"Użytkowanie wieczyste także dla działkowców"

23.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 23.11.2009, 11:22

Trzy pytania do PAULINY CICHALEWSKIEJ, prawnika z Kancelariii Prawnej Jerzy T. Pieróg - Jeżeli grunty wchodzące w skład rodzinnego ogrodu działkowego są w użytkowaniu wieczystym PZD, to możliwe jest, w drodze aktu notarialnego, na wniosek działkowca, ustanowienie na jego rzecz prawa użytkowania wieczystego działki.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

 • SENIOR(2009-11-23 07:56) Zgłoś naruszenie 10

  NIE KĘCIĆ TYLKO UWŁASZCZYĆ DZIAŁKOWCÓW- KOMUNA SIĘ PODOBNO SKOŃCZYŁA, A TE PROPOZYCJE TO KOMUNISTYCZNE KRĘTACTWA !!!

  Odpowiedz
 • roman(2009-11-25 19:31) Zgłoś naruszenie 00

  Jak należy rozumieć słowa tej gazety ? : ,, Polega ono na obciążeniu rzeczy prawem do jej używania i pobierania pożytków. Prawo to jest niezbywalne, a wskutek niewykonywania przez dziesięć lat wygasa.'' --- Jeżeli nie opiekuję się działką ROD przez 10 lat , to wtedy zarząd dopiero może zabrać mi tą działkę ??

  Odpowiedz
 • rysiek(2012-04-08 05:57) Zgłoś naruszenie 00

  Piszecie, że nie można nic zrobić działkowcom w zakresie posiadanych działek. Proszę zatem zapoznać się z ustawą o użytkowaniu wieczystym. ROD użytkują w całości grunty przekazane im w użytkowanie wieczyste. Za użytkowanie wieczyste wnosi się opłatę roczną dla ich właściciela(gminy, skarbu państa) która jest pochodną wartości gruntu. Wystarczy, że gmina lub powiat zleci ponowną wycenę gruntów na danym obszarze w tym działkach i okaże się, że wartość ich wzrosła np. 1000krotnie. Zwiększona opłata roczna będzie również zwiększona tlokrotnie dla danego ogrodu a tym samym opłaty za działkę dla działkowca. Którego z tych działkowców będzie na to stać? Nie płacąc opłaty roczne użytkownik wieczyst przestaje nim być. Tak prędzej czy późnierj się stanie.

  Odpowiedz
 • dzialkowiczka ROP(2011-11-16 19:18) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego nieuwlaszcza dzialkowcow czekaja az poumieraja

  Odpowiedz
 • działka 66(2010-03-14 18:47) Zgłoś naruszenie 00

  No i proszę ! od listopada 2009 do dziś nikt z redakcji GP nie potrafił odpowiedzieć na zadane pytania. Wyłania się wniosek .ze stanowimy( starzy działkowcy) tylko "cyfry". Tak "cyfry" . I dla tych którzy liczą na pozyskanie największej cyfry obojętnie czy w wyborach .czy "nicach- otwarciach komentarzach - uznaniach itp.. .Az chciałoby się powiedzieć autorom notatki z 23 11.2009 "... człowiekiem jest ten, kto swoim rozumem panuje nad swoją wolnością i uczuciami. Przez to może wyzwalać dobro dla siebie i innych..." Czy PZD zamknął usta autorowi ?

  Odpowiedz
 • Członek Zarządu ROD(2010-02-23 22:12) Zgłoś naruszenie 00

  Proszę o poradę prawników lub osub zorientowanych w temacie. Nasz ROD chce wystąpić z POD i założyć wspólnotę ogrodu mamy zdecydowaną więkrzość. Nasz ogród znajduje się w planie zagospodarowania przestrzennego, grunty są własnością Gminy, nie są przekazane w wieczyste użytkowanie POD. Proszę o precyzyjną informację, jak należy postąpić, i czy jest prawna możliwość utworzenia wspólnoty.

  Odpowiedz
 • Obywatel(2010-02-23 17:03) Zgłoś naruszenie 00

  Pan Poseł Chlebowski już przy jednej ustawie dużo mieszał, jak Komisja ustala to kumoterstwo było górą. Również i w ustawie o Ogrodach Działkowych Pan Poseł Chlebowski grał główne skrzypce, aby ustawę o uwłaszczeniu działkowców odrzucić. Jak można się domyśleć to PZD musiał mieć "poważne argumenty, którymi Go przekonał ". Wyborcy patrzcie uważnie jak będziecie głosowali. Trzeba kumoterstwo wyeliminować. Zaznaczam, że nie przypisuję się do rzadnej partii, mam poglądy przeciętnego Obywatela.

  Odpowiedz
 • działkowiec(2010-02-23 16:41) Zgłoś naruszenie 00

  Działkowiec
  Parlamentarzyści opracujcie i wprowdźcie w rzycie Ustawę umorzliwiającą tworzenie Wspólnot Rodzinnych Ogrodów Działkowych, aby nie korzystali finansowo cwaniaki PZD, a jedynie Gminy na których znajduje się dany ogród. Taka współpraca Gminy i Ogrodów wyjdzie na dobre jednym i drugim.

  Odpowiedz
 • Zbulserwowany(2010-02-23 16:34) Zgłoś naruszenie 00

  Działkowiec.
  Panie i Panowie Parlamentarzyści, czas abyście zaczeli porządkować prawa działkowców przekazując korzystania i decydowanie o ogrodach im samym, a nie za pośrednictwem PZD, który to tylko bierze haracz (nie chcę porównwć do mafii). PRZESTAŃCIE ULEGAĆ samozwańczym działaczom PZD zakończcie tę farsę i zlikwidujcie Polski Związek Działkowców przekazując działkowcom ich wieloletnią własność, aby nie utrzymywali cwaniaków. PRECZ z KOMUNĄ!!!

