Ministrowie państw członkowskich dali zielone światło dla nowych przepisów dotyczących pakietów podróżniczych. Szefowie resortów odpowiedzialni za konkurencyjność zdecydowali o tym podczas czwartkowego spotkania w Brukseli.

Celem nowych przepisów jest wprowadzenie większej ochrony dla turystów oraz bardziej klarownych zobowiązań dla organizatorów wycieczek .”Dziś jest dobry dzień dla tych, którzy lubią podróżować i wyjeżdżać na wakacje” - mówiła unijna komisarz odpowiedzialna za sprawy konsumenckie Vera Jourova. Nowe zasady dotyczą pakietów podróżniczych obejmujących co najmniej dwie usługi - takie jak transport, zakwaterowanie czy zwiedzanie z przewodnikiem.

Unijną dyrektywę dostosowano do potrzeb osób, które zamawiają swoje wyjazdy przez internet. „Chodzi o 120 milionów wycieczek rocznie” - dodała komisarz.
Przepisy wskazują m.in., że klienci mają prawo do otrzymania wszelkich niezbędnych informacji na temat ofert turystycznych przed podpisaniem umowy czy prawo do odszkodowania w razie problemów z powrotem z wakacji. Mogą też liczyć na większą ochronę w przypadku bankructwa biura podróży . Teraz zasady te muszą być jeszcze przyjęte przez Parlament Europejski na sesji plenarnej.

Reklama