« Powrót do artykułu

Jak na amerykańskim filmie

Obawiam się, że wejście w życie nowych przepisów procedury karnej może się okazać, jak mawiał Grek Zorba, jakże wspaniałą katastrofą- pisze prof. Lech Gardocki.

Lech Gardocki / fot. Wojtek Górski

żródło: DGP

prof. Lech Gardocki / fot. Wojtek Górski

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • Hermenegilda(2014-04-04 12:42) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawa jestem jak będzie wykonywał obronę z urzędu adwokat, któremu wynagrodzenie ledwie pokryje koszty benzyny i koszty parkowania. Na tzw. Zachodzie kancelarie zajmujące się obronami z urzędu, kwitną finansowo. U nas wynagrodzenie za czynności podejmowane z urzędu, nie wystarczy na pokrycie kosztów stałych kancelarii. Oczywiście znam przypadki wyjątków potwierdzających regułę - w mojej wypowiedzi miałem na myśli przeciętną. Nakad pracy adwokata wg nowej procedury, nie da się wymierzyć ilością stawiennictw przed sądem, bowiem ciężar pracy przeniesie się z sali sądowej na opracowanie postępowania dowodowego, lekturę akt i konsultacje z oskarżonym. Jeśli ma to być rzetelnie płacone (jak na tzw. Zachodzie) - to czy Państwo na to będzie stać ? To jest procedura dla bogatych państw, a nie dla postkomunistycznej biedy. Wystarczy zobaczyć stawki za sprawy z zakresu prawa pracy. Adwokaci występowanie w takich sprawach z urzędu - traktują jako działalność charytatywną, do której się dopłaca. Jeśli zostaną przymuszeni do występowania charytatywnie w sprawach karnych - to okaże się, że nie będzie chętnych. A zgodnie z art. 8 Międzynarodowego Paktu praw obywatelskich i politycznych (ust. 3) nie wolno nikogo zmuszać do pracy przymusowej lub obowiązkowej z kilkoma wyjątkami - np. dotyczącymi skazanych za ciężkie zbrodnie lub wojskowych. Nie byłam skazana za zbrodnie (nawet lekką) i nie jestem wojskowym - ergo po prostu od 1 lipca 2015 r. pisma o wyznaczeniu do obrony z urzędu będę wrzucać do kosza.

  Odpowiedz
 • tuptus-dreptak(2014-03-16 08:37) Zgłoś naruszenie 00

  Mam nadzieje,że na wzór Amrykański bedą zasądzane realne odszkodowania w szczególności od Sędziów,Prokuratorów ,Policjantów i innych funkcjonariuszy i Urzdników za rażace niedbalstwo,nierztlność w prowadzonych postepowaniach,prywatę i kolesiostwo,naginanie prawa w trakcie postepowania z natychmiastowym zawieszeniem prawa do zawodu do czasu ponowngo odbycia studiów,zdania egzaminów pod szczególnymi rygorami,tak jak to czynią wobec np.kierowców i miści sie to w Konstytucyjnym pojeciu "równości wobec prawa"

  Odpowiedz
 • tuptus-dreptak(2014-03-16 09:18) Zgłoś naruszenie 00

  Mam nadzieje,że na wzór Amrykański bedą zasądzane realne odszkodowania w szczególności od Sędziów,Prokuratorów ,Policjantów i innych funkcjonariuszy i Urzdników za rażace niedbalstwo,nierztlność w prowadzonych postepowaniach,prywatę i kolesiostwo,naginanie prawa w trakcie postepowania z natychmiastowym zawieszeniem prawa do zawodu do czasu ponowngo odbycia studiów,zdania egzaminów pod szczególnymi rygorami,tak jak to czynią wobec np.kierowców i mieści sie to w Konstytucyjnym pojeciu "równości wobec prawa"

  Odpowiedz
 • kandelabr(2014-03-14 20:03) Zgłoś naruszenie 00

  Ze stajni Augiasza powinno się pozbyć w pierwszej kolejności czerwonego pokomunistycznego łajna,które w dużej mierze cuchnie w trakcie rozpraw sądowych co przeszkadza podsądnym uczulonym na pyły.

  Odpowiedz
 • wjw(2014-03-17 09:01) Zgłoś naruszenie 00

  Jak na amerykańskich filmach to niech wreszcie zacznie się protokołowanie przebiegu rozpraw zamiast wprowadzać coraz to głupsze pomysły np. nagrania.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!