  Odpowiedz
 • działkowicz(2009-12-10 16:04) Zgłoś naruszenie 00

  wszysko co robią zapseudo zarządy to po to aby oszwabić działkowicza sp.Toruń -Rudak PZD daje 17.000,- za działkę a ten stary pryk dla swoich weżmie mil. a jest co dzielić a najlepiej nie swoje całe zło to zarządy których reprezentują byli sługusy PZPR-u na szkodę dla ludzi ziemia est danej gminy a nie W-wy ani Torunia niech dzielą swoje gacie komuchy do moskwy dzialkowcy nie dajmy się tym dziadom bo nas okradaą w majestacie prawa przecież oni siebie sami wybrali kto był na takich wyborach to farsa np.150 dzia. obecnch 39 osób

  Odpowiedz
 • Gienia Kraków(2009-12-06 12:00) Zgłoś naruszenie 00

  w większości artykułów i komantarzach jest tyle sprzeczności że nic z tego nie można zrozumieć.Napiszcie poprostu czy można i na jakiej podstawie występować o to uwłaszczenie.

  Odpowiedz
 • Roman II(2009-12-05 04:06) Zgłoś naruszenie 00

  ,, Polega ono na obciążeniu rzeczy prawem do jej używania i pobierania pożytków. Prawo to jest niezbywalne, a wskutek niewykonywania przez dziesięć lat wygasa.' Jak należy rozumieć ten tekst ?

  Odpowiedz
 • J.K.F. KOSZALIN(2009-11-29 20:53) Zgłoś naruszenie 00

  nie wybierajcie KOMUCHOW do zarzadow ogrodkow dzialkowych . To oni sa HAMULCOWYMI kazdej uchwaly , ktora moze byc korzystna dla dzialkowca . W KOSZALIMIE ostatnio robia WALNE ZEBRANIA nie powiadamiajac dzialkowiczow --zebrania sa juz w marcu - kiedy jeszcze nie przebywa sie na dzialce i nie czyta ogloszen na ZEWNATRZ( brama ) --robia co chca i zachowuja sie jak PO .

  Odpowiedz
 • Rysiek(2009-11-29 11:52) Zgłoś naruszenie 00

  Gazeta Prawna tym wrtkułewm sie zbłaźniła, pisząc coś co nie jest prawdą, wzbudziła tylko niepotrzebne nadzieje działkowcom nie zorirntowanym w temacie.
  Juz nie jeden dzialkowiec zwrócł sie do PZD o uzytkowanie wieczyste , za to spotkały go tylko szykany.
  U nasna ogrodzie jak PZD zbiearało pieniadze na "uwłaszczenie" to okłamywali działkowców, ze to oni bedą uzytkownikami wieczystymu swoich działek.
  PZD TO NAJWIĘKSI OSZUŚCI!!!

  Odpowiedz
 • Działkowicz ROD(2009-11-23 06:51) Zgłoś naruszenie 00

  Należy działkowców uwłaszczyć na tym gruncie, a nie wprowadzać wieczyste użytkowanie. Praktycznie, ta propozycja nie wprowadza nic nowego, poza zadraśnięciami pomiędzy zarządem ROD, a członkiem ogrodu. Ktoś próbuje coś zrobić - tylko kosmetycznie - aby zażartować sobie z działkowców.

  Odpowiedz
 • alejaja(2009-11-23 08:28) Zgłoś naruszenie 00

  Do działkowicza : Drogi działkowiczu, o jakich zadraśnięciach mówisz, przecież zarząd ROD jest wybierany przez działkowców - czy to znaczy , że wybraliście ludzi , z którymi nie będziecie mogli współpracować?

  Odpowiedz
 • michał(2009-11-24 20:00) Zgłoś naruszenie 00

  A CO Z DZIAŁKAMI GMINNYMI MAM JUSZ 10 lat a wójt zerwał mi teraz dalszą dzierżawę bo niechciałem wykupić mieszkania i co mam zrobić takiemu chamowi może ktoś wie podaje gg proszę napisać gdzie się udać bo pisalem wszędzie ale urzednicy bronią jeden drógiego i nic się nie da zrobić to moje gg 10962529

  Odpowiedz
 • Działkowiec ROD(2009-11-23 17:18) Zgłoś naruszenie 00

  do ALEJAJA. Głupoty opowiadasz bo nie jesteś działkowcem. Komuna naszymi zakładami pracy się nawzajem z liberałami obdarowała. Ja też chcę mieć coś z prywatyzacji i tzw.demokracji.

  Odpowiedz
 • rsc(2009-11-24 10:57) Zgłoś naruszenie 00

  Zapomniała Pani o jednej kwestii: mianowicie nieruchomości będące w zarządzie PZD nie są własnością ani państwa ani gminy. Bardzo często są to nieruchomości, co do których toczy się postępowanie o ich zwrot. Często zostały one nawet faktycznie bezprawnie zajęte przez państwo, po II wś.
  W tej sytuacji prosze nie robić globalnie nadziei posiadaczom ogródków, bo zgodnie z zasadą "nemo plus iuris..." państwo/gmina nie może dac działkowcom tego, czego samo nie ma.

  Odpowiedz
 • R.P.(2009-11-23 22:50) Zgłoś naruszenie 00

  Wstyd dla gazety, użytkowanie wieczyste moze tylko ustanowić Skarb P.
  albo JST, występuje niejednorodność praw.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane