« Powrót do artykułu

Sędziowie przyduszeni drobnicą. Jak wykroczenia topią wymiar sprawiedliwości

Tak długo jak polskie sądy będą zajmować się sprawami typu kąpiel w niedozwolonym miejscu, tak długo będą europejskimi średniakami.

sąd

żródło: ShutterStock

Problem przyduszenia sędziów drobnicą nie jest wyłącznie nasz

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (12)

 • Inspektor(2016-04-30 11:16) Zgłoś naruszenie 193

  Czyli Komuna miała racje (Kolegia do Spraw Wykroczeń).

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • jorry123(2016-04-30 08:30) Zgłoś naruszenie 183

  prześwietne "autorytety prawnicze" były jak zwykle ślepe i głuche na racjonalne argumenty stąd też mamy to co mamy

  Odpowiedz
 • iudex(2016-04-30 16:05) Zgłoś naruszenie 91

  Do advokat W polskiej procedurze karnej nie ma trybu uproszczonego już od 1 lipca 2015 r. Nakazy w wykroczeniach mogą być wydane w każdej sprawie jeśli dowody na to pozwalają. To co proponujesz odnośnie przesłuchań jest bzdurą, bo wtedy sędzia będzie de facto organem ścigania a nie o to przecież chodzi. To tyle tak z grubsza ....

  Odpowiedz
 • prakseda(2016-05-01 07:21) Zgłoś naruszenie 52

  trzeba też uprościć wykonawstwo, zarówno jeśli chodzi o wykroczenia ale i o przestępstwa. To jest droga przez mękę, długa i kosztowna. Ilu sędziow zamiast orzekać zamienia grzywnę na ograniczenie wolności czy rozkłada ją na raty?

  Odpowiedz
 • xyz(2016-05-02 10:51) Zgłoś naruszenie 51

  Rozszerzyć uprawnienia referendarzy do wydawania wyroków nakazowych (analogicznie jak nakazów zapłaty w postępowaniu cywilnym), upowaznic ich do orzekania za zgodą stron w sprawach cywilnych w postępowaniu uproszczonym. Oszczędność czasu, pieniędzy i zgodność z konstytucją, w przeciwieństwie do "sądów pokoju"

  Odpowiedz
 • prawnik - Szczecin(2016-05-02 08:16) Zgłoś naruszenie 40

  Do Autora artykułu. We wstępie wystąpił błąd in meriti. Do sądów powszechnych wpływa ok. 15 mln spraw rocznie, a nie 0,5 mln. Chyba chodziło o sprawy o wykroczenia, ale z następnego zdania to również nie wynika. Jest więc nazwijmy to lekki zamęt.

  Odpowiedz
 • advo kat (2016-04-30 13:31) Zgłoś naruszenie 45

  Możliwa i trzecia droga - sędzia wydaje w sprawach jednoznacznych bez rozprawy wyrok czy nakaz karny w trybie kodeksu karnego, wystarczy poszerzyć katalog, także katalog postępowań karnych w trybie uproszczonym. Ps. sędziów należy także bieżąco szkolić z trybów i procedur postępowań uproszczonych, a pierwsze przesłuchania powinny być przeprowadzane i dokumentowane przed sędzią, aby uniknąć wielokrotnego przesłuchiwania świadków oraz sprawców przestępstw i wykroczeń...więc odbiurokratyzować procedury i organy ścigania dając im lepsze możliwości realizacji ustawowych obowiązków a sędziom bardziej obiektywny wgląd w sprawy i uczestników postępowań karnych i w sprawach o wykroczenia.

  Odpowiedz
 • advo kat ;)(2016-04-30 13:31) Zgłoś naruszenie 36

  Możliwa i trzecia droga - sędzia wydaje w sprawach jednoznacznych bez rozprawy wyrok czy nakaz karny w trybie kodeksu karnego, wystarczy poszerzyć katalog, także katalog postępowań karnych w trybie uproszczonym. Ps. sędziów należy także bieżąco szkolić z trybów i procedur postępowań uproszczonych, a pierwsze przesłuchania powinny być przeprowadzane i dokumentowane przed sędzią, aby uniknąć wielokrotnego przesłuchiwania świadków oraz sprawców przestępstw i wykroczeń...więc odbiurokratyzować procedury i organy ścigania dając im lepsze możliwości realizacji ustawowych obowiązków a sędziom bardziej obiektywny wgląd w sprawy i uczestników postępowań karnych i w sprawach o wykroczenia

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xvart(2016-05-01 21:40) Zgłoś naruszenie 24

  problemem nie są wykroczenia. Sądy karne radzą sobie nieźle. Prawdziwym problemem są drobne sprawy cywilne, które całkowicie zapchały wydziały cywilne. Sędzia cywilny w większym mieście prowadzi jednocześnie po 600-700 spraw. Uzasadnień rocznie pisze 150 - 200 i są one za darmo. Dlatego sprawy o wps mniejszym niż płaca minimalna naprawdę nie powinien sądzić w I instancji sędzia zawodowy. Niech to robi sędzia pokoju powołany przy urzędzie miasta, a w zamian niech wpis idzie do kasy samorządu. Do sądu powinno przychodzić wyłącznie odwołanie, które nie powinno kosztować 30 zł, ale 300 zł (i przegrany płaci).

  Odpowiedz
 • Andrzej(2016-05-02 17:28) Zgłoś naruszenie 12

  Może skorzystać z rozwiązania znanego z Konstytucji marcowej gdzie wprost w art. 72 przewidywano udział administracji w wydawaniu orzeczeń karnych i prawo do odwoływania się od takich orzeczeń do sądu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!