« Powrót do artykułu

Kondycja sądów dyscyplinarnych: bezskuteczne i koleżeńskie?

Statek widmo powraca. Tym razem Solidarna Polska zamachnęła się na sądownictwo dyscyplinarne korporacji prawniczych, składając w parlamencie projekt stosownej ustawy – analogiczny z tym, który w 2006 r. forsował ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Cel jest taki: dotychczasowe sądownictwo poszczególnych korporacji wrzucić do jednego worka i wysypać na posadzkę sądów powszechnych. Sądem I instancji mają być wydziały dyscyplinarne w sądach apelacyjnych, II instancją ma być Sąd Najwyższy. Siedem lat temu nie zaskoczyło, może teraz zaskoczy.

Wymiar sprawiedliwości

żródło: ShutterStock

Wymiar sprawiedliwości

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

 • Witalis(2013-08-29 12:14) Zgłoś naruszenie 00

  To, że koleżanki i koledzy będą w stosunku do siebie wyciągać odpowiedzialność od samego początku było mżonką. Do tego problem spotęgował się nadzwyczaj niskim poziomem moralnym, lekceważeniem albo pogardą dla prawa u nadzwyczaj wielu sędziów. Niestety.
  Przekłamywanie faktów w sprawach, pomijanie tych, które by decydowały o konieczności odmiennego orzeczenia, łamanie jednoznacznych norm prawa, to nie rzadkość. Daje to wszystko możliwości sprzyjania wybranym osobom bezpośrednio, a może na skutek reprezentowania przez wpływowego adwokata/radcę. Za to nie ma żadnej szansy na wyciągnięcie wobec sędziego odpowiedzialności.
  A ci sędziowie, którzy do swojej pracy - misji społecznej podchodzą uczciwie i rzetelnie, niestety tolerują nieuczciwe towarzystwo, albo rzeczywiście nie dostrzegają problemu.

  Cieszę się, że ktoś dostrzega problem.
  Oby tylko krzyk środowiska aktywistów sędziowskich o naruszaniu niezależności i niezawisłości nie przekreślił koniecznej reformy wymiaru sprawiedliwości.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!