« Powrót do artykułu

Bliscy mają prawo do zachowku

Sprawa dotyczy zachowku po moim dziadku ze strony mamy, który miał dwoje dzieci z małżeństwa z moją babcią – syna i córkę (czyli moją mamę) – oraz jednego syna z drugiego małżeństwa – opowiada pani Halina ze Szczecina. – Dziadek zmarł trzy lata temu i przepisał w formie darowizny dwa mieszkania tylko na syna z drugiego małżeństwa. Moja mama zmarła półtora roku temu, ale jej brat, a mój wujek dowiedział się, że należy się nam zachowek, nie wiemy tylko, w jakiej części. To, że nam się należy, potwierdziliśmy już u adwokata, jednak chcemy być pewni, do jakiej części mamy prawo, skoro majątek dziadka był wspólny z jego drugą żoną.

testament, dokument

żródło: ShutterStock

Zapłaty zachowku można się domagać od osoby, na rzecz której spadkodawca poczynił darowiznę, jednak jest ona zobowiązana do zapłaty zachowku tylko w granicach wartości darowizny

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

 • zefir(2014-09-07 22:19) Zgłoś naruszenie 10

  Zachowek przede wszystkim jest niezgodny z konstytucją, bo wywłaszcza obywateli z ich majątku na cel prywatny i bez żadnego odszkodowania. A konstytucja dopuszcza tylko wywłaszczenie na cel publiczny i to za słusznym odszkodowaniem.
  Ale sędziowie chcą decydować ile komu zabrać, żeby drugiemu dać, bo w końcu na tym m.in. polega ich władza nad Polakami. I dlatego ten przepis jest i pewnie jeszcze długo będzie. Nie łudźcie się, że się to zmieni.

  Odpowiedz
 • keszet(2014-09-05 16:04) Zgłoś naruszenie 10

  Obecna forma zachowku powinna już dawno zniknąć z polskiego prawa. Zachowek powinien być zachowany w obecnym (albo innym) wymiarze przy braku testamentu. Jeśli jest testament, a szczególnie notarialny, to jego zapisy, które wyrażają wolę zmarłego, powinny być w 100% wiążące w podziale spadku. Jest oburzające, że człowiek za życia nie może dysponować swoim własnym majątkiem, a część tego majątku, wbrew jego woli, otrzymują nieraz skłóceni z nim członkowie rodziny..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!