"Użytkowanie wieczyste także dla działkowców"

23.11.2009, 03:00; Aktualizacja: 23.11.2009, 11:22

Trzy pytania do PAULINY CICHALEWSKIEJ, prawnika z Kancelariii Prawnej Jerzy T. Pieróg - Jeżeli grunty wchodzące w skład rodzinnego ogrodu działkowego są w użytkowaniu wieczystym PZD, to możliwe jest, w drodze aktu notarialnego, na wniosek działkowca, ustanowienie na jego rzecz prawa użytkowania wieczystego działki.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

  • Działkowicz ROD(2009-11-23 06:51) Zgłoś naruszenie 00

    Należy działkowców uwłaszczyć na tym gruncie, a nie wprowadzać wieczyste użytkowanie. Praktycznie, ta propozycja nie wprowadza nic nowego, poza zadraśnięciami pomiędzy zarządem ROD, a członkiem ogrodu. Ktoś próbuje coś zrobić - tylko kosmetycznie - aby zażartować sobie z działkowców.

    Odpowiedz
  • SENIOR(2009-11-23 07:56) Zgłoś naruszenie 10

    NIE KĘCIĆ TYLKO UWŁASZCZYĆ DZIAŁKOWCÓW- KOMUNA SIĘ PODOBNO SKOŃCZYŁA, A TE PROPOZYCJE TO KOMUNISTYCZNE KRĘTACTWA !!!

    Odpowiedz
  • alejaja(2009-11-23 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego uwłaszczyć? Działkowcy niech kupią ziemię lub skorzystają z dobrodziejstwa użytkowania wieczystego!!! Dlaczego tworzyć przywileje dla tej grupy ludzi. Większość albo bezprawnie zamieszkuje na działkach, które w zamierzeniu nie były terenami do zamieszkania lub prowadzi działalność rolniczą i zarobkowo sprzedaje płody rolne- niekoniecznie nadwyżki. Bo co to za nadwyżka jeśli działkowiec sieje - teoretycznie na własne potrzeby - kilka zagonów takich samych warzyw? Nie chcą wieczystego użytkowania, to trudno, ich wola. Osobną sprawą jest "wykwaterowanie" działkowców z terenów na których Państwo-samorząd zamierza prowadzić inwestycję publiczną - zadanie niemal nie wykonalne, nie można nic zrobić w drodze decyzji administracyjnej, trzeba angażować sądy.

    Odpowiedz
  • alejaja(2009-11-23 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    Do działkowicza : Drogi działkowiczu, o jakich zadraśnięciach mówisz, przecież zarząd ROD jest wybierany przez działkowców - czy to znaczy , że wybraliście ludzi , z którymi nie będziecie mogli współpracować?

    Odpowiedz
  • praktyk(2009-11-23 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    Poziom tego wywiadu jest żenujący.
    Czy ktoś autoryzuje i sprawdza te wypowiedzi?
    Działkowiec może mieć tylko prawo UŻYTKOWANIA (a nie użytkowania wieczystego) różnica jest tylko w tym czy ma je ustanowione w formie uchwały czy aktu notarialnego. Forma umowy - aktu notarialnego dopuszczalna jest zarówno dla ogródków na użytkowaniu wieczystym jak i dla działek gdzie PZD jest właścicielem (więc aktu notarialnego nie można podpisać tylko gdy PZD nie jest ani właścicielem ani użytkownikiem wieczystym).

    Poniżej treść przepisu art. 14:

    Art. 14. 1. Polski Związek Działkowców ustanawia w drodze uchwały na rzecz swojego członka bezpłatne i bezterminowe prawo używania działki i pobierania z niej pożytków (użytkowanie działki).
    2. Na wniosek osoby wymienionej w ust. 1, Polski Związek Działkowców ustanawia na jej rzecz prawo użytkowania działki - w rozumieniu Kodeksu cywilnego - w drodze umowy cywilnoprawnej zawartej w formie aktu notarialnego, jeżeli grunty wchodzące w skład rodzinnego ogrodu działkowego znajdują się w użytkowaniu wieczystym Polskiego Związku Działkowców lub stanowią jego własność.
    3. Na zasadach określonych w statucie, Polski Związek Działkowców może oddać działkę w bezpłatne użytkowanie instytucjom prowadzącym działalność społeczną, oświatową, kulturalną, wychowawczą, rehabilitacyjną, dobroczynną lub opieki społecznej.
    4. Prawa ustanowione w sposób określony w ust. 1 i 2 podlegają ujawnieniu w księdze wieczystej, na wniosek członka Polskiego Związku Działkowców.

    Odpowiedz
  • esm(2009-11-23 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    błędny pogląd, ponieważ przeniesieniu prawa użytkowania wieczystego przeczy zasada wyłączności PZD - prowadzenie POD na gruntach na ten cel przeznaczonych przysługuje wyłącznie PZD

    Odpowiedz
  • Habilis(2009-11-23 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumiem dlaczego Gazeta Prawna w tak banalny sposób obniża swój prestiż. Zapewne napędzanie wywiadowców odbywa się w następąco - redakcja zwraca się do zaprzyjaźnionego prawnika, któren następnie ciska rzecz na barki ucznia-czeladnika. Na łamach pojawia się wówczas garść dezorientującego bełkotu. Mnie - podobnie jak i przedmówcy - nic nie wiadomo o zmianie art. 14 ustawy o RODz. Jeśli taka była miała miejsce - winna być podana podstawa i DzU, w którym była promulgowana. Nie wydaje mi się wszakże, aby przyjęto ją bez echa i jakiejkolwiek dysputy publicznej.

    Odpowiedz
  • Prawnik ale bez potrzeby reklamy(2009-11-23 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe skąd komentatorka wytrzasnęła możliwość przenoszenia prawa użytkowania wieczystego?... Bo ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych stanowi jedynie o prawie użytkowania wg Kc. A to przecież całkowicie zmienia sytuację. Wiecej takich "fachowców-prawników", a w sądach znów przybędzie roszczeń działkowców, którzy OCZYWIŚCIE POWINNI DOSTAĆ ZA DARMO prawo użytkowania wieczystego. Czy w tej Gazecie ktokolwiek sprawdza aktualny stan prawny?...

    Odpowiedz
  • Obywatel(2009-11-23 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    Le żenada, jakby to Francuzi spuentowali. Gdzie w ustawie o rodiznnych ogrodach działkowych mowa o prawie użytkowania WIECZYSTEGO dla działkowców!>???
    Gazecie nie wstyd???

    Odpowiedz
  • Działkowiec ROD(2009-11-23 17:18) Zgłoś naruszenie 00

    do ALEJAJA. Głupoty opowiadasz bo nie jesteś działkowcem. Komuna naszymi zakładami pracy się nawzajem z liberałami obdarowała. Ja też chcę mieć coś z prywatyzacji i tzw.demokracji.

    Odpowiedz
  • Natka z ogrodu "STOKROTKA"(2009-11-23 19:28) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystko pięknie i ładnie.Ale małe pytanie :czy nabycie prawa wieczystego użytkowania będzie w dalszym ciągu zmuszało do płacenia składki na rzecz Pol.Związku Działkowców w Warszawie?

    Odpowiedz
  • cyryl_mi(2009-11-23 21:50) Zgłoś naruszenie 00

    Mam nadzieję, że "Gazeta Prawna" opublikuje sprostowanie nieprawdziwych informacji o dopuszczalności ustanawiania na rzecz działkowców prawa użytkowania wieczystego, bo dawno już nie czytałem w żadnej prasie tak błędnych wiadomości na temat obowiązującego stanu prawnego. I nie chodzi tylko o jedno zdanie, ale o połowę informacji zawartych w artykule!

    Odpowiedz
  • R.P.(2009-11-23 22:50) Zgłoś naruszenie 00

    Wstyd dla gazety, użytkowanie wieczyste moze tylko ustanowić Skarb P.
    albo JST, występuje niejednorodność praw.

    Odpowiedz
  • rsc(2009-11-24 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Zapomniała Pani o jednej kwestii: mianowicie nieruchomości będące w zarządzie PZD nie są własnością ani państwa ani gminy. Bardzo często są to nieruchomości, co do których toczy się postępowanie o ich zwrot. Często zostały one nawet faktycznie bezprawnie zajęte przez państwo, po II wś.
    W tej sytuacji prosze nie robić globalnie nadziei posiadaczom ogródków, bo zgodnie z zasadą "nemo plus iuris..." państwo/gmina nie może dac działkowcom tego, czego samo nie ma.

    Odpowiedz
  • michał(2009-11-24 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    A CO Z DZIAŁKAMI GMINNYMI MAM JUSZ 10 lat a wójt zerwał mi teraz dalszą dzierżawę bo niechciałem wykupić mieszkania i co mam zrobić takiemu chamowi może ktoś wie podaje gg proszę napisać gdzie się udać bo pisalem wszędzie ale urzednicy bronią jeden drógiego i nic się nie da zrobić to moje gg 10962529

    Odpowiedz
  • dziłaka 66(2009-11-24 22:05) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem prawie pewien .że te wpisy czytają autorzy artykułu " GAZETY PRAWNEJ ". Dlaczego nie ma też w tej samej formie obrony prezentowanego stanowiska. Czyżby to nie była prawda z tym uwłaszczeniem ?. 90 % działowiców to ludzie starzy. Skołowani.! Bardzo proszę o ponowną informację .jak to jest. A może sa jakieś terminy o czym nie wiemy. Przeciwnicy i pyskacze i tak stanowią margines . Błagam

    Odpowiedz
  • roman(2009-11-25 19:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jak należy rozumieć słowa tej gazety ? : ,, Polega ono na obciążeniu rzeczy prawem do jej używania i pobierania pożytków. Prawo to jest niezbywalne, a wskutek niewykonywania przez dziesięć lat wygasa.'' --- Jeżeli nie opiekuję się działką ROD przez 10 lat , to wtedy zarząd dopiero może zabrać mi tą działkę ??

    Odpowiedz
  • Rysiek(2009-11-29 11:52) Zgłoś naruszenie 00

    Gazeta Prawna tym wrtkułewm sie zbłaźniła, pisząc coś co nie jest prawdą, wzbudziła tylko niepotrzebne nadzieje działkowcom nie zorirntowanym w temacie.
    Juz nie jeden dzialkowiec zwrócł sie do PZD o uzytkowanie wieczyste , za to spotkały go tylko szykany.
    U nasna ogrodzie jak PZD zbiearało pieniadze na "uwłaszczenie" to okłamywali działkowców, ze to oni bedą uzytkownikami wieczystymu swoich działek.
    PZD TO NAJWIĘKSI OSZUŚCI!!!

    Odpowiedz
  • J.K.F. KOSZALIN(2009-11-29 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    nie wybierajcie KOMUCHOW do zarzadow ogrodkow dzialkowych . To oni sa HAMULCOWYMI kazdej uchwaly , ktora moze byc korzystna dla dzialkowca . W KOSZALIMIE ostatnio robia WALNE ZEBRANIA nie powiadamiajac dzialkowiczow --zebrania sa juz w marcu - kiedy jeszcze nie przebywa sie na dzialce i nie czyta ogloszen na ZEWNATRZ( brama ) --robia co chca i zachowuja sie jak PO .

    Odpowiedz
  • Roman II(2009-12-05 04:06) Zgłoś naruszenie 00

    ,, Polega ono na obciążeniu rzeczy prawem do jej używania i pobierania pożytków. Prawo to jest niezbywalne, a wskutek niewykonywania przez dziesięć lat wygasa.' Jak należy rozumieć ten tekst ?

    Odpowiedz