Związek prokuratorów uważa, że polski wymiar sprawiedliwości i organy ścigania nie są przygotowane na zmiany wynikające z nowelizacji prawa karnego procesowego, które wejdą w życie 1 lipca 2015 r. Dlatego postulują wydłużenie vacatio legis o kolejny rok.

Śledczy chcą aby nowe regulacje weszły w życie najwcześniej w lipcu 2016. Ich zdaniem ten czas pozwoliłby na odpowiednie przygotowanie organizacyjne i strukturalne zarówno prokuratorów jak i policjantów.

W opinii związku do osiągnięcia tego celu konieczne jest m.in. wprowadzenie zasady powiązania prokuratora referenta z konkretną sprawą od jej rozpoczęcia, aż do zakończenia, czy też przydzielenie każdemu śledczemu, niezależnie od szczebla organizacyjnego, obowiązkowego referatu oskarżycielskiego - czytamy w uchwale ZZPiPP.

Związek zwraca także uwagę na konieczność precyzyjnego określenia właściwości rzeczowej prokuratur okręgowych i apelacyjnych, tak aby odpowiedzialność za podejmowane decyzje nie spadała jedynie na śledczych pracujących w jednostkach najniższego szczebla. ZZPiPP domaga się także rozbudowania pionu administracyjnego, który gwarantowałby odpowiednie wsparcie logistyczne przy realizacji nowych obowiązków.

W uchwale, poza postulatami dotyczącymi zmian z zakresu organizacji pracy śledczych, prokuratorzy przedstawiają całą listę wątpliwości odnoszących się do samego postępowania karnego. Wskazują przede wszystkim na dyskusyjne regulacje odnośnie tzw. "rozpytania na notatkę", "obrony na żądanie" czy likwidacji trybu uproszczonego w sprawach karnych.

W związku z tymi zarzutami ZZPiPP sugeruje wydłużenie vacatio legis w stosunku do uchwalonej regulacji oraz powołanie w tym czasie specjalnej komisji, w której skład mieliby wejść przede wszystkim praktycy - prokuratorzy, sędziowie, adwokaci, a której zadaniem byłoby dostosowanie ustroju organów prowadzących postępowanie przygotowawcze do wymogów nowego procesu karnego.

PS