Posłanka PSL przyznała, że z informacji zebranych przez resort sprawiedliwości wynika, że dwa dni temu nie działały jeszcze 32 punkty, które powinny być utworzone. W 17 przypadkach jako przyczynę wskazano brak środków finansowych.

O finansowanie bezpłatnych porad prawnych pytała posłanka Andżelika Możdżanowska (PSL).

Zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej pomoc prawna jest finansowana z budżetu państwa z części będącej w dyspozycji wojewodów przez udzielanie dotacji celowej powiatom.

Wiceminister przyznała, że z informacji zebranych przez resort sprawiedliwości wynika, że dwa dni temu nie działały jeszcze 32 punkty, które powinny być utworzone. W 17 przypadkach jako przyczynę wskazano brak środków finansowych. Wiceminister nie zgodziła się z tą argumentacją i oceniła, że wynika to "tylko i wyłącznie z zaniedbań tych jednostek".

Majszczyk podkreśliła, że minister finansów jeszcze przed końcem października wydał wszystkim wojewodom zapewnienia o finansowaniu usług bezpłatnej pomocy prawnej. Wyjaśniła, że na tej podstawie wojewodowie mogli zawierać porozumienia z powiatami. "Jeżeli takie porozumienia nie zostały zawarte to wynika tylko i wyłącznie z braku właściwej organizacji przez te jednostki" - oceniła.

Przypomniała, że zgodnie z ustawą 97 proc. dotacji na świadczenie usług pomocy prawnej ma być przekazane na wynagrodzenia z tytułu umów zawartych między adwokatem lub radcą prawnym a powiatem, natomiast pozostałe 3 proc. na koszty organizacyjne. "Ta konstrukcja (...) nie wskazuje, zwłaszcza jeżeli mówimy o wynagrodzeniach, żeby można było mówić o jakichkolwiek środkach płaconych z góry. Te środki są wypłacane za wykonane świadczenie, jeżeli mówimy o wynagrodzeniu za pracę" - wyjaśniła.

Dodała, że cztery województwa już dostały środki zgodnie z zapotrzebowaniem, dziesięć dostanie w najbliższym czasie, a dwa jeszcze nie wystąpiły o dotacje. Wiceminister zaznaczyła, że przynajmniej w jednym z województw, które nie wystąpiły o środki, wszystkie punkty pomocy prawnej działają.

Od nowego roku w Polsce udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna dla najuboższych, młodych i seniorów, kombatantów i weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz ofiar klęsk. Zgodnie z ustawą, w kraju ma działać ponad 1,5 tys. punktów, w których od stycznia są udzielane bezpłatne porady w przeciętnym wymiarze 5 dni w tygodniu, co najmniej przez 4 godz. dziennie.

Pomoc świadczą adwokaci lub radcowie prawni na podstawie umowy zawartej z powiatem. W szczególnie uzasadnionych przypadkach do udzielania bezpłatnych porad dopuszczono aplikantów adwokackich i radcowskich, działających z upoważnienia adwokata lub radcy prawnego.