« Powrót do artykułu

Zmiany w prawie spadkowym korzystne dla spadkobierców

Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza jako domyślna forma pomoże wielu osobom. Jednak niektóre z nich oraz wierzyciele zmarłego będą narażeni na niespodziewane koszty.

testament, dokument

żródło: ShutterStock

Nowe przepisy zmieniają wiele w modelu obliczania wartości spadku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (13)

 • Jurko(2015-02-09 10:14) Zgłoś naruszenie 31

  I komornik za 400,0 PLN za godzinę zrobi tak jak ten komornik z ciągnikiem rolnika. Dlaczego w tym kraju mafia prawnicza broni komorników złodziei.?

  Odpowiedz
 • znów wielki SZOK!!!!(2015-02-10 00:45) Zgłoś naruszenie 20

  Coooo??? 400,00zł za godzine pracy komornika???!!! A 4,00zł za godzine pracy robotnika?? To jeden wielki SKANDAL!!! I rząd na to pozawala??? I to ma być sprawiedliwość społeczna???
  No to teraz wiemy, jak szybko młodzi komornicy stają sie miliarderami, a robotnicy - żebrakami... A to wszystko... w imieniu prawa, he he he...

  Odpowiedz
 • zenek(2015-02-09 12:42) Zgłoś naruszenie 20

  Gdyby ze stawką 400 zł.komornik przepracował cały miesiąc 168 godz.to wypłata wynosi 67200-no w mordę,w tym kraju tylko komornikiem być i nie dziwi ich wzrost o 1000 osób

  Odpowiedz
 • janek50(2016-01-18 14:10) Zgłoś naruszenie 22

  Ustawa o prawie spadkowym winna być znowelizowana na nowo.Jakim prawem mam płacić za długi krewnego z którym nie utrzymywałem kontaktów i nie wiedziałem o jego długach i śmierci .W terminie ustawowym nie odrzuciłem spadku.To jest chore .Kazdy człowiek pełnoletni sam odpowiada za swoje poczynania.Czy jak przed śmiercią zabije człowieka to krewny odpowiada.Banki udzielając kredytu maja wysokiej klast specjalistów i one powinny w dużej mierze odpowiadać za zle udzielone kredyty.Lichwa niczym nie ryzykuje i bez problemu wciska każdemu bo wie,że za ich nieudolność ,ignorancjęi tak zapłaci krewny.Powtarzam to jest chore i trzeba ,jak najszybciej zmienić.Państwo zamiast stać na straży przeciętnego obywatela,często nie znającego prawa stoi na straż gangsterów w białych kołnierzykach.

  Odpowiedz
 • kaja(2015-02-10 07:13) Zgłoś naruszenie 10

  Dla komornika 400 zl za godzine pracy a dla biegłego sądowego ledwo ponad stówkę za opinie. Nie dziwota, że biegli sądowi czasami paprzą swoją pracę.

  Odpowiedz
 • openhar(2018-03-30 18:35) Zgłoś naruszenie 10

  Obecne prawo dotyczace spadkow i jego zmiany,tak naprawde nic nie daly,jestem spadkobierca i mam gdzies dlugi i one nigdy nie powinny byc przedmiotem postepowania spadkowego,jest spadek,prawo powinno byc po stronie spadkobiercy i kto je zrobil,to nie wartosc spadkobiercy,trzeba powiedziec jednoznacznie,zmiany w polskim kodeksie cywilnym,spadki itd.to nie sa przemyslane sprawy,ogrom niejasnosci i co gorsze,prowadzone sprawy spadkowe,to farsa,co ciekawe,sad niema zadnych mozliwosci,by wysluchac wnioskodawce spadku a sa i beda istotne informacje,dodam,kurator spadku,dzialanie przeciw wnioskodawcy w sprawie spadku i moze to jest problem,INTEPRETACJA PRZEPISOW PRAWNYCH JEST W TYM TEMACIE DOWOLNA I WIELE NA TO MOZNA WSKAZAC.TAK NAPRAWDE SAD POWINIEN WYSLUCHAC WNIOSKODAWCE,NAWET CALKOWICIE OSOBNO,WAZNE I BARDZO WAZNE,TU NIE CHODZI O WARTOSCI PIENIEZNE,CZY TO 100-TYSIECY CZY MILION,CZAS WIELE ZMIENIC.

  Odpowiedz
 • abc(2015-02-09 08:04) Zgłoś naruszenie 00

  a miało być prościej

  Odpowiedz
 • qaduq(2015-02-10 06:54) Zgłoś naruszenie 00

  ~Jurko, ~Zenek,~Tomm, ~znów wielki Szok
  Czytajcie ze zrozumieniem. Komornik , o którym piszą, nie jest urzędnikiem państwowym. Nie zatrudnia go żaden urząd państwowy. To jest komornik SĄDOWY który pracuje na zlecenie SĄDU i wykonuje wyroki SĄDOWE, orzekane w imieniu RP. To SĄD powonien reagowć na nieprawidłowe działanie i usunąć takie łamiącego prawo komornika. Dlaczego sam z siebie tego nie robi, to tajemnica prezesa właściwego sądu i domniemanie opinii publicznej. Tą cała stajnię Augiasza powinien wyczyścić minister SPRAWIEDLIWOŚCI, ale nie ma odpowiednich instrumentow prawnych, żeby kontrolować sądy ani administracyjnie, za przewlekanie spraw, ani kadrowo, bo sędziowie są niezawiśli. Wnioski i wyniki są widoczne codziennie.

  Odpowiedz
 • ~jan(2015-02-09 08:45) Zgłoś naruszenie 00

  "Sam komornik za godzinę pracy pobiera ok. 400 zł." - a kto ustala takie złodziejskie stawki? Ile podatku płaci taki ? Nie ma prawa! Nie ma sprawiedliwości!

  Odpowiedz
 • qaduq(2015-02-09 10:09) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawe, kto to wyliczył i zatwierdził takie stawki dla komornika SĄDOWEGO? Czkam na informację, na jakieg stawce za godzinę pracuje poborca SKARBOWY? Wierzyciele, zwłaszcza banki, powinny w pierszym rzędzie informować spadkobierców o ubezpieczeniu kredytów, których udzielali. Obecnie są te informacje ukrywane, a samo ubezpieczenie kredytu, traktowane jest jako dodatkowe oskubanie klienta bez żadnych skutków finansowych ani dla banku, ani dla ubezpieczyciela. To urzędnik banku podsuwa polisę ubezpieczoniową i tłumaczy, że jest to warunek niezbędny dla uzyskania decyzji o kredycie, I o tym powinni wiedzieć spadkobiercy, ponieważ niektóre kredyty są ubezpieczone do wysokości pożyczki. Inaczej z hipoteką, ale tu powinien być podstawowy warunel. Kredyt hipoteczny do wysokości zabezpieczenie i wskazanego obiektu.

  Odpowiedz
 • tomm(2015-02-09 20:01) Zgłoś naruszenie 00

  dziadowskie prawo ...komornik nie jest świetą krowa tylko urzednikiem panstwowym...a zachowuje sie najczęsciej jak gangster

  Odpowiedz
 • dera(2015-02-15 20:04) Zgłoś naruszenie 01

  a mnie państwo płaci 1200 zl za cały miesiąc,

  Odpowiedz
 • zorientowana(2015-02-10 19:09) Zgłoś naruszenie 01

  do qaduq:
  komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym działającym prze sądzie rejonowym a nie na zlecenie sądu!
  gdyby nie instytucja komornika to wyroki sądowe nie miały by najmniejszego sensu, bez groźby egzekucji przymusowej nikt nie spłacałby swoich należności bo i po co, skoro nie było by groźby przymusowego ściągnięcia? żyć - nie umierać!
  a spis inwentarza wykonuje jako urzędnik wykonujacy zawód zaufania publicznego - sorry, ale pieczęci komornika pod protokołem spisu inwentarza żaden z wierzycieli nie zakwestionuje, a prywatny wykaz inwentarza - każdy, począwszy od funduszy skupujących wierzytelności do parabanków... :)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!