Każdy może krytykować postępowanie innych osób, ale musi zważać na konsekwencje. Osoba, która zostanie zniesławiona, może skierować przeciw autorowi komentarza akt oskarżenia i pozew o zadośćuczynienie.

Czy administrator musi zawsze usunąć wpis

Publikuję dość systematycznie artykuły na branżowych portalach internetowych. Niestety moi konkurenci z branży budowlanej zamieszczają pod nimi komentarze pełne kłamstw i obelg. Czy administrator portalu musi usunąć wybrany wpis na każde moje żądanie?

Czy policja musi ścigać osobę, która mnie pomówiła

Reklama
Złożyłam na policję zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa pomówienia. Funkcjonariusze odpisali mi jednak, że sprawą muszę zająć się sam, bo nie widzą interesu w ściganiu sprawcy w moim imieniu. Czy nie jest tak, że policja musi prowadzić dochodzenie w sprawie każdego zgłoszonego przestępstwa?

Czy można ścigać za oczerniające plotki

Od blisko 30 lat jestem nauczycielką w szkole podstawowej. Do momentu kiedy zdecydowałam się kandydować na stanowisko dyrektora, cieszyłam się nienaganną opinią. Potem jedna z kandydatek zaczęła oczerniać mnie w gronie pedagogicznym. Czy mogę żądać jej ścigania?

Czy mogę się domagać odszkodowania

Plotki o mojej firmie, które rozsiewa jedyny konkurent działający w mojej miejscowości, spowodowały znaczne zmniejszenie moich obrotów handlowych. Wygrałem już sprawę karną o zniesławienie. Czy teraz mogę żądać od niego odszkodowania?

Czy wpis na portalu może być pomówieniem

Ostatnio na forum portalu społecznościowego, w którym aktywnie działam od wielu lat, znalazłem oczerniający mnie wpis. Czy taką informację można uznać za karalne pomówienie?

Czy sprawca pomówienia trafi do więzienia

Przekroczenie granic dozwolonej krytyki może zniszczyć karierę zawodową i życie osobiste pokrzywdzonego. Czy osoba, która bezprawnie zniesławi inną osobę, może zostać skazana na karę więzienia?

Czy mogę prosić policję o pomoc w ustaleniu sprawcy

Zbieram dowody przeciwko osobie, która pomawia mnie w internecie. Administrator nie chce udostępnić mi danych osobowych tego użytkownika. Czy mogę zwrócić się do policji o pomoc w ustaleniu sprawcy?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak pociągnąć do odpowiedzialności osoby, które nas zniesławiły
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.