statystyki

Policja bezprawnie udostępnia dane osobowe obywateli

autor: Ewa Ivanova20.03.2015, 18:00
GIODO zwrócił uwagę na konieczność zmiany postępowania

GIODO zwrócił uwagę na konieczność zmiany postępowaniaźródło: ShutterStock

Generalny inspektor ochrony danych osobowych zwrócił się do jednego z komendantów policji o „uwzględnianie w działalności policji zasad wynikających z przepisów o ochronie danych osobowych”. Impulsem do wystąpienia stała się korespondencja między komendą policji a GIODO. A konkretnie to, że w pismach funkcjonariuszy znalazły się imiona i nazwiska osób, których dotyczyły trzy odrębne postępowania prowadzone przez GIODO.

Tymczasem, zgodnie z art. 73 kodeksu postępowania administracyjnego, stronie służy prawo do zapoznania się z treścią dokumentów zawartych w aktach sprawy. W każdym stadium postępowania, a także po jego zakończeniu, organ administracji musi jej umożliwić przeglądanie tych dokumentów oraz sporządzanie z nich notatek, kopii lub odpisów. Mało tego. Strona może żądać wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione jej ważnym interesem. W efekcie więc praktyka policji otwiera osobom nieuprawnionym dostęp do danych osobowych stron innych postępowań.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane