« Powrót do artykułu

Absolwenci aplikacji referendarskiej mogą ubiegać się o pracę w sądzie

Osoby, które nabyły stosowne kompetencje według już nieobowiązujących przepisów mają prawo uczestniczenia w rekrutacji. Nawet jeżeli literalne brzmienie obecnej ustawy na to nie wskazuje – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.

szef, praca, spotkanie

żródło: ShutterStock

Skarżący ukończył w 2009 r. aplikację referendarską oraz zdał egzamin referendarski, zgodnie z ówcześnie obowiązującym prawem

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • HZ(2015-02-13 15:14) Zgłoś naruszenie 00

  patrzę i oczom nie wierzę. a co literą prawa???
  Dzisiejsze referendarstwo to coś innego niż było kiedyś. bardzo zmieniony profil kompetencji wynikający z poszerzenia kognicji. do tego referendarzami zostają teraz tylko absolwenci KSSiP - to bardzo duża zmiana merytoryczna, bo normalnie te osoby zostawałyby asesorami albo od razu sędziami jak było od 2009r.
  Temat i tak teoretyczny bo konkurencja taka że 40 osób na jedno miejsce startuje - to już łatwiej sędzią zostać ;)

  Odpowiedz
 • OREST(2015-02-13 16:42) Zgłoś naruszenie 00

  Istotnie, mocno obniżono wymagania na stanowisko referendarza sądowego pod hasłem zmiany profilu kompetencyjnego, to bardzo duża zmiana merytoryczna, gdyż do tej pory referendarzami zostawały główne osoby po aplikacji sądowej, to jest tej prowadzonej w Sądach Apelacyjnych, mimo to nie należy moim zdaniem potępiać Kssip za taki poziom aplikacji, gdyż po pierwsze, istnieje możliwość douczenia aplikantów już na stanowiskach referendarskich, po drugie i tak niedługo aplikacja sędziowska KSSiP zostanie przekształcona modelowo na aplikację przypominającą aplikację sądową (w Sądzie).

  Odpowiedz
 • absolwent(2015-02-13 19:02) Zgłoś naruszenie 00

  Czy ten prezes podał się do dymisji skoro nie zna prawa? Co to sędzia, gorzej zna prawo niż referendarz bez praktyki.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!