sprawiedliwosc i dlatego istnieje surowa slekcja a tu sie okazuje... zadna roznica czy sedzia czy sutener. Bo to tylko ludzie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • roch(2017-09-07 21:46) Zgłoś naruszenie 2011

    W Wikipedii podają, że pan profesor jest nawet "oblatem benedyktyńskim", ale jest żonaty i ma czwórkę dzieci. W 2014 roku przeprowadził wywiad-rzekę z samym arcybiskupem Henrykiem Hoserem, pt. "Bóg jest większy" (Wydawnictwo Apostolicum, 2014). Chyba intelektualnie blisko mu do Pana Prezydenta, te same klimaty:) https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Kr%C3%B3likowski

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • bolo(2017-09-08 09:47) Zgłoś naruszenie 175

    Królikowski? to ten co tak doregulował na oślep i tworzył te gnioty obecnie obowiązujące? panie Królikowski to łajdactwo nie zostanie panu zapomniane.Tacy ulegli i sprzedający się legislatorzy jak pan skończą na śmietniku historii.

    Odpowiedz
  • realista 3(2017-09-08 10:57) Zgłoś naruszenie 152

    No i kilkudniowe złudzenie prysło...

    Odpowiedz
  • roxet(2017-09-08 14:06) Zgłoś naruszenie 138

    Ciekawe, kiedy zacznie się medialna nagonka na polskich sędziów, nadal nie należących do jedynie słusznej partii?

    Odpowiedz
  • Olo(2017-09-08 09:24) Zgłoś naruszenie 134

    Zwrot kosztów dojazdu wynika z ustawy. Prezesi sądów zwracają koszty wg stawki 30 gr za km, a świadkom 83 gr za km. Skandal !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emeryt(2017-09-08 20:30) Zgłoś naruszenie 122

    Panie profesorze Królikowski. Wśród profesorów tez znajdują ******** które mają za nic prawo i, honor i godność, Pana słowa potwierdzają tylko regułę.

    Odpowiedz
  • pep(2017-09-08 13:58) Zgłoś naruszenie 121

    Obrona Konstytucji.... Chwali się, też jej bronię. Ale jeden szczegół ciut nie pasuje , otóż za czasów ministra Gowina i jego podsekretarza stanu w MS przygotowano projekt mz najbardziej niekonstytucyjnej ustawy w historii III RP, którą potem uchwalono. O ,,bestiach. Już pojawienie się tamtej ustawy w porządku prawnym powinno doprowadzić do rozpoczęcia procedury ochrony praworządności w UE. Taa skazujmy ludzi na kary nieprzewidziane ustawą obowiązującą w chwili gdy popełniali czyn i pomimo tego że już raz zostali za to ukarani- wystarczy kary nie nazywać karą a postępowanie nazwać cywilnym i cacy. A ktoś mówi że to detencja - to dlaczego przesłanką zastosowania tego trybu jest popełnienie uprzednio przestępstwa (test warunku sqn?), a nie następuje to wg takich samych przesłanek jak podlegają wszyscy inni wg ustawy o zdrowiu psychicznym? Skoro czyn jest tą przesłanką, to odpowiedzialność jest uruchamiana za czyn, czy li drugi raz za ten sam czyn i mimo powagi rzeczy osądzonej

    Odpowiedz
  • barti(2017-09-10 17:46) Zgłoś naruszenie 100

    Jeżeli Pan wiceminister Królikowski namierzył sędziów na delegacji którzy brali nienależnie koszty przejazdu to co oni dalej robili na delegacji w MS? Pan wiceminister wiedział i nic nie zrobił? A poza tym sędzia służbowego telefonu nie dostaje również na delegacji. Mają je w MS dyrektorzy czy zastępcy dyrektorów departamentów. Czyli Pan wiceminister Królikowski namierzył podległych mu dyrektorów czy wicedyrektorów departamentów? Skoro nadzorował legislację to pewnie od legislacji. Chociaż ich może z tej funkcji odwołał? On albo jego guru minister Gowin którego wiceminister Królikowski był podobno najbliższym współpracownikiem? Bo jeżeli tego nie zrobił to sam krył takie naganne zachowania. A jak krył to jego to obciąża.

    Odpowiedz
  • Wiesława Zawadzka(2017-09-08 23:11) Zgłoś naruszenie 1011

    Byłam 14 lat ławnikiem. Wówczas jakieś gremia w firmie o tym decyydowały, że mogę to być ja. Chciałam w młodości być prawnikiem ale to było marzenie ściętej głowy. To była namiastka moich marzeń.... To co tam się działo to książka jedna mało. Rzadko mnie zapraszano i tylko niewielu sędziów. No cóż Pan Prezydent mnie zawiódł niczym Wałęsa.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Komar(2017-09-08 10:52) Zgłoś naruszenie 810

    ciekawe ile krolik zoll z prawnikami WSI skasuja podatnikow PAD dal wrogom ustawy pisac a PIS ma tysiace prawnikow niestety WSI musi zarobic. Czy sędziów płacących innym za pisanie orzeczeń, czyli cedowania sądzenia nie powinno się dyscyplinarnie wykluczyć z zawodu? Co to było orzekanie na prywatne zlecenie? Zamiast sadu lipa na sprzedaż

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja(2017-09-08 05:43) Zgłoś naruszenie 620

    Podam lepszy przyklad: sady podnosza koszta procesu dla przerobionych przez miasto. Rzad na to pozwala bo nie chce placic z bidrzetu odszkodowan za Hanki i PO numery exkolegow partyjnych pana Krolikowkiego a PAD byl w poprzednice PO czyli UW. Na mowie o Bogu mozna zrobic kariere jak Sowa Lemanski Boniecki itp ale Boga to trzeba miec w sercu

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • czyzby(2017-09-08 06:04) Zgłoś naruszenie 414

    Jak to nie sa wybitne jednostki to kto im pisal orzzeczenia obrony systemowcow i za ile? Ja mysle ze chodzi tu by fale odsskodowan zatrymac bo nie po to sie prerobilo tych ludzi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kodeks Moralności Obywatelskiej:(2017-09-07 21:37) Zgłoś naruszenie 13

    ******

    Odpowiedz