« Powrót do artykułu

Luksemburg przyspiesza w sprawie pytań polskiego SN

Trybunał Sprawiedliwości UE skierował serię pytań prejudycjalnych przesłanych przez Sąd Najwyższy na przyspieszoną ścieżkę. Rozprawę zaplanowano na 19 marca przyszłego roku.

TSUE Europejski Trybunał Sprawiedliwości

żródło: ShutterStock

TSUE

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • Tobiasz(2018-12-13 11:08) Zgłoś naruszenie 32

    Bzdura na resorach. To, że SN zadaje idiotyczne pytania to mnie nie dziwi biorąc pod uwagę nabór tamtejszej kadry oraz rzeczywiste powody, ale