Jak odrzucić spadek. Poradnik krok po kroku

Z różnych przyczyn, finansowych lub emocjonalnych, możemy zdecydować o odrzuceniu należnego nam spadku.

 • Zgodnie z Kodeksem cywilnym Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), albo spadek odrzucić.
 • Aby odrzucić spadek należy podpisać oświadczenie spadkobiercy o odrzuceniu praw i obowiązków. Czynności tej dokonać można przed sądem lub notariuszem. Rzecz jasna jest to możliwe tylko po śmierci spadkodawcy i nie jest tożsame z zrzeczeniem się z dziedziczenia. Spadek odrzucić mogą jedynie osoby fizyczne i prawne. Nie mogą tego zrobić instytucje takie jak Skarb Państwa lub gmina.
 • Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć najpóźniej w ciągu pół roku od dnia, w którym otrzymaliśmy informację o powołaniu do spadku. Nie dotrzymanie terminu jest równoznaczne z przyjęciem spadku, chyba, że spadkobierca nie ma pełnej zdolności prawnej, lub jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W sytuacji, w której terminu nie dotrzymano z powodu wprowadzenia w błąd lub groźby, można przed sądem starać się o uchylenie od skutków niezachowania terminu.
 • Oświadczenie musi zawierać podstawowe dane, tzn. imię imię i nazwisko spadkodawcy, jego datę śmierci i miejsce ostatniego zamieszkania, tytuł powołania do spadku, informację o kręgu spadkobierców (w miarę możliwości) oraz treść oświadczenia. Razem z dokumentem należy załączyć odpis aktu zgonu lub sądowe orzeczenie o śmierci.
 • Zgodnie z Kodeksem cywilny, spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.
statystyki

Komentarze (2)

 • Lawyer1990(2015-03-31 16:07) Zgłoś naruszenie 10

  W punkcie 3 pojawił się błąd. Nie można mieć ,, niepełnej'' zdolności prawnej. Zdolność prawna nabywana jest przez każdą osobę z chwilą urodzenia i kończy się wraz ze śmiercią. Chodzi o ZDOLNOŚĆ DO CZYNNOŚCI PRAWNYCH, która może być pełna, ograniczona albo której może wcale nie być :)

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-03-31 15:11) Zgłoś naruszenie 01

  Ale namataczyli .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!