statystyki

Policja bezprawnie udostępnia dane osobowe obywateli

autor: Ewa Ivanova20.03.2015, 18:00
GIODO zwrócił uwagę na konieczność zmiany postępowania

GIODO zwrócił uwagę na konieczność zmiany postępowaniaźródło: ShutterStock

Generalny inspektor ochrony danych osobowych zwrócił się do jednego z komendantów policji o „uwzględnianie w działalności policji zasad wynikających z przepisów o ochronie danych osobowych”. Impulsem do wystąpienia stała się korespondencja między komendą policji a GIODO. A konkretnie to, że w pismach funkcjonariuszy znalazły się imiona i nazwiska osób, których dotyczyły trzy odrębne postępowania prowadzone przez GIODO.

Tymczasem, zgodnie z art. 73 kodeksu postępowania administracyjnego, stronie służy prawo do zapoznania się z treścią dokumentów zawartych w aktach sprawy. W każdym stadium postępowania, a także po jego zakończeniu, organ administracji musi jej umożliwić przeglądanie tych dokumentów oraz sporządzanie z nich notatek, kopii lub odpisów. Mało tego. Strona może żądać wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione jej ważnym interesem. W efekcie więc praktyka policji otwiera osobom nieuprawnionym dostęp do danych osobowych stron innych postępowań.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane