Nie ustawa o uzgodnieniu płci, a ustawa o zmianie oznaczenia płci – taki tytuł według senatorów powinien mieć akt umożliwiający osobom transpłciowym zmianę płci metrykalnej.

Podczas piątkowego posiedzenia członkowie izby wyższej parlamentu wprowadzili wiele zmian do regulacji, na mocy której osoby transseksualne nie będą musiały już pozywać rodziców, by dokonać stosownych zmian w akcie urodzenia. Teraz poprawki czeka głosowanie w Sejmie.
Nowa ustawa zmienia procedurę korekty płci metrykalnej na nieprocesową. Właściwym sądem do rozpoznania takiego wniosku ma być Sąd Okręgowy w Łodzi. Zgodnie z decyzją Senatu będzie on wydawać postanowienie w tej sprawie po przeprowadzeniu rozprawy przy drzwiach zamkniętych.
O zmianę oznaczenia płci będzie mogła wnosić osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, niepozostająca w związku małżeńskim, u której stwierdzono występowanie tożsamości płciowej odmiennej od płci wpisanej do aktu urodzenia. W tym też celu przedstawiane mają być dwa aktualne, niezależne orzeczenia dwóch lekarzy mających tytuł specjalisty w dziedzinie psychiatrii lub seksuologii lub specjalizację II stopnia w dziedzinie psychiatrii.
Do wniosku – decyzją Senatu – dołączone ma być oświadczenie o posiadaniu lub nieposiadaniu małoletnich dzieci.
Przed wydaniem orzeczenia – w wyniku zmian dokonanych przez izbę wyższą – sąd zobligowany będzie wysłuchać wnioskodawcę w obecności biegłego psychologa i psychiatry. W przypadku zaś gdy będzie on mieć małoletnie dzieci – także biegłego z zakresu psychologii dziecięcej.
Etap legislacyjny
Ustawa po głosowaniu w Senacie odesłana do Sejmu