« Powrót do artykułu

Odsetkowe nieporozumienie w prawie cywilnym

Wbrew pojawiającym się opiniom nowelizacja kodeksu cywilnego, która obowiązuje od początku tego roku, nie dodała nowej kategorii „odsetek ustawowych za opóźnienie”.

pieniądze

żródło: ShutterStock

W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2015 r. ustawodawca nie różnicował wysokości odsetek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • prawnik(2016-10-01 12:46) Zgłoś naruszenie 140

  Szanowny autorze - dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Intencje może i były słuszne, ale z wykonaniem to już poszło jak zawsze. Szczątkowe przepisy intertemporalne oraz zakres i charakter zmian, przynajmniej w Kodeksie cywilnym, wprowadziły CHAOS. I takie są fakty. Chyba, że podstawową intencją autorów projektu ustawy była chęć napisania komentarza do tego gniota. W tej sytuacji doradzałbym raczej milczeć, względnie uderzyć się w pierś. Pańska polemika jest po prostu nie na miejscu.

  Odpowiedz
 • Pm(2016-10-01 09:28) Zgłoś naruszenie 130

  I po co było mieszać w kc???? Wszyscy się teraz głowią przez twoje filozoficznoprawne wypociny

  Odpowiedz
 • dude(2016-10-03 20:16) Zgłoś naruszenie 10

  Artykuł/komentarz P.T. autora nic nie wyjaśnia. Nie wyjaśnia dlaczego nie można było zwyczajnie wprowadzić przepisów intertemporalnych, które wskazywały by jaką wysokość odsetek stosować w sprawach, które znajdują się w egzekucji. Często jest tak, że egzekucja toczy się latami po wydaniu orzeczenia będącego jego podstawą. A może jest tak, że egzekucja jest nieważna ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!