Projekt zmian w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury: Będzie można orzekać na próbę

autor: Piotr Szymaniak26.01.2017, 07:37; Aktualizacja: 26.01.2017, 09:24
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobroźródło: PAP
autor zdjęcia: Marcin Obara

Ze stu kilkudziesięciu absolwentów szkoły, zaledwie 24 trafiło do pracy w sądach. Ci znakomicie wykształceni ludzie trafiają do prywatnych kancelarii, a państwo i podatnicy łożą wielkie sumy na ich naukę – mówił wczoraj Zbigniew Ziobro, przedstawiając projekt zmian w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, który ma zaradzić sytuacji. Problem, na który wskazywał minister, dotyczy braku możliwości ubiegania się o stanowisko sędziowskie lub asesorskie bez doświadczenia w świadczeniu pomocy prawnej, tworzeniu lub stosowaniu prawa.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • pytanie(2017-01-26 09:37) Zgłoś naruszenie 181

    A jak się eksperyment nie uda, to czy dla osadzonych będzie amnestia?

    Odpowiedz
  • CharlieBravo(2017-01-26 12:54) Zgłoś naruszenie 130

    Dla naiwnych mity o tych masowych transferach do korporacji, przecież oni po zdanym egzaminie wciąż pracują w sądach jako referendarze!

    Odpowiedz
  • zyzy(2017-01-26 11:49) Zgłoś naruszenie 111

    Mała poprawka, 24 dostało nominację sędziowską, pozostali byli za słabi. Jednakże wszyscy pracowali a właściwie pracują w sądach. Skąd te bajki o korporacjach?

    Odpowiedz
  • obserwator(2017-01-26 16:02) Zgłoś naruszenie 91

    zgodnie z projektem, po 5 latach od wejścia w życie ustawy radca prawna in house, który nigdy nie był w sądzie i nie napisał pisma sądowego będzie mógł startować w konkursie na sędziego, a asystent sędziego który zdał exam sądowy i całe życie pracuje w sądzie już tak uprawnienia nie będzie miał.Super

    Odpowiedz
  • szejan(2017-01-26 12:18) Zgłoś naruszenie 92

    Najgorsza, bo kompletnie bez mózgu jest mafia antysędziowska!!!!!

    Odpowiedz
  • g(2017-01-26 10:33) Zgłoś naruszenie 93

    "Ze stu kilkudziesięciu absolwentów szkoły, zaledwie 24 trafiło do pracy w sądach. Ci znakomicie wykształceni ludzie trafiają do prywatnych kancelarii, a państwo i podatnicy łożą wielkie sumy na ich naukę – mówił wczoraj Zbigniew Ziobro, przedstawiając projekt zmian w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, który ma zaradzić sytuacji". To dlaczego nie oddadzą tego stypendium, które łożyli na nich podatnicy? Teraz muszą zwracać tylko Ci co wylecieli. Skoro podatnicy na nich płacili, żeby byli "wybitnymi sędziami" a poszli w prywatną działalność to niech zwrócą kasę! Żeby zostać radcą prawnym cza adwokatem nie trzeba iść do KSSiP-u tylko na odpowiednią aplikację za którą się płaci z WŁASNYCH pieniędzy a nie podatników. Jeśli poszli po Kssipie w prywatną działalność tzn. że oszukali państwo!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zlot(2017-01-27 08:51) Zgłoś naruszenie 50

    Transfer do korporacji?Może jakieś fakty na potwierdzenie tego, że ktoś po aplikacji sędziowskiej (nie sądowej) przeszedł do wolnego zawodu? Czy to twierdzenie, to tylko zabieg socjotechniczny mający na celu obniżenie autorytetu "kasty prawniczej"?

    Odpowiedz
  • wjw(2017-01-27 10:26) Zgłoś naruszenie 50

    A po "próbnym" wyroku do pudła też na próbę ?

    Odpowiedz
  • Borsuk(2017-01-26 10:16) Zgłoś naruszenie 217

    Gorzej i tak już nie będzie wymiar sprawjedliwosci Przez ostatnie 26 lat już dno osiągnął

    Odpowiedz
  • ~Przeciw Mafii Sędziowskiej(2017-01-26 09:54) Zgłoś naruszenie 225

    Pan Żurek i Krajowa Rada Sądownicza niech się weźmie do PRACY, jest złożonych tysiące zasadnych skarg o usunięcie skorumpowanych patologicznych sędziów, a które to sprawy są od lat zamiatane pod dywan ! Proponowana Reforma przez Ministra Ziobrę nie rozwiązuje wielu problemów, ale jest potrzebna...

    Odpowiedz
  • paragraf(2017-01-27 13:53) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety w Polsce tam na "górze" nadal nikt nie zrozumiał, że te problemy ogólnospołeczne powstające wskutek coraz bardziej nasilającego się niezadowolenia z funkcjonowania środowiska sędziowskiego i prokuratorskiego są efektem niewydolności środowiska radcowskiego i adwokackiego. Bowiem winna jest tu ta zasada udzielania stronom pomocy z urzędu na zasadach 1-adwokat do tylko 1-sprawy, podczas gdy w rzeczywistości taki problem to jednoczesne kilkanaście postępowań dot. tylko tej 1-sprawy, bo inaczej to 1- postępowanie nigdy nie wyjaśnia problematyki kilku powiązanych co do istoty przedmiotu, ale odrębnych już wg jurysdykcji postępowań.

    Odpowiedz