« Powrót do artykułu

Czy odwrócenie reprywatyzacji w Warszawie jest możliwe?

Działka leżąca przy Pałacu Kultury i Nauki, potocznie nazywana Chmielną 70 (od jej starego adresu), ma wrócić do zasobu gruntowego Warszawy. Analizujemy, czy jest na to szansa.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po posiedzeniu zarządu Platformy Obywatelskiej w Warszawie.

autor: Bartłomiej Zborowskiżródło: PAP

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz po posiedzeniu zarządu Platformy Obywatelskiej w Warszawie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (7)

 • Matrix (2016-09-10 09:49) Zgłoś naruszenie 141

  Można te dzialki znacjonalizowac bez odszkodowania i po ptokach.

  Odpowiedz
 • ELA(2016-09-10 11:04) Zgłoś naruszenie 121

  Wszystko jest możliwe.Przecież Warszawę odbudowywała cala POLSKA.

  Odpowiedz
 • Hanka Głonkowcem-Walcowana(2016-09-10 13:34) Zgłoś naruszenie 101

  A miało być tak pięknie.Ale te włedne pisioły wygłały wyboły i kicha się złobiła.Ale się kułwa połobiło.

  Odpowiedz
 • ilyulj,k(2016-09-10 14:23) Zgłoś naruszenie 80

  Przecież to nie reprywatyzacja,ale złodziejstwo. Złodziejstwa w "demokratycznym,wolnym,obywatelskim,prawym i sprawiedliwym" kraju nie można karać?

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2016-09-10 23:05) Zgłoś naruszenie 60

  Kpicie sobie czy pytacie o drogę? Załóżmy X "odzyskał" działkę i natychmiast sprzedał ją Y. Miasto nie ma prawa przejąć działki kupionej w dobrej wierze, nie może też skarżyć o odszkodowanie X, bo to nie jego wina, że urzędnik "pomylił się" i wydał złą decyzję. Mówiąc kolokwialnie Miasto może im skoczyć, bo wszystko było robione przez profesjonalistów. Tak na marginesie, jestem zwolennikiem przywrócenia przedwojennego prawa przewidującego dla urzędników państwowych karę śmierci za łapownictwo

  Odpowiedz
 • qaduq(2016-09-10 19:17) Zgłoś naruszenie 40

  Prewencyjna cenzura, czy obawa przed prawdą? Kto podnosi sprawę wstrzymania reprywatyzacji i w jakim celu? Stop dla przekrętów. To nie znaczy, że należy cofnąć decyzje, które otrzymali prawi właściciele lege artis i dysponujący posiadłością zgodnie z prawem. Nie ma co ich straszyć i mieszać z uczestniczącymi w machlojkach. Ot co!

  Odpowiedz
 • Rejent(2016-09-11 11:43) Zgłoś naruszenie 10

  Pani Prezydent HGW zapewne wie - co mówi. A mówi o (możliwych) tysiacach przypadków z w r o t u działek, za które byli właściciele otrzymali odszkodowanie. Oczywiście (w ich mniemaniu) zbyt niskie. Potrzeby odbudowy Miasta oraz rozwoju budownictwa mieszkaniowego - przy braku wolnych terenów oraz mało uporządkowanej urbanistycznie Warszawy - wymagały pozyskiwania nowych gruntów - nie tylko w ramach tzw dekretu Bieruta - w ramach wywłaszczeń właścicieli gruntów na cele publiczne i za odszkodowaniem. Zrozumiałe, że ich wysokość nie miała wiele wspólnego z wartością rynkową tych gruntów. Odszkodowania także nie były "wyrażane" w gotówce. Często wywłaszczany i członkowie jego rodziny - otrzymywali jako rekompensatę - samodzielne mieszkania, których wartość ówczesna i dzisiejsza np w Warszawie jest nieporównywalna. Mimo to, już po latach i po istotnej zmianie sytuacji gospodarczej Kraju i Miasta - poczucie krzywdy i chęć ich wyrównania znacznie się nasiliła. Wyraża sie to w setkach zgłaszanych roszczeń - mimo już uzyskanych zapłat lub tzw rekompensat. Znany mi przypadek, gdy właścicielka działki gruntu na Mokotowie, zajętej częściowo pod budynek przedszkola - otrzymała (jako rekompensatę) 6 (słownie sześć) działek w Popowie nad Zalewem Zegrzyńskim (obok ośrodka wypoczynkowego ZM Ursus). Działki te "zagospodarowała" - część sprzedając, a część na własny letni domek. Z chwilą gdy na porządku dnia zawisła sprawa "reprywatyzacji" gruntów w Warszawie, jej córka-spadkobierczyni podjęła usilne zabiegi o odzyskanie działki na Mokotowie, zabudowanej na cele przedszkola. Przy tej sposobności należało by zwrócić uwagę na sztubackie zaniedbania wszystkich kolejnych rządów i władz od bierutowskich poczynając - nie uj awniania w ksiegach wieczystych (hipotekach) dokonanych czynności prawnych, obciążających dane nieruchomości lub mających wpływ na zmianę ich włascicieli. Niewątpliwie do takich obciążeń należą wypłacone odszkodowania, rekompensaty oraz koszty odbudowy i zabudowy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!