Adam Makosz: Gdy komornik jest bezradny

autor: Adam Makosz25.02.2011, 03:00

Długi alimentacyjne wpisane do rejestrów wynosiły w zeszłym roku 2,5 miliarda zł. Nic dziwnego, bo ściganie dłużników alimentacyjnych wygląda dzisiaj jak zabawa w kotka i myszkę.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • Matka(2011-03-01 21:38) Zgłoś naruszenie 00

  Niestety zgadzam sie zarowno z artykulem,jak tez z Leniem.Sama jestem matka oczekujaca na alimenty od 1997 roku.Niestety nie naleza mi sie z FA,gdyz mieszkam za granica,choc tu tez musze dzieci ubrac i wyzywic.Jedynym moim bledem jest to,ze pracuje legalni i to w dodatku na caly etat.Sprawa w prokuraturze wielokrotnie oddalana,a juz teraz nawet nie bede skladac ,bo dostaje po 45 zl na dwoje dzieci,bo tak doradzil prokurator tatusiowi,zeby miec z glowy.

  Odpowiedz
 • LEŃ(2011-03-01 15:40) Zgłoś naruszenie 00

  W aktualnym stanie prawnym dłużnik alimentacyjny ma tyle możliwości, aby włos mu nie spadł z głowy, że żaden nawet najskuteczniejszy kolega komornik nie pomoże. 10 zł miesięcznie i organy ścigania odwracają głowę. Zgadzam się że nikt tego nie widzi a ustawodawcę bardziej interesuje zarobek komornika - (robi to na własny rachunek - raz do przodu raz do tyłu) niż możliwość rozwiązania od lat narastającego problemu. Pozdrawiam pracowników pomocy społecznej, którzy na informacje, że ich podopieczna zamieszkuje wraz z dłużnikiem "szukają czegoś za oknem". Może tak wreszcie przydałoby się popracować od podstaw: PIP jak zwykle kontroluje zakłady pracy z zeszłego roku, gdzie gniazdko elektryczne krzywo przykręcone, a fakt że na ponad 75% procentach budów w każdym mieście połowa pracowników to chyba bez umów jakichkolwiek nikogo nie interesuje (GUS podał ostatnio, że różnica pomiędzy liczbą osób zatrudnionych i zarejestrowanych wśród czynnych zawodowo to coś ok. 2 - 3 mln - no chyba nie wszyscy zagranicą). A przymusu pracy za długi brak - brudne ulice, dziurawe drogi, nieskoszone trawniki i naród chiński pomaga autostrady budować, "no i te psie kupy". Proponuje podnieść wypłaty z funduszu do kwoty 1.000,00 zł , i tak z naszych podatków idzie

  Odpowiedz
 • Sędzia.(2011-02-27 15:30) Zgłoś naruszenie 00

  Ci co mieli długi wiali za granicę i płacą 1 Euro miesięcznie bo tyle jest wymagane . Ten system w stylu komunistycznym jak nie zostanie zmieniony to nikt nie będzie płacił bo jest to chore .

  Odpowiedz
 • luci(2011-02-26 20:05) Zgłoś naruszenie 00

  Moi synowie podali sprawę do sądu o ściągniecie odsetek od zaległych alimentów.Nasz sąd zasądził im poniesienie nie małych kosztów sądowych i ja się pytam gdzie jest sprawiedliwość !!!odsetki im się należały mają to na piśmie tylko sąd postanawia tak jak chce niestety

  Odpowiedz
 • luci(2011-02-26 19:54) Zgłoś naruszenie 00

  Napiszcie bardzo proszę jak wygląda ściąganie odsetek od zaległych alimentów dziękuje

  Odpowiedz
 • ob(2011-02-25 16:47) Zgłoś naruszenie 00

  Naszych posłów niestety interesuje tylko - ile zarabiają komornicy - o czym świadczą stenogramy z komisji sejmowych - resztę czyli tworzenie spójnego i rzetelnego prawa w zakresie egzekucji - mają głęboko w poważaniu... niestety.

  Odpowiedz
 • refleksja(2011-02-25 15:41) Zgłoś naruszenie 00

  I niepotrzebnie komornik się nabiegał, bo gdyby ojciec był współodpowiedzialny za wychowanie (opieka równoważna ), miał do dziecka dostęp to sam by dbał i dokładał do dziecka. Nawet może wziąłby dodatkowy etat a nie ukrywał dochody i sam ulegał degradacji. Ojciec cieszyłby się z dziecka a dziecko miałoby ojca. Młyny mielą bezmyślnie.

  Odpowiedz
 • refleksja(2011-02-25 15:15) Zgłoś naruszenie 00

  W zupełności zgadzam się z powyższym tekstem "salida". Dziwi natomiast pernamentna niemota i milczenie w całej tej sprawie tzw czynników decyzyjnych i opiniotworczych (posłów, sędziów,kuratorów, psychologów,pedagogów itp a nawet prasy o czym świadczy płytkość artykułu j.w ). Jakby interesy sfeminizowanego lobby sądowo-opiekuńczego i zastój mentalny górowały nad oczywistym interesem społecznym. Przecież wystarczy nawet popytać przyjeżdżających z zagranicy i naszych ludzi po rozwodach, mieć trochę zdroworozsądkowego myślenia.

