Pełnoletnie dzieci też mogą oczekiwać alimentów

W sprawie o rozwód sąd może orzec o obowiązku płacenia alimentów także na pełnoletnie dzieci – uchwalił Sąd Najwyższy.

Młodzi pracownicy

żródło: ShutterStock

Młodzież

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • JJ(2012-12-01 05:25) Zgłoś naruszenie 00

    SN powinien wstydzić się interpretując w ten sposób obowiązujące przepisy zawarte w k.r.o. zajmując stanowisko, że rzekomo można w sądowym postępowaniu rozwodowym zasądzać alimenty na pełnoletnie dzieci, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Tego rodzaju powództwo powinno być wszczęte przez pełnoletnie dzieci na podstawie art. 133 k.r.o. w osobnym pozwie skierowanym do Sądu Rodzinnego z wnioskiem o jego zabezpieczenie na czas trwania procesu. W postępowaniu rozwodowym, tylko na jednego z małżonków można zasądzać alimenty z wnioskiem o ich zabezpieczenie i na dzieci, które nie są pełnoletnie. Takie są obowiązujące ustawowe przepisy, których SN nie powinien w sposób dowolny zmieniać ich czytelną literalną wykładnie, tylko dlatego, że jest sądem najwyższym. Podjęcie takiej uchwały przez SN, dowodzi o niskim poziomie wiedzy prawniczej również w Sądzie Najwyższym. Takie jest moje zdanie.

    Odpowiedz
  • lawnik(2012-12-02 19:07) Zgłoś naruszenie 00

    Nie mam dostępu do treści artykułu: czy w uchwale SN jest mowa o kosztach? Zasądzanie alimentów na dzieci [niepełnoletnie] w wyroku rozwodowym ma bardzo wymierne zalety dla rodziców - brak kosztów postępowania liczonych od wartości przedmiotu sprawy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!