« Powrót do artykułu

Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Spółdzielcy staną przed trybunałem

Wskutek niefrasobliwości ustawodawcy wiele osób bez swej winy straciło członkostwo w spółdzielniach mieszkaniowych. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich taka praktyka jest nie do zaakceptowania w praworządnym państwie. Dlatego Adam Bodnar skierował wniosek o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją.

blok, mieszkanie

żródło: ShutterStock

– Ten brak racjonalności w działaniu ustawodawcy, a nawet poczucia odpowiedzialności za jakość przepisów, podważa zaufanie obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa – konkluduje Adam Bodnar.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (14)

 • Ed(2019-03-14 09:24) Zgłoś naruszenie 297

  Oczywiście bezspornym jest fakt, że polskie molochowate spółdzielnie mieszkaniowe na ogół są fatalnie zorganizowane i nieudolnie zarządzane. Decyzje zarządcze podejmują funkcjonariusze statutowych organów spółdzielczej nomenklatury, a nie spółdzielcy. Zamiast kombinowania z ustawami spółdzielczymi wystarczy wprowadzić do obiegu prawnego ustawę, która spowoduje przekształcenie z mocy prawa spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w prawo własności nieruchomości. Wtedy w większości budynków spółdzielczych aktywizują się wspólnoty mieszkaniowe, w których właściciele lokali faktycznie podejmować będą decyzje w sprawach dotyczących swojej nieruchomości wspólnej. Na swoim będzie normalniej, przejrzyściej oraz taniej !

  Odpowiedz
 • członek Wspólnoty Mieszkaniowej(2019-03-14 10:29) Zgłoś naruszenie 2612

  cyt"Dlatego Adam Bodnar skierował wniosek o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją."Przy okazji proponuję zbadanie ustawy o własności lokali,która dotyczy Wspólnot Mieszkaniowych.W ustawie tej brak jest jakichkolwiek sankcji.Zarządcy nagminnie łamią przepisy tej ustawy.N.p za odmowę dostępu i kontroli dokumentacji wspólnoty zarządcy nic nie grozi.Ja 17 razy zwracałem się o udostępnienie dokumentów-bez rezultatu.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Spółdzielnie (2019-03-14 14:01) Zgłoś naruszenie 238

  Mieszkaniowe obsadzone są w większości przez starą kolesiowską nomenklaturę , pozbawione jakiejkolwiek kontroli państwa, przekręcające milionowe kwoty wykorzystując niewiedzę członków. Twór do likwidacji !

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ddd(2019-03-14 10:30) Zgłoś naruszenie 162

  PIS okazał się tak samo zaangażowany w mafię prezzesów spółdzielni mieszkniowych jak PO SLD I PSL JEDNA MAFIA. DOCIEKLIWY SMOLIŃSKI Z KOMISJI VAT JAKO MINISTER POZWOLIŁ SKORUMPOWANYM SPÓŁDZIELNIOM MIESZKANIOWYM NA DOSTĘP DO PUBLICZNYCH PIENIĘDZY W RAMACH PROGRAMU "MIESZKANIE +" POMIMO PROTESTÓW STRONY SPOŁECZNEJ (NIE MYLIĆ Z PREZESAMI) W PIEKLE JEST PRZEWIDZIANE SPECJALNE MIEJSCE DLA TAKICH ZŁODZIEI

  Odpowiedz
 • kp(2019-03-14 16:19) Zgłoś naruszenie 131

  Bodnar trochę późno się z to bierze, ale lepiej późno niż wcale...............

  Odpowiedz
 • IO(2019-03-14 09:37) Zgłoś naruszenie 77

  wlasciele mieszkan z księgą wieczystą i aktem notarialnym z 2007 stracili nie figuruje juz wkład na to mieszkanie tylko wysokie czynsze dla SPM wystawiane przez prezesów SPM

  Odpowiedz
 • jarkuz(2019-03-14 10:42) Zgłoś naruszenie 39

  Panie Rzeczniku, niech Pan wniknie bardziej w problem . Członkostwo to jest tylko jedna sprawa. Twierdzenie przez spółdzielnie , że posiada się TYLKO ekspektatywę własn. spółdz. prawa do lokalu mieszkalnego z powoływaniem się na uchwałę SN z 2013 r. w stosunku do właścicieli którzy nabyli takie prawo przed 2013 r. nie jest działaniem prawa wstecz ? A co z tymi którzy nabyli wspdlm np. w latach 90-tych , posiadają akt not. zakupu, założoną KW. Czy nabywali to prawo zgodnie z prawem ? Czy teraz już tego prawa nie posiadają ?

  Odpowiedz
 • spółdzielca(2019-03-16 08:26) Zgłoś naruszenie 10

  W ustawie znoszącej wieczyste wystarczyło przekazać grunt tym którzy ponieśli nakłady. Pan Bodnar prowadził moją sprawę członkostwa jeszcze w fundacji Helsińskiej i nic pomimo rażącego naruszenia prawa. Sędziowie referendarze z KRS rejestrują statuty z zapisami sprzecznymi z ustawami. rejestrują wybieranych częściowo czł RN. Sędziowie w sądach spółdzielców traktują jak banitów-niewolników. Zatrudniani radcy prawni za pieniądze spółdzielców stają przeciw nim, gdzie jest równość procesowa stron ? Radcy wnoszą o pieniądze za zastępstwo procesowe - podwójna zapłata za pracę. Najemni pracownicy zarządów stworzyli sobie państwa w państwie kpiąc z prawa dzięki sprzedajnym prawnikom. Art. 1 pr. spół. stanowi, że spółdzielnia to prywatne zrzeszenie OSÓB które ma przynosić korzyści swoim członkom a nie wymyślonej osobie prawa. Prawo ma służyć ludziom!!! Spółdzielnia nie posiada żadnego majątku i mienia ponieważ to członkowie na WZC decydują o wszystkim, a nie zarządcy. Za całą patologię odpowiadają prawnicy. piszę to z własnego doświadczenia ponad 10 lat spędzonych w komisjach sejmowych, w sądach i TK. To co kasta wyprawia z milionami spółdzielców nie mieści się w głowie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!