  Odpowiedz
 • komornik(2011-02-25 15:05) Zgłoś naruszenie 00

  W wyniku codziennego użerania się z dłużnikami alimentacyjnymi dochodzę do wniosku, że większość z nich zamieszkuje wspólnie z dziećmi uprawnionymi do alimentów i spokojnie korzysta z zasądzonych aliemntów wypłacanych przez MOPS/GOPS. Nawet gdy informuję o tym właściwy MOPS/GOPS nic się nie zmienia. W wyniku nagonki na komorników zabroniono egzkucji z należnych dłużnikom alimentacyjnym rent socjalnych, skutkiem czego w marcu 2010 r. objeżdżałem podległy mi teren z "dobrą nowiną" tj. informując dłużników że zaprzestaję potrąceń z rent socjalnych. Ponadto ustawodawca nadał Paniom w MOPS/GOPS większe uprawnienia, niż mają komornicy sądowi. Komornik za niepodanie przez dłużnika składników majątku może zagrozić grzywną do 500 zł (której potem nie będzie mógł ściągnąć), natomiast Pani w MOPS/GOPS może odebrać od dłużnika oświadczenie o stanie majątkowym pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań (komornicy nawet nie śną o takich uprawnieniach). Z tym, że Pani w MOPS/GOPS nie ma zamiaru wybrać się do dłużnika osobiście, tylko wzywa go przed swe oblicze za pośrednictwem poczty. Dalszy tok postępowania jest w rękach listonosza - jak doręczy wezwanie do stawienia się celem złożenia wyjaśnień - można dłużnika dalej droczyć za pośrednictwem Prokuratury (która i tak sprawę umorzy). Jak listonosz nie doręczy wezwania - dłużnikowi nie można zrobić nic. Nie ma jak to wszechwładza listonosza. I niech nikt nie pisze, że komornikowi nie chce się egzekwować alimentów - komornik zarabia z tego co wyegzekwuje a nie znam człowieka, który mając możliwośc zarobienia pieniędzy, świadomie tego nie zrobi.

  Odpowiedz
 • Salida(2011-02-25 14:21) Zgłoś naruszenie 00

  Inteligencja i rozsądek nie są wynalazkami przeznaczonymi dla każdego dziennikarza. Niedługo przy takim zespole redakcyjnym ,,Gazeta Prawna" będzie mogła służyć tylko do zawijania śledzi i obierek.
  W ostatnich latach budżet państwa rocznie obciążony jest kwotą 8 miliardów złotych, które przeznaczane są na zadłużenia alimentacyjne ( według redaktorka GP to kwota 2,5 miliarda).Tą sytuację oczywiście idzie zmienić i to wcale nie środkami represji wobec zobowiązanego rodzica, ale poprzez zawstydzenie ustawodawcy i wskazanie błędów prawnych.
  Przyczyna tak wysokich zadłużeń alimentacyjnych nie koniecznie musi wynikać z bezrobocia. Pierwszym i podstawowym czynnikiem takiego stanu jest przyjmowanie, że rodzic ( zazwyczaj ojciec ) zobowiązany do alimentacji jest rodzicem drugiej kategorii. Rodzic taki traktowany jest jak bankomat, bez prawa do utrzymania więzi i kontaktó z dzieckiem.
  Po latach starań o kontakty z dzieckiem, a następnie kolejnych kilku latach o egzekucję tych kontaktów wielu rodziców poprostu rezygnuje z dalszych starań. Skoro państwo nie chce pomagać w utrzymaniu więzi rodzinnych i kontaktów ojca z dzieckiem, to nie ma sensu mieć poszanowanie wobec werdyktów wydawanych przez sędziów rodzinnych.
  Polskimi posłami trzeba potrząsnąć wskazując im, że przez złe prawo rodzinne i brak kontaktów dziecka z drugim rodzicem budżet państwa rocznie traci 8 miliardów.
  Zacząć należy od rozliczenia tych posłów, którzy bezpośrednio przyczynili się do stworzenia BUBLA PRAWNEGO, jakim jest art.598 ustawy k.p.c.
  W Polsce od trzech lat nie odnotowano ani jednego przypadku skutecznej egzekucji o kontakty rodzica z dzieckiem.
  A wystarczy pomyśleć, czy rodzic mający kontakty z dzieckiem zaniecha łożenia na jego utrzymanie?

  Odpowiedz
 • Koryfeusz(2011-02-25 10:08) Zgłoś naruszenie 00

  Dziwny artykuł, jak jest to wiemy i co to da, że tak ostro się o tym pisze. Może jakiś pomysł kolego ??? Najłatwiej krytykować. Wina leży po stronie systemu i archaicznego prawa - głównie egzekucyjnego. Niestety jak to w naszym kraju bywa nikt nie chce się zajmować sprawą, na której nic nie można ugrać - ani finansowo ani politycznie. Ja bym tym leniom kazał społecznie posprzątać te psie kupy co wyłażą po zimie. Myślę, że to adekwatny pomysł i wart rozważenia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane