Jakie przepisy obowiązują policjantów podczas spisywania danych

Policjanci wykonując czynności legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości. Przypominamy co dokładnie mówią o tym przepisy

Policja

żródło: ShutterStock

Rozdział 3 ustawy o policji określa uprawnienia funkcjonariuszy. Na legitymowanie pozwala art. 15 ustawy, zgodnie z którym policjanci wykonując czynności mają prawo do legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości, zatrzymywania osób w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw oraz zatrzymywania osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia.

Co ważne, przepisy pozwalają policjantom także m. in. na pobranie wymazu ze śluzówki policzków, materiału biologicznego ze zwłok o nieustalonej tożsamości oraz przeszukiwania osób i pomieszczeń w przypadkach określonych w kodeksie postępowania karnego, oraz dokonywania kontroli osobistej, a także przeglądania zawartości bagaży i sprawdzania ładunku w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego, w razie istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (14)

 • Marcin .K(2015-03-17 12:59) Zgłoś naruszenie 110

  Na chwilę obecną policja zachowuje się jak banda rozwydrzonych nastolatków !!! która dopadła ofiarę w ciemnym zaułku , idę wieczorkiem na spacer, aby złapać trochę tlenu, pozierać myśli, i zrelaksować się przed snem , a tu dochodzi do mnie dwuch w skurach i kapturach machają przed nosem czymś czego nie zdążyłem zobaczyć pada tylko chasło:POLICJA !!! i już szarpią ,grożą, grzebią po kieszeniach, czuję się pozbawiony goności !, A sam na koniec ani przepraszamy, ani pomyliliśmy się, traktują wszystkich z góry, mają wyprane muzgi na tych szkoleniach, i myślą że wszystko im wolno .gdybym tych gęb nie znał z widzenia i nie wiedział że to policją uznał bym to za napad, i dostali by w mordę !!!

  Odpowiedz
 • upierdliwy(2015-03-17 20:06) Zgłoś naruszenie 31

  no to wyczerpujący artykuł...rzeczywiście dużo się można dowiedzieć, zwykłe bla bla bla, a może by tak podać nr Dz.U. gdzie szukać ustawy, byłoby już łatwiej, gdzie rozporządzenia szukać, można samemu się doczytać; a jak już się wspomina jakieś jeszcze inne ustawy to może wspomnieć jakie ? wtedy byłbym zadowolony a teraz to strata czasu...

  Odpowiedz
 • kjhbjkb(2015-03-17 08:00) Zgłoś naruszenie 01

  od tego sa przepisy, ze musza sie wylegitymowac i tyle

  Odpowiedz
 • Felek(2015-03-19 02:36) Zgłoś naruszenie 00

  Czy jest w mundurku czy nie jego policjanta obowizkiem prawnym powinien podać swoje nazwisko lub nr słuzbowy a w raporcie lub innym dokumencie którego sporządził w trakcie czynności musi byc jego podpis i dane jak nr słuzbowy i oddział policji. To są zasadny prawożądności w państwie gdzie się szanuje społeczeństwo. W Polsce nie bedzie tego gdyż społeczeństwo te z dowodami resortowych dzieci trzeba wybić jak psów w bacutilu.

  Odpowiedz
 • aleks(2015-03-17 08:42) Zgłoś naruszenie 00

  zgadza się nie musi podawać w trakcie ale może przed lub po wykonanych czynnościach(jeśli jest nie umundurowany to przed), jeśli jest umundurowany legitymuje się na życzenie osoby w stosunku do której przeprowadza czynności, pozostałe osoby nie mogą żądać okazania legitymacji ponieważ w stosunku do nich nie są prowadzone żadne czynności.

  Odpowiedz
 • Tusk Słońce(2015-03-16 10:28) Zgłoś naruszenie 00

  Przepraszam -a co ma to wspólnego do stoswania prawa? Prawo My stosujemy ,My decydujemy Kogo ma dotyczyć ?

  Odpowiedz
 • Marcin(2015-03-17 09:57) Zgłoś naruszenie 00

  Skoro policjant jest urzędnikiem państwowym, uprawionym do przeprowadzenia kontroli, to powinien mi wystawić pismo z podstawą prawną i uzasadnieniem, oraz wskazaniem czynności których będzie dokonywał,, a po ich dokonaniu wystawić protokół z przeprowadzonych czynności .

  Odpowiedz
 • teek(2015-03-19 12:56) Zgłoś naruszenie 00

  Drogowka sie przedstawia zawsze moim zdaniem (z inna nie mialem stycznosci). Nazwisko , stopien. Czasem tez przydzial.Podaja tez powod. Ostatnio uslyszalem ‘niezastosowanie się do znaku B23’. A podstawe prawna to już mi dal na pismie.Razem z drukami na dokonanie przelewu/wplaty..

  Odpowiedz
 • Obywatel teoretycznego państwa.(2015-03-18 16:05) Zgłoś naruszenie 00

  Upierdliwy i leniwy, Można wpisać nr. rozporządzenia i dowiesz się więcej co Ci w teorii przysługuje. Jak mówi władza, w tym teoretycznym i dzikim kraju obowiązują teoretyczne przepisy wykonywane przez dzikich funkcjonariuszy.

  Odpowiedz
 • sofokles(2015-03-18 17:09) Zgłoś naruszenie 00

  policjant umundurowany będący w patrolu nie ma obowiązku okazywać legitymacji służbowej ,co innego policjant nieumundurowany - reguluje to ustawa o Policji.

  Odpowiedz
 • Stanisław(2016-07-06 09:52) Zgłoś naruszenie 00

  Czy policjant może być sam zatrzymując kierowców na drodze w terenie niezabudowanym w dzień iw nocy ? bardzo proszę o odpowiedź ... a uszanowaniem Stanisław

  Odpowiedz
 • przem(2016-06-21 21:05) Zgłoś naruszenie 00

  A skąd można mieć pewność, że legitymują nas prawdziwi policjanci, a nie przebierańcy?

  Odpowiedz
 • Michał grabowski (2016-06-04 20:37) Zgłoś naruszenie 00

  Musi to na Rusi w Polsce kto jak i kiedy chce tak działają ale są też ludzie którzy poważnie wykonują swoje obowiązki choć to niestety mniejszość.

  Odpowiedz
 • sdtklgfs(2015-03-16 08:54) Zgłoś naruszenie 01

  wg oficjalnego (wyrażonego w uzasadnieniu wyroku) stanowiska naszego sądu okręgowego, policjanta w czasie legitymowania nie dotyczą jakiekolwiek przepisy; wystarczy sam fakt, że jest policjantem a więc funkcjonariuszem państwowym i nic nie musi przestrzegać (np.nie musi podawać swoich danych, stopnia służbowego, podstawy czynności, itp.).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!