Marszałek otworzył dziś konferencję "Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej - 12 lat po wejściu w życie", zorganizowaną w Sejmie.
"Dwunasta rocznica to okazja do podkreślenia wad i zalet obowiązującej konstytucji. Wady i zalety w pewnej mierze wynikają z faktu, że była ona kompromisem, przyjętym w konkretnych uwarunkowaniach politycznych, na pewnym etapie rozwoju polskiej demokracji" - zauważył Komorowski.
Według niego, jest zapotrzebowanie na dyskusję o konstytucji, o czym - jego zdaniem - świadczą m.in. apele z różnych stron sceny politycznej czy z kręgów prawników i konstytucjonalistów. Marszałek przypomniał, że do tej pory do polskiej ustawy zasadniczej wprowadzono dwie zmiany: wprowadzającą Europejski Nakaz Aresztowania oraz zakaz kandydowania do parlamentu osób karanych.
Zauważył też, że liczne środowiska polityczne mówią, że mają dojrzałe pomysły na zmiany w konstytucji, więc - jak podkreślił - "warto powiedzieć "sprawdzam" - co rzeczywiście jest w politycznych szufladach, jaka jest zdolność do zdefiniowania kierunków zmian w konstytucji".
"Konieczne są zmiany konstytucji w dwóch obszarach"
W ocenie Komorowskiego, konieczne są zmiany konstytucji w dwóch obszarach, w tym zdefiniowanie na nowo relacji między organami władzy wykonawczej - prezydentem i rządem. "Mamy świadomość, że tracimy szansę na przyspieszoną modernizację, ze względu na możliwość blokowania się podstawowych organów władzy wykonawczej" - argumentował.
Po drugie - podkreślił - konstytucja powinna odnosić się do członkostwa Polski w UE. W wielu konstytucjach europejskich jest odrębny rozdział poświęcony Unii. Taki rozdział powinien być wyznaczony jako jeden z celów debaty nad konstytucją - uważa Komorowski.
Według niego, w Polsce nie ma prostego wyboru między systemem kanclerskim a prezydenckim, gdyż "Polska jest krajem za dużym".
Obecna konstytucja weszła w życie 17 października 1997 roku. Składa się z preambuły i 13 rozdziałów, zawierających 243 artykuły. Konstytucja została przyjęta w referendum 25 maja 1997 roku, w którym poparło ją 52,71 proc. głosujących.
Komentarze(5)
Pokaż:
Do art. 4 żądamy dodania ust 3
Naród osądzi przez komputerowo wybrane gremium, w ilości 20 obywateli Państwa, Wybranych komputerowo w wieku od lat 40 do lat 70, jako ława przysięgłych. Osobę sprawującą wysokie stanowisko służbowe , którą chroni immunitet lub ochrona państwowa , za złamanie choćby jednego artykułu Konstytucji R.P. Wykluczony jest w takim wypadku sąd korporacyjny.
Do art. 7 dodać ust 2
Zakaz zasiadania w ławach sejmowych i rządowych, osób ściganych za wykroczenia i mających wyroki za przestępstwa.
Do art. 8 żądamy dodania ust 3 i 4
3. Żaden podpisany traktat lub inny dokument międzynarodowy nie może stanowić wyższego prawa od konstytucji R.P Jest na trwale zapisana i jest nie zmienialna przez inne prawo..
4. Urzędnik Państwowy , osoba publiczna, lub osoba wykonująca zadania na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego i innych ustaw, Za złamania choć jednego artykułu Konstytucji R.P. Może być pociągnięta do odpowiedzialności, pozbawiona być immunitetu, praw wynikających z ustawowych przepisów, pozbawiona odznaczeń i przywilejów nadanych w R.P.
Art. 30.
Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.
Żądamy dodania ust 1.i 2.
1. Sprzedaż mieszkania z najemcą lub lokalu z użytkownikiem, jest pozbawieniem godności i czynem niegodnym R.P.
2.nieruchomości i grunty, nabyte przez przesunięcie granic, po roku 1945. stanowią integralna cześć obszaru R.P. A obywatele zasiedlający z mocy nadania, są prawowitymi właścicielami.
Art. 44. Ma być zmieniony. To furtka uciekania sprawców przestępstw.
Art. 44.
Bieg przedawnienia w stosunku do przestępstw, nie ściganych z przyczyn politycznych, popełnionych przez funkcjonariuszy publicznych lub na ich zlecenie, ulega zawieszeniu do czasu ustania tych przyczyn.
Ma być
Bieg przedawnienia w stosunku do przestępstw, nie ściganych z przyczyn politycznych, popełnionych przez funkcjonariuszy publicznych lub na ich zlecenie, będzie ścigany za obrazę majestatu i godności ofiar przestępstw, wynikających z przepisów ustawowych.
Art.11
3.Naród ma wybierać swych reprezentantów w wolnych wyborach jednomandatowych . Zakazane jest podstawianie członków z list partii do wyborów, jest to działanie nie demokratyczne mające podłoże mafijne .
Wpierw trzeba zacząć stosować to,co aktualnie obowiązuje. W wielu przypadkach nie realizuje się prawomocnych orzeczeń sądów i nikt nie jest za to karany.Zgroza!!!
Pan nie wysila. Też Pan się mumifikuje.