Policjanci wykonując czynności legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości. Przypominamy co dokładnie mówią o tym przepisy
.
1 Należy pamiętać, że pomimo licznych uprawnień, zgodnie z art. 14 ustawy o policji, policjanci w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka. Na czym więc może polegać legitymowanie przez funkcjonariuszy?
ShutterStock
2
Zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów z dnia 26 lipca 2005 roku w sprawie sposobu postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów:
1. Policjant, który przystępuje do czynności służbowych związanych z wykonywaniem uprawnień określonych w § 1 pkt 1-3, 5, 7 i 8, jest obowiązany podać swój stopień, imię i nazwisko w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych, a także podstawę prawną i przyczynę podjęcia czynności służbowej.
2. Policjant nieumundurowany przy wykonywaniu uprawnień, o których mowa w ust. 1, innych niż określone w art. 61 ustawy, okazuje ponadto legitymację służbową, a na żądanie osoby, wobec której podjęto wykonywanie tych uprawnień, umożliwia odnotowanie danych w niej zawartych.
3. Po zakończeniu wykonywania czynności służbowych, o których mowa w § 1 pkt 1-3 i 5, policjant ustnie informuje osobę, wobec której czynności te podjęto, o prawie złożenia zażalenia do właściwego miejscowo prokuratora na sposób przeprowadzenia tych czynności.
ShutterStock
3 Dokumenty na podstawie któych funkcjonariusze mogą ustalić tożsamość to dowód osobisty, paszport, zagraniczny dokument tożasmości, inny niebudzący wątpliwości dokument z fotografią i numerem, lub oświadczenie innej osoby, której tożsamość została ustalona na podstawie powyższych dokumentów. Warto pamiętać, że policjant nie musi legitymować osoby, którą zna osobiście. Dane z dokumentu zapisywane są w notatniku służbowym, wraz z datą, czasem, miejscem i przyczyną legitymowania. Zapis zawiera imiona i nazwisko legitymowanej osoby, jej adres zamieszkania lub pobytu, PESEL, lub datę i miejsce urodzenia oraz imiona rodziców i nazwisko rodowe, a także rodzaj i cechy identyfikacyjne dokumentu, na podstawie którego ustalono tożsamość osoby legitymowanej.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję