« Powrót do artykułu

Czy szybki prawodawca może być racjonalny?

Tempo prac w parlamencie nie jest najważniejsze z punktu widzenia prawidłowości uchwalanego aktu. Nie oznacza to jednak, że nie może być przyczyną wadliwości procesu legislacyjnego.

Sejm

żródło: ShutterStock

Podstawowe wymogi procedury legislacyjnej traktuje się jako bezwzględny warunek wstępny. Zgodność uchwalanego prawa z konstytucją, standardami międzynarodowymi itp. w demokratycznym państwie prawnym również powinna być oczywista.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • prawnik(2019-01-12 15:47) Zgłoś naruszenie 70

    Wszelkie próby rozgrzeszania rządzących z "ustaw" typu "dziś projekt - jutro publikacja" nie mają sensu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Ustawy tego typu za każdym razem zawodziły. Pierwsza była PIERWSZA ustawa uchwalona przez PiS. Dwuartykułówka dotycząca odpraw prezesów spółek. Przyklepnięta na szybko, z powodu oczywistego błędu musiała być naprawiana "nowelizacją przechwytującą". Potem było 7 nocnych głosowań nad SN. Większość zajmowała się poprawianiem błędów w pierwotnych nocnych głosowaniach, a ostatnie zajęło się... wycofywaniem z całokształtu ustawoklectwa. Teraz mamy nocne głosowanie w sprawie prądu. Gospodarkę centralnie planowaną, nakazującą rozwiązywanie zawartych umów. I co? ANO NIC! Już zgłaszane są potrzeby pilnej nowelizacji. A prawo nie działa, bo Ministerstwa nie potrafią wydać do chłamu ustawowego przepisów wykonawczych.

    Odpowiedz
  • Kpiarz (2019-01-12 15:59) Zgłoś naruszenie 50

    Po co to krygowanie się i subtelności. Trzeba pisać wprost - Sejm produkuje buble w zawrotnym tempie........ 😁

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!