Co do zasady zgodnie z przepisami dowód osobisty musi zostać wydany w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku. Termin ten może ulec wydłużeniu tylko w szczególnych przypadkach Przeważnie jednak sam dokument gotowy jest dużo wcześniej. Teraz bez wychodzenia z domu będziemy mogli sprawdzić czy dowód osobisty dotarł do urzędu, w którym składaliśmy wniosek.

Umożliwia to bowiem specjalna platforma uruchomiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Wchodząc na stronę www.obywatel.gov.pl i klikając w odpowiednie zakładki, sprawdzimy na jakim etapie jest aktualnie procedura wydawania dokumentu.

Obsługa samego serwisu internetowego jest bardzo intuicyjna i nie powinna sprawić większego problemu. Po kliknięciu w nagłówek „Sprawdź, czy Twój dowód osobisty jest gotowy”, wystarczy wpisać numer wniosku, który znajdziemy na potwierdzeniu otrzymanym w urzędzie.

Usługa jest bezpłatna oraz nie wymaga żadnego dodatkowego logowania.

Czym jest serwis obywatel.gov.pl

Jak informuje MSW, portal to kompendium wiedzy o informacjach i e-usługach z zakresu m.in. ewidencji ludności i aktów stanu cywilnego. To także serwis, zawierający e-usługi, np. te związane z Rejestrem Dowodów Osobistych, ale również e-usługi „Historia Pojazdu”, „Bezpieczny Autobus” czy „CEPiK 2.0”. W kolejnych miesiącach serwis ma być rozwijany o kolejne informacje i e-usługi dla obywateli.