« Powrót do artykułu

O krakowskiej szkole sofistyki [OPINIA]

Fundacja Krakowski Instytut Prawa Karnego w ubiegłym tygodniu, tuż przed zakończeniem parlamentarnych prac nad zmianą kodeksu karnego, przedstawiła kolejną opinię o nowelizacji. Opinia liczy 110 stron i jest wymownym dowodem, że tezy materializmu dialektycznego, w tym ta o przemianie ilości w jakość, słusznie zostały zakwestionowane.

prawo9

żródło: ShutterStock

Fundacja Krakowski Instytut Prawa Karnego w ubiegłym tygodniu, tuż przed zakończeniem parlamentarnych prac nad zmianą kodeksu karnego, przedstawiła kolejną opinię o nowelizacji. Opinia liczy 110 stron i jest wymownym dowodem, że tezy materializmu dialektycznego, w tym ta o przemianie ilości w jakość, słusznie zostały zakwestionowane.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (9)

 • :-) (2019-06-18 08:39) Zgłoś naruszenie 121

  Chyba przez te upały komary zrobiły się wyjątkowo up(...)liwe :-)

  Odpowiedz
 • pora może zejść na ziemię(2019-06-18 08:45) Zgłoś naruszenie 98

  Nieumyślne spowodowanie śmierci powinno mieć jeszcze szerszy przedział, zaczynając od niekaralności. Podstawowy problem z przepisami karnymi jest taki, że ich wszyscy twórcy mają gdzieś zdanie społeczeństwa. Społeczeństwo traktuje się z pogardą, jako niezdolne do wytworzenia niczego konstruktywnego. Jakoś nie bierze się pod uwagę, że przez setki tysięcy lat, ludzie sami regulowali takie sprawy jak przestępstwa i potrafili je karać tak, że jako ludzkość przetrwaliśmy. Brak odniesienia się do społecznego poczucia sprawiedliwości powoduje, że społeczeństwo traktuje takie prawo jako rodzaj sztucznej opresji wymyślonej przez teoretyków, a nie regulatora życia społecznego. Znamienne też jest stawianie się jednej grupy ludzi ponad społeczeństwem (wcale nie gorzej wykształconym), choć nie ma żadnych przesłanek, żeby teorie karania traktować jako naukę.

  Odpowiedz
 • ten do(2019-06-18 17:14) Zgłoś naruszenie 49

  Jaki cel ma prawo karne? To, które forsowane jest u nas - chyba żadnego. Paranaukawy stek bzdur, do tego pogmatwana procedura której nikt nie może zrozumieć, a zwłaszcza sądy, będąca tematem nieustannego bicia piany. Czy można by ją napisać zrozumiale? Można. Ale jej twórcy tego nie potrafią albo nie chcą. Jeśli nie potrafią - to won do innej roboty. Jeśli nie chcą to tym bardziej. Prawo materialne - to dopiero nieporozumienie. Te przestępstwa, które godzą w wartości uznawane przez społeczeństwo - są traktowane lekko. Morderce, socjopatę, dewianta - przywraca się społeczeństwu wbrew woli tego społeczeństwa. Życie bandziora ma wartość większą niż jego potencjalnych ofiar. Ileż to niewinnych istnień zapłaciło życiem, za te chore karnistyczne teorie. Do niedawna ciągle powtarzany bełkot, że nie surowość prawa, ale jego nieuchronność odstrasza przestępców. Dowody na to twierdzenie - nie istnieją. Z kolei przestępstwa - o łądunku przstępczym na poziomie wykroczenia- o te są niezwyle surowo karane. Logika mówi, że musi być odwrotnie. No ale kto by wymagał logiki od prawnika? Temat rzeka, ale szkoda nawet pisać, bo to rozmowa ze ścianą dogmatów, do której nie docierają żadne argumenty.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • wyborca(2019-06-18 18:19) Zgłoś naruszenie 48

  Prawo nie jest nauką i to podstawowy problem prawa. Prawo jest sztuką, sztukę powinni oceniać odbiorcy. Tylko co, jeśli tą sztukę odbiorcy oceniają źle. Jeśli wszyscy oprócz kolegów artysty mówią, że jest źle, że obraz się nie podoba, a artysta z uporem i pogardą dla publiczności twierdzi, że jego dzieło jest przewspaniałe. Może pora zdjąć klapy z oczu i zapytać społeczeństwa, tego demosu z nazwy demokracja czy może tej publica której wspólną res jest też to prawo, jakiego chcą państwa i jakich przepisów. A prawnikom pozostanie uregulowanie tego tak, aby prawo było zrozumiałe i sprawiedliwe. Szczególnie to drugie - bo dziwnym trafem wygląda na to, że sprawiedliwości w prawie karnym wstydzą się najbardziej.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Szymon(2019-06-19 09:54) Zgłoś naruszenie 25

  Fajny artykuł wobec fachowców prawa

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!