W jakich sytuacjach można zrzec się lub zaprzeczyć ojcostwu

Zaprzeczenie ojcostwa jest przewidziane przez polskie prawo. Czy możliwe jest zrzeczenie się ojcostwa w innych sytuacjach?

  • Rodzice poza prawami wobec dzieci, mają wobec nich także obowiązki. Dobrowolne zrzeczenie się praw rodzicielskich nie jest możliwe wprost, zwłaszcza w sytuacji, w której ktoś chce uciec w ten sposób przed obowiązkiem alimentacyjnym. Istnieją jednak sytuacje, w których kwestia ojcostwa nie jest oczywista.
  • Ojcostwo a oddanie spermy<BR><BR>

Przechowywanie nasienia, oddanego przez mężczyznę w celu wykorzystania plemników objęte jest warunkami umowy, zawartej pomiędzy bankiem spermy lub kliniką, a dawcą. Jeżeli dawca chce pozostać anonimowy umowa reguluje kwestię ochrony danych osobowych. Polskie prawo rodzinne pozwala jednak na powództwo o ustalenie ojcostwa, w sytuacji, w której zaszło domniemanie ojcostwa.
  • Zaprzeczenie ojcostwa<BR><BR> W sytuacji, w której mężczyzna chce zaprzeczyć ojcostwu, zobowiązany jest do przedstawienia dowodu, że nie jest ojcem. Powództwo jest wytaczane przeciwko żonie i dziecku. Sprawy rozpatruje sąd rejonowy, właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego. Pozew może zostać złożony w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym mężczyzna dowiedział się o narodzinach dziecka. Nie jest to możliwe w stosunku do pełnoletniego dziecka, oraz w sytuacji, w której dziecko poczęto w następstwie zabiegu medycznego, na który mąż matki się zgodził. Nie jest także możliwe po śmierci dziecka.
  • Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej <BR><BR> Jeden z rodziców może zostać pozbawiony władzy rodzicielskiej na wniosek złożony do wydziału rodzinnego i nieletnich w sądzie rejonowym. Zgodnie z art. 111 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego możliwe jest to w rzech sytuacjach: jeżeli wykonywanie władzy rodzicielskiej jest trwale niemożliwe, jeżeli władza ta jest nadużywana lub jeżeli nastąpiło rażące zaniedbywanie obowiązków względem dziecka. W dwóch ostatnich przypadkach konieczne jest stwierdzenie winy rodzica.
statystyki

Komentarze (1)

  • genetyka(2015-10-08 12:25) Zgłoś naruszenie 04

    A co w przypadku, kiedy synowie - bracia różnią się postawami, stylem życia i poglądami politycznymi, mimo ewidentnie genetycznych podobieństw? .. (jak np. Kalisz i Stonoga, którzy wydają się być spokrewnieni przez wspólnego rodzica?)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!