statystyki

Bezprawna inwigilacja narusza prywatność

autor: Dominika Bychawska-Siniarska14.02.2017, 10:32; Aktualizacja: 14.02.2017, 11:07
prawo, sąd

Mężczyzna próbował kwestionować stosowanie podsłuchów podczas postępowania karnego, jakie toczyło się przeciwko niemuźródło: ShutterStock

W zeszłym roku zostały przyjęte dwie ustawy (ustawa o policji i ustawa o działaniach antyterrorystycznych) umożliwiające szeroką inwigilację przez służby obywateli Polski i cudzoziemców.

Reklama


Oba akty nie przewidują skutecznej kontroli nad stosowaniem podsłuchów, jak również środków odwoławczych, z których obywatel mógłby skorzystać. Nie nakładają również obowiązku poinformowania o stosowaniu kontroli osoby zainteresowanej. Ustawy wywołały falę protestów organizacji pozarządowych i negatywnych opinii organizacji międzynarodowych wskazujących na ich niezgodność ze standardami międzynarodowymi. Na wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach z Polski dotyczących zastosowania tych ustaw zapewne przyjdzie nam poczekać. Tymczasem Strasburg regularnie wypowiada się o podobnych problemach związanych z inwigilacją na kanwie spraw z innych państw. O naruszeniu prawa do prywatności przez system niejawnej kontroli rozmów telefonicznych ETPC rozstrzygnął m.in. w sprawie Roman Zacharow przeciwko Rosji czy Szabo i Vissy przeciwko Węgrom.

7 lutego 2017 r. ETPC wydał kolejny wyrok w sprawie inwigilacyjnej, tym razem wytoczonej przez Irfana Guzela przeciwko Turcji (skarga nr 35285/08). Guzel został aresztowany i następnie skazany za przemyt broni na podstawie materiałów uzyskanych poprzez słuchanie jego rozmów, jak również na podstawie dowodu, jakim była broń znaleziona w jego mieszkaniu w trakcie aresztowania. Obywatel Turcji został skazany na 12,5 roku pozbawienia wolności.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • end(2017-02-14 22:32) Zgłoś naruszenie 00

    A prawna inwigilacja nie narusza prywantości obywateli.

    Odpowiedz
  • chyba inwigilowana(2017-09-26 21:24) Zgłoś naruszenie 00

    "Oba akty nie nakładają również obowiązku poinformowania o stosowaniu kontroli osoby zainteresowanej". W ramach przynajmniej byś o tym wiedział , endzie. A to ważne. Samoświadomość się liczy !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane