Jak chronić dane osobowe na wakacjach?

Kradzież dowodu to nie wszystko. Na wakacjach łatwo o "oddanie" w niepowołane ręce swoich danych osobowych czy numeru karty kredytowej. Na co uważać podczas wakacyjnej beztroski?

dowód osobisty

żródło: ShutterStock

Właściciele wypożyczalni sprzętu w zastaw za wynajem często domagają się od klientów ich dokumentów. Lekkomyślne powierzanie swojego dowodu osobistego może mieć dla nas bardzo poważne konsekwencje. Np. posługując się nim można zawrzeć w naszym imieniu umowy. Do tego taki wymóg ze strony wynajmującego jest bezprawny. Zgodnie z ustawą o dowodach osobistych, dowodu osobistego nie wolno zatrzymywać, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie. Kto zatrzymuje bez podstawy prawnej cudzy dowód osobisty podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny - czytamy w ustawie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • Problem(2015-06-18 08:40) Zgłoś naruszenie 00

    To co zrobić gdy chcesz coś wypożyczyć, a gość uzależnia to od zostawienia dowodu? W sumie patrząc z jego strony chce mieć możliwość znalezienia tego, kto mu np. uszkodził sprzęt, albo w ręcz nie oddał. Mam mu zacytować ustawę? Ok. zgodzi się ze mną i po prostu mi nie wypożyczy, bo nie mam nic w zastaw. A potem przyjdzie mi spłacać jakąś chwilówkę czy inne cholerstwo, albo ciągać się z firmą po sondach. Prawnicy kosztują, a bez niego się nie obejdzie. Jest rada. Nie pływaj jak nie masz odpowiedniego sprzętu:))

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!