statystyki

Członkostwo w spółdzielni nie dla oczekujących

autor: Patryk Słowik07.08.2017, 07:20; Aktualizacja: 07.08.2017, 08:11
Nowe przepisy nie podobają się prezesom spółdzielni. Wystosowali nawet apel do głowy państwa, by zawetowała ustawę.

Nowe przepisy nie podobają się prezesom spółdzielni. Wystosowali nawet apel do głowy państwa, by zawetowała ustawę.źródło: Materiały Prasowe

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Powinna ona zlikwidować kłopoty spółdzielców z tzw. członkami oczekującymi, a tym samym pozwolić mieszkańcom decydować o swoim losie.

Reklama


Nowelizacja określa, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy członkostwo w spółdzielni będzie jednoznacznie powiązane z prawem do lokalu lub jego ekspektatywą. Taki wymóg wynika z treści wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 5 lutego 2015 r. (sygn. akt K 60/13).

„Osoby, które nie mają interesu polegającego na zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych lub na dostarczaniu lokali o innym przeznaczeniu przez daną spółdzielnię mieszkaniową, a więc którym nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu lub ekspektatywa odrębnej własności lokalu – nie mogą być jej członkami” – stwierdził trybunał w wyroku.

Sędziowie zaznaczyli wyraźnie, że przyjmowanie tzw. członków oczekujących, w tym osób zatrudnionych w spółdzielni lub jej organach, może prowadzić do sytuacji, w których podmioty takie mają realny wpływ na zarządzanie spółdzielnią poprzez głosowanie na walnych zgromadzeniach. Mogą tym samym przesądzać o prawach i obowiązkach tych członków spółdzielni, którzy posiadają prawa do lokalu. To zaś w ocenie TK jest niezgodne z konstytucją.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Niezadowolony spółdzielca(2017-08-07 09:39) Zgłoś naruszenie 31

    W końcu jakieś zmiany,niestety zbyt małe,to tylko kosmetyka Zmiany powinny być radykalne jak w sądach

    Odpowiedz
  • Niezrozumiałe ....(2017-08-07 16:48) Zgłoś naruszenie 31

    .... zupełnie jest traktowanie ostoi komunistycznych kacyków rządzących wraz z kolesiami od dziesięcioleci w SM . Czas to zlikwidować a nie stwarzać jeszcze dodatkowe możliwości do kręcenia lodów przez następne lata - mieszkanie +.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama