Alimenciarki. Kobiety też nie płacą alimentów. Dlaczego?

autor: Karolina Nowakowska26.02.2017, 19:00; Aktualizacja: 27.02.2017, 07:11
W październiku 2016 roku dłużnicy alimentacyjni zalegali ze spłatą łącznie 9,4 mld złotych.

W październiku 2016 roku dłużnicy alimentacyjni zalegali ze spłatą łącznie 9,4 mld złotych.źródło: ShutterStock

Orzecznictwo sądów w Polsce jest jasne. Dzieci zostają przy matce. Dlatego problem niepłacenia alimentów i alienacji rodzicielskiej najczęściej jest poruszany w kontekście mężczyzn. Utarło się, że to zły ojciec unika płacenia na dzieci, a zła matka nie pozwala na kontakty z dzieckiem. Ale bywa też odwrotnie, a „dłużnicy alimentacyjni” (niezależnie od płci) nie zawsze zasługują na potępienie.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • zibi(2017-03-01 12:37) Zgłoś naruszenie 30

    Kto pisał ten artykuł? Redaktor jest naprawdę niedouczony. Osoba nie płacąca alimentów to DŁUŻNIK ALIMENTACYJNY /np. taki Kijowski / a nie alimenciarz,

    Odpowiedz
  • Godzu(2017-02-28 15:02) Zgłoś naruszenie 50

    Powiedzcie mi tylko czemu jeden rodzic zarabiający powiedzmy 2000 tys płaci alimenty 1500 a drugi 1000 na dziecko w tym samym wieku? Ile matka zawoła tyle dostaje.. Ojcowie nie mają nic do powiedzenia, tylko zarabiaj i bądź jak bankomat. I tak na koniec wychodzi że ojciec zły i wszystko jego wina.

    Odpowiedz
  • Jarosław Jędrzejewski (2017-02-28 10:09) Zgłoś naruszenie 70

    Pozwólcie abyśmy teraz my ojcowie naszych dzieci, osadzili sędziów, psychologow, i resztę bandy ukrywająca się pod płaszczykiem prawa rodzinnego za krzywdy jakie nasze dzieci cierpia.

    Odpowiedz
  • Adam Daniel G.(2017-02-28 09:19) Zgłoś naruszenie 50

    Choć raz ktoś napisał mądrze bez manipulacji. Brawa za Artykuł. Sądy to KASTA która nie dba o dobro Dziecka a o interes społeczny komorników, adwokatów no i Sądów !!

    Odpowiedz
  • Ostas(2017-02-28 09:10) Zgłoś naruszenie 50

    Niestety, żyjemy w kraju w którym posiadanie dziecka, dzieci to może być Twój największy błąd w życiu. Jak można mówić o alimentacji pieniężnej skoro na masową skalę amputuje się dzieciom jednego z rodziców. A temu , który się ośmieli sprzeciwić funduje się piękło.

    Odpowiedz
  • mako(2017-02-27 22:07) Zgłoś naruszenie 31

    przepraszam ale ja płaciłem alimenty ,była przerwa w płaceniu ponieważ nie mniałem pracy ,to znaczy że to wina państwa ,powino państwo takich z muszać do pracy na płacenie alimentów na dzieci ale matka też powinna starać sie o poprawienie bytu dziecku a nie licząc tylko na alimenty,

    Odpowiedz
  • Arq(2017-02-27 19:24) Zgłoś naruszenie 80

    Absurdalne kwoty długu wynikają z absurdalnych kwot zasądzanych na alimenty, rosnących odsetek i kosztów nalicznych po drodze przez komorników. Długi alimentacyjne są czymś zupełnie nierelnym i abstrakcyjnym. To, że dłużnik ma dług w wysokości 1,4mln pln nie oznacza że taką kwotę zalega swoim dzieciom, byłby to absurd. Wg raportu Centrum Adama Smitha z 2016r. kosz wychowania jednego dziecka do 19 roku życia wynosi 170-190 tys zł, koszt utzymania 2 dziecka stanowi 80%, kolejnego 60% i tak koszt wychowania trójki dzieci to 420-460 tys złotych. To za przeproszeniem ile dzieci ma największy dłużnik i w jakim są one wieku ? Żeby osągnąć kwotę 1.4 mln zł musiałby mieć conajmniej 10-cioro pełnoletnich dzieci. Ten dług to są zapewne odsetki naliczane przez komórników. Dzieci alimenciarzy tej kwoty nigdy by nie otrzymały, zato zostały okradzine z majątku rodziców, który mogliby oni wypracować, gdyby Sądy Rodzinne w imieniu Reczypospolitej Polskiej nie wpędziły ich w spiralę długów. A tak odziedziczą conakjwyżej dług. Alimenciarz jest bankrutem, nigdy nie spłaci długu i społeczeństwo też nie musi za niego płacić. Realny natomiast jest dług publiczny Polski, który zbliża się do 1 biliona złotych (26 tyz zł na każdego obywatela), od którego odsetki będą spłacac przysłe pokolenia,w porównaniu tą kwotą, fikcyjne 9 mil jest śmiechu warte i jest jedynie mydleniem oczu.

    Odpowiedz
  • rlc66x@gmail.com(2017-02-27 19:06) Zgłoś naruszenie 70

    I paid over 60000,00 zl and cant see my child. The courts refuse to enforce contacts. Ive appealed several times. My full commitment to my child is met with an equal anti-commitment by the Republic of Poland. My legal fees exceed 40000,00 zl. Poland is not a place for families. It is a place for predatory courts, lawyers, and pathological mothers and fathers to commoditize their children. Good news, Poland will destroy itself in 2 generations.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Temida społeczna (2017-02-27 16:22) Zgłoś naruszenie 60

    Polski Sad ,w nawiązaniu do tematu , przeżyłem gehennę , jaką ta instytucja mi zgotowała .Z całą stanowczością stwierdzam : Prawo w tym aspekcie , jest do modernizacji , a sędziowie do remontu kapitalnego nie .opiszę tego co mię spotkało , z uwagi na dyskomfort , jaki mógł by opis wywołać wśród czytających ten opis .Kto dziś mi wróci czas , zdrowie i pieniądze , a dziecku zmarnowane życie .Stroną niszczącą dziecko , była jego nieodpowiedzialna matka , sterowana przez siostrę o psychicznej dewiacji moralnej .Mimo przedstawianych dowodów , dokumentów , sąd nieudolnie prowadząc i rozwlekając sprawę , doprowadził do tragicznych następstw .Dobrze , że ja nie mam możliwości osądzenia , tych ludzi .Inaczej oni ponieśli by surową odpowiedzialność ,proszę Państwa , nasze sądy nie sądzą , a orzekają , przeważnie błędnie .

    Odpowiedz
  • Temida społeczna (2017-02-27 16:22) Zgłoś naruszenie 40

    Polski Sad ,w nawiązaniu do tematu , przeżyłem gehennę , jaką ta instytucja mi zgotowała .Z całą stanowczością stwierdzam : Prawo w tym aspekcie , jest do modernizacji , a sędziowie do remontu kapitalnego nie .opiszę tego co mię spotkało , z uwagi na dyskomfort , jaki mógł by opis wywołać wśród czytających ten opis .Kto dziś mi wróci czas , zdrowie i pieniądze , a dziecku zmarnowane życie .Stroną niszczącą dziecko , była jego nieodpowiedzialna matka , sterowana przez siostrę o psychicznej dewiacji moralnej .Mimo przedstawianych dowodów , dokumentów , sąd nieudolnie prowadząc i rozwlekając sprawę , doprowadził do tragicznych następstw .Dobrze , że ja nie mam możliwości osądzenia , tych ludzi .Inaczej oni ponieśli by surową odpowiedzialność ,proszę Państwa , nasze sądy nie sądzą , a orzekają , przeważnie błędnie .

    Odpowiedz
  • Rafał Le(2017-02-27 14:34) Zgłoś naruszenie 230

    Czy naprawdę alimenty muszą być kwota wydumaną i znacznie zawyżoną? Wystarczyłoby po prostu księgować wszystkie wydatki na dziecko. Nie da się? Czy prowadząc jednoosobową działalność tego nie robię? Dokładnie rejestruję wszystkie koszty. Dodatkowo muszą być one usprawiedliwione i podlegają w razie czego kontroli. Rodzic dysponujący cudzymi pieniędzmi powinien mieć prawny obowiązek przedstawiania wyliczeń rodzicowi wpłacającemu alimenty. Jednak się nie da? To dla takich osób powinny byś tabele wysokości alimentów, tak jak jest ryczałt podatkowy. Proste i sprawdzone rozwiązanie, eliminujące pokusę wyłudzenia przy pomocy sądu nadmiernych alimentów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • adam(2017-02-27 12:05) Zgłoś naruszenie 81

    NIE PŁACENIE PEŁNYCH ALIMENTÓW = DOŻYWOTNIE POZBAWIENIE WOLNOŚCI NA RATY !!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ukii(2017-02-27 11:53) Zgłoś naruszenie 330

    Pani Karolino Nowakowska. Świetnym bardzo rzetelny artykuł. Też borykam się z niesprawiedliwością naszego systemu sądownictwa. Ciesze się, że coraz głośniej się o tym mówi. Każdy kochający Ojciec powinien być szczery wobec własnego dziecka by kiedyś spojrzeć mu prosto w oczy. Dawać tyle ile jest w stanie. Najgorsze są sytuacje kiedy alimenty bardzo przekraczają możliwości ojca i odbierają mu radość życia. Kobiety bardzo zmanierowane tym iż system stoi bardzo po ich stronie wykorzystując to w każdy możliwy sposób. Już dawno powinny być ustalone tabelki alimentacyjne bądź procentowe wyliczenia w zależności od dochodu ojca. Sąd w takich sytuacjach byłoby całkowicie pominięty bo z góry każdy z nas wiedziałby ile powinien płacić. Ominełoby to wielu nieporozumień, stresów i alienacji dzieci bo to chyba najgorszy z symptonów tego wszystkiego. Co do tego ostatniego powinny być kary na rodzica, który utrudniają kontakty. Bez jakiejś logicznej i rozsądne przyczyny. Koniec z parasolem bezpieczeństwa. Teoretycznie powinniśmy być równi wobec prawa tylko to niestety tylko teoria. Sędziemu powinno tak samo zależeć na tym by dziecko miało kontakt z dzieckiem. Idiotycznym przepisem w tym wszystkim jest wyliczanie alimentów od możliwości finansowych ojca, który ma zawód w którym nie pracuje a alimenty wyliczane są właśnie od zarobków na tym stanowisku, który teoretycznie mógłby objąć. Niestety życie życiem i nie zawsze to jest takie proste a wyliczanie z takiej kwoty jest dla mnie jak fantastyka przeniesiona do normalnego życia. Czekam na dzień kiedy ten chory system przestanie niszczyć nas obywateli a zarazem kochających ojców, którzy chcą dla swoich dzieci jak najlepiej w realnym tego wymiarze. Poziom absurdu dawno został przekroczony. Chcemy żyć i cieszyć się tym życiem. Jak czytam o komornikach i ich żniwach przy aktualnej sytuacji mdli mnie i czuję bezsilność.. Komentarz Pani Evy Lexander genialny. Świetnym głos w dyskusji i argumenty. Tylko czy góra to czyta? Czy im zależny na naszym życiu? Zgodzie między nami rodzicami? 😏

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nicol(2017-02-27 11:44) Zgłoś naruszenie 71

    To wy matki Polki budujecie.przyszlosc waszych synow.To Wy w przyszlosci bedziecie babciami tacierzystymi.,to wasze przyszle synowe zamkna przed wami drzwi.To wy bedziecie plakac do poduszki ,zastanawiajac sie jak wyglada Jas ?Czy Zosia lubi czytac bajki ? Jak sie uczy Karol?,W tym roku idzie do 1 Komuni ,a Was nikt nie zaprosil, czy starczy czasu i zycia zeby przytulic Wasze wnuki? To beda nastepstwa Waszej Alienacji .rodzicielskiej . dzisiaj. .. . Pani Redaktor ,takie artykuly jak ten zmieniaja swiadomosc spoleczenstwa ,malymi krokami pisza nowa historie. Jescze.raz Bardzo dziekujemy.

    Odpowiedz
  • Daniela(2017-02-27 11:40) Zgłoś naruszenie 206

    To wy matki Polki budujecie.przyszlosc waszych synow.To Wy w przyszlosci bedziecie babciami tacierzystymi.,to wasze przyszle synowe zamkna przed wami drzwi.To wy bedziecie plakac do poduszki ,zastanawiajac sie jak wyglada Jas ?Czy Zosia lubi czytac bajki ? Jak sie uczy Karol?,W tym roku idzie do 1 Komuni ,a Was nikt nie zaprosil, czy starczy czasu i zycia zeby przytulic Wasze wnuki? To beda nastepstwa Waszej Alienacji .rodzicielskiej . dzisiaj. .. . Pani Redaktor ,takie artykuly jak ten zmieniaja swiadomosc spoleczenstwa ,malymi krokami pisza nowa historie.Bardzo dziekujemy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ALIMENCIARZ(2017-02-27 11:30) Zgłoś naruszenie 210

    W proponowanej ustawie ALIMENTY=DOŻYWOCIE ! Rodzice zobowiązani NIGDY nie spłaca swojego zadłużenia. Więzienie na rok lub dwa lata to brak możliwości zarobkowania i dalsze długi....i tak do końca życia. Po prostu błędne koło. Mam zasadzone na dwoje dzieci 1200zł-takie mam niby możliwości, a zarobki faktyczne to 1675zł netto. Gdyby nie rodzina już bym chyba umarł, a co będzie jak rodziny braknie...? To jest sytuacja bez wyjścia dla wielu zobowiązanych. Swoją drogą ciekawe jak i gdzie pozamykają te ok. 300tysięcy alimenciarzy. PARANOJA!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Greg(2017-02-27 10:25) Zgłoś naruszenie 270

    Polskie sądy rodzinne to patologia nie mająca niż wspólnego z tzw "dobrem dziecka". Nie potrafią rozwiązać konfliktu tylko go zaogniają !!!! Co do alimentów to powinny być "tablice alimentacyjne" i wszystko byłoby proste i jasne !!! I od razu walki rodziców by ustały !!! W imie polskich dzieci należy zmienić prawo rodzinne i promować opiekę naprzemienną !!!

    Odpowiedz
  • AS(2017-02-27 10:03) Zgłoś naruszenie 300

    Przyłączam się do podziękowań za artykuł. Dopóki nie trafiłem przed oblicze Sądu Rodzinnego ( pierwsza sprawa w moim życiu) wierzyłem mimo wszystko w wymiar sprawiedliwości. Przekonałem się, że polskie prawo rodzinne i opiekuńcze nie ma nic wspólnego z faktyczną troską o dobro dziecka i szukaniem prawdy materialnej. Nie pomaga skłóconym małżonkom, a wręcz eskaluje między nimi konflikt. Przed sądem rodzinnym rządzi prawo siły, dlatego jeden rodzic ucieka z domu z dzieckiem aby Sąd stwierdził, że dziecko z nim zamieszkuje, pojawiają się zarzuty przemocy fizycznej i psychicznej aby udowodnić winę drugiej strony. Biegli psychologowie w kuriozalnych opiniach, po godzinnym spotkaniu z rodzicami i dzieckiem, wydają opinie decydujące o życiu dziecka.Wiem o czym piszę, bo wykonuje zawód radcy prawnego

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • marian(2017-02-27 09:48) Zgłoś naruszenie 222

    Alimenty są po to aby biznes okołorozwodowy mógł się kręcić. Wprowadzić opiekę równoważną to się skończy. A i kobietom nie będzie się opłacało rozwodzić.

    Odpowiedz
  • Oficer SB(2017-02-27 08:54) Zgłoś naruszenie 230

    Nieudolne, ******* prawo rodzinne. Skorumpowani sędziowie. Pokrzywdzeni rodzice ( przeważnie ojcowie). No ina końcu debile politycy którzy narzekają że jest za mały przyrost naturalny. A żaden z nich nawet nie pomyśli że to z powodu ich głupoty się to wszystko dzieje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz