statystyki

Dyskryminacja w życiu politycznym. Przypadek I prezes SN

autor: Irena Boruta29.03.2017, 10:00; Aktualizacja: 29.03.2017, 10:22
Małgorzata Gersdorf została mniej korzystnie potraktowana (perspektywa pozbawienia sprawowania funkcji) niż osoby znajdujące się w porównywalnej sytuacji. Dotknęła ją zatem dyskryminacja w „życiu politycznym”

Małgorzata Gersdorf została mniej korzystnie potraktowana (perspektywa pozbawienia sprawowania funkcji) niż osoby znajdujące się w porównywalnej sytuacji. Dotknęła ją zatem dyskryminacja w „życiu politycznym”źródło: Newspix

 Jak wiemy, grupa 50 posłów PiS złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności procedury wyłonienia I prezes Sądu Najwyższego. Wniosek uzupełniają żądania „aplikacyjne”: wygaszenia kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf i unieważnienia orzeczeń, w wydaniu których brała udział.

Reklama


Skierowanie wniosku wyłącznie w sprawie I prezes SN wskazuje, iż prawdziwym jego celem jest odsunięcie prof. Gersdorf od pełnienia funkcji. Dbałość o konstytucyjność określonych rozwiązań prawnych jest pozorna. Służy jedynie legitymizacji uczynienia Trybunału Konstytucyjnego adresatem wniosku. Istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, iż organ ten, aktualnie zależny od partii rządzącej, wykona zlecenie polityczne i pozbawi obecną I prezes SN stanowiska (pojawiła się już informacja, że prezes TK wyznaczyła skład sędziowski, który rozpatrzy sprawę; tworzą go sędziowie z nadania PiS). Z uwagi na to, że wniosek ma charakter personalny, wchodzi on w orbitę działań dyskryminacyjnych.

Wniosek posłów PiS ma tło polityczne, tj. dotyczy „sztuki rządzenia państwem dla dobra ogółu” (Arystoteles), a nie wyłącznie partyjności. Jeden z posłów wnioskodawców anonsuje zresztą publicznie, że inicjatywa w  sprawie badania konstytucyjności ma podłoże polityczne.

Sędzia jest zobowiązany, w świetle prawa, do bezstronności. Czy może on zatem mieć przekonania polityczne? Czy może je upubliczniać? Demokratyczne standardy praw człowieka przewidują, iż każdy ma prawo nie tylko do posiadania poglądów politycznych, ale i do publicznej wypowiedzi na ten temat. Dobitnie daje temu wyraz np. regulacja zawarta w art. 11 Karty podstawowych praw UE, mająca status prawa traktatowego i obowiązująca w Polsce bezpośrednio. W jej świetle „Każdy ma prawo do wolności wypowiedzi”. Zgodnie z art. 54 konstytucji „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów (...)”.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • M(2017-03-29 12:08) Zgłoś naruszenie 4413

    Proszę rozważyć zasadnicze pytanie: czy sędzia może być bezstronny, jednocześnie głosząc lub wyrażając na różne sposoby swoje poglądy polityczne? Drugie pytanie. O jaką kulturę prawną Nam, obywatelom chodzi? Myślę, że przy kawce można się pochylić nad tymi pytaniami. P.S. Zrobiłem sobie przerwę od DGP, wracam, a Państwo nadal o Trybunale. Proponuję inny temat: kierowcy zawodowi są dyskryminowani przez swoich pracodawców. Normą jest wynagrodzenie "pod stołem". Proszę zająć się tym tematem. Może przywrócicie Państwo godność wielu ludziom, pozbawionym wyboru.

    Odpowiedz
  • Wszystko jasne(2017-03-29 12:46) Zgłoś naruszenie 4326

    Dla pierwszej prezes Sądu Najwyższego M. Gersdorf nie liczy się polskie społeczeństwo i jego oczekiwania, tylko przywileje kasty, do której ona sama należy.Jak przeżyć za 10 tys. zł -----------------Matka polskich sędziów. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego chce ochrony dziedzictwa PRL-u w sądach

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Pan Cigito(2017-03-29 13:33) Zgłoś naruszenie 4013

    do @ Wszystko jasne---Na swój sposób Gersdorf jest dzisiaj polityczną matką polskich sędziów, tak bardzo obawiających się zmian, jakie ma według niego przynieść reforma sądownictwa. Gersdorf wmawia dzisiaj sędziowskiemu środowisku, że PiS robi wszystko, aby podporządkować sobie sądy. Twierdzi nawet, że w ramach propagandowego przygotowania tej operacji PiS prowadzi akcję oczerniania sądów, specjalnie nagłaśniając przypadki kłopotów niektórych sędziów z prawem. I dlatego właśnie wzywa ich do zdecydowanego oporu, rzucając hasła w rodzaju: „Nie wolno się bać!”. Pani prezes już zapowiedziała, że poinformuje organizacje europejskie o tym, że polskie władze łamią dzisiaj niezależność polskich sądów. Zupełnie bez znaczenia jest dla niej to, że polscy sędziowie są dzisiaj całkowicie wyalienowaną kastą, która w żaden sposób nie spełnia oczekiwań ani polskiego państwa, ani jego społeczeństwa. Dzisiaj zaledwie trzech na dziesięciu Polaków dobrze ocenia funkcjonowanie polskich sądów. -Jest jasne, że aby zmienić ten stan rzeczy, trzeba gruntownie zreformować polskie sądownictwo, na co Gersdorf w żaden sposób nie chce się zgodzić. Taką reformę należałoby zacząć od wynagrodzeń. Jest absurdem, że pierwszy sędzia RP zarabia dwa razy więcej od premier RP i znacznie więcej od pierwszego obywatela RP

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-03-29 10:51) Zgłoś naruszenie 3718

    "Dyskryminacja w życiu politycznym" --czy może "POpieranie dyspozycyjnych wykształciuchów"- co jest prawdą a co fałszem? .......... Tylko dziesięc przykladów w najbardziej znamiennej wstecznie działającej Ustawie o Emeryturach POmostowych złamania Konstytucji RP i zamknietych na to oczów wykaształciuchów sądowych.:ale najpierw znamienne słowa Tuska: Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie. .............10 przykładów w jednej tylko Ustawie PO--mostowej złamania Konstytucji RP, oraz jak to działanie usprawiedliwił Sędzia TK i następnie Tusk . -Dlaczego tego nie chcieli widzieć w Trybunale Rzeplinskiego jak orzekali?: Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;: 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1999, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na rok 1999 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy (ur przed 1958r) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w elektrowni -niema ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały.

    Odpowiedz
  • Poborca(2017-03-29 14:33) Zgłoś naruszenie 3616

    W kręgach prawników mówi się dzisiaj otwarcie, że oboje Gersdorfowie zawsze bronili interesów „bolszewickich elit”.

    Odpowiedz
  • windykator(2017-03-29 12:53) Zgłoś naruszenie 356

    do @ --Nie ZAŁAMUJCIE się, ... Wszystkich Was WYPROSTUJĄ (dzisiaj 11:19)------ Głównonurtowe próby dyskusji o "wymiarze sprawiedliwości" w Polsce rozwijają się między absurdem a głupotą, przy czym dotyczy to zarówno samego przedmiotu debaty, jak i jej podstawowych uczestników, czyli samych czynnych zawodowo prawników ..Kto raz zetknął się z sądownictwem III RP – umie odpowiedzieć na pytanie: Kto jest dobry adwokat? Dobry to po prostu taki, który może coś załatwić z sędzią i prokuratorem, ew. przynajmniej pośredniczyć we wręczeniu łapówki. W pozostałych branżach prawniczych jest jeszcze prościej. Kto to jest dobry sędzia? Ten należący do dobrej frakcji sądowej, odpowiednio podwieszony i dzięki temu awansujący w hierarchii i wyznaczany do dalszych rozwijających karierę spraw. W prokuraturze zaś premiowane jest już niemal wyłącznie posłuszeństwo.

    Odpowiedz
  • Jaroslaw (2017-03-29 17:06) Zgłoś naruszenie 3210

    Gratuluje autore artykulu pani Irenie Borucie ( zakladam, ze pani nie ma zadnych powiazan ze starym Boruta), tytulu : Dyskryminacja w zyciu politycznym. Przypadek I prezes SN. Po takim stwierdzeniu nabieram jednak podejzen, ze pani Irena zamiast byc solidna dziennikarka podjela sie roli propagandzistki ideologicznej grupy powszechnie zwanej w Polsce KODZIARSTWEM. W ten to oto sposob dziennikarstwo stoczylo sie do rynsztoka!

    Odpowiedz
  • igor(2017-03-29 20:26) Zgłoś naruszenie 286

    To co pani prezes myśli o polskim społeczeństwie raczyła objawić w stwierdzeniu, że za 10.000zł to żyje się tylko wygodnie na prowincji. Moim zdaniem ta pani nie tylko nie powinna być I prezesem SN, ale nie powinna być sędzią, bo jej wypowiedź jest po prostu niegodna.

    Odpowiedz
  • Nie ZAŁAMUJCIE się, ... Wszystkich Was WYPROSTUJĄ (2017-03-29 11:19) Zgłoś naruszenie 2529

    No cóż hasło PIS ... "TERAZ K.u. *** MY" ... będzie dopóty stosowane, dopóki RADYKALNA ... "ULICA" nie wywiezie JANCZARÓW PIS-BOLSZEWII w Polsce na SMIETNIK HISTORII . Ich miejsce jest obok Lenina, Dzierżyńskiego i Stalina ... prekursorów BOLSZEWII z CCCP. ZASADY przyzwoitości i umiaru , to Oni mają ... głęboko w d.o.o.p.i.e. !!!

    Odpowiedz
  • Benek(2017-03-29 16:55) Zgłoś naruszenie 219

    No coz , u nas kazda dziedzina zycia ma swoja wersje KWICZENIA ODRYWANYCH SILA OD KORYTA. Srodownisko naszych umilowanych sedziow - uwaza , ze jest PECJALNA KASTA - tak wiec ten problem jest jeszcze wiekszy niz w innych dziedzinach zycia Wiec kwiczcie , kwiczcie , macie do tego prawo - wszak mamy demokracje .

    Odpowiedz
  • Fisz(2017-03-30 08:24) Zgłoś naruszenie 153

    Zbysiu Ziobro. Do roboty ani kroku w tyl.

    Odpowiedz
  • Lopez(2017-03-30 08:41) Zgłoś naruszenie 133

    Prawdziwym celem jest uczciwośc,a nie jak pisze Gazeta Prawna odsunięcie sędzi.To jest tego konsekwencją.

    Odpowiedz
  • ewer(2017-03-30 09:22) Zgłoś naruszenie 105

    Kiedy widzę morde tej ............. w 100% popieram zmiany sądownictwa

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qwerty(2017-03-30 16:28) Zgłoś naruszenie 41

    W Polsce niedługo będzie 35 mln ludzi pokrzywdzownych i oszukiwanych przez System/Układy i Wymiar Sprawiedliwości. To 90% Polaków. Głównym powodem takiego stanu Rzeczypospolitej jest fakt, że wszyscy Oni – pokrzywdzeni – nie potrafią mysleć ani działać RAZEM.

    Odpowiedz