« Powrót do artykułu

Monopole na cmentarzu: Czy można zmusić do korzystania z wybranej firmy podczas pogrzebu?

Gdy zmarła nasza ciocia, osoba samotna, jako najbliższa rodzina zajęliśmy się jej pogrzebem. Zmarła mieszkała ostatnio w Krakowie, ale wyraziła życzenie, by ją pochować w dawnym rodzinnym grobie w podbeskidzkiej wsi, który zresztą przez lata opłacała – opowiada pan Krzysztof. – I tu zaczęły się kłopoty. Szef zakładu pogrzebowego, któremu zleciliśmy wszystkie sprawy związane z pochówkiem, co chwila napotykał trudności: a to musiał nadmiarowo opłacać wykopanie grobu, a to dodatkowo płacić za wjazd karawanu na teren cmentarza. Bo – tak twierdził – na tym cmentarzu prawo do świadczenia usług mają tylko określone firmy, więc musi korzystać z nich jako z podwykonawców. Twierdził, że to niespotykane ograniczenia ze strony administracji cmentarza. Trochę nie dowierzaliśmy, ale gdy przyszło do postawienia skromnego pomnika, znów okazało się, że możemy skorzystać z oferty tylko jednego kamieniarza... Uważam, że to bezprawie. Czy administracja cmentarza ma prawo do wprowadzania takich monopoli

 • Administrację cmentarzy sprawują gminy lub parafie.
statystyki

Komentarze (3)

 • qaduq(2015-07-11 22:59) Zgłoś naruszenie 10

  Brawo dla autorki za rzetelne przedstawienie tematu, trafną ocenę i podstawę prawna. Kierować sprawy do sądu, a eufeministyczni zarządcy cmentarzy poczują ciężar decyzji po uldze we własnej kieszeni.

  Odpowiedz
 • sn(2015-07-11 06:55) Zgłoś naruszenie 10

  Mafia cmentarna skorumpowała jak widać i tam ( kościoły) ,są to przykłady nieodosobnione, stwarzania kłopotów
  z pochówkiem. Mamona przesłania oczy nie tylko cywilnym zarządcom, a przecież prawda ,wiara, uczciwość miała wyzwolić!!! Kasa potrzebna też na dziwex ,koszty pedofilii itp.

  Odpowiedz
 • wjw(2015-07-14 10:19) Zgłoś naruszenie 10

  Przestać chować na cmentarzach.
  Kremacja a popiół rozsypać w ładnym miejscu według życzenia zmarłego albo trzymać urnę w domu.
  No, ale na przeszkodzie stoją mafijne przepisy które tak jak dobrowolny 1% podatek na KK miały być zmienione ale PO "zapomniało" już o tym.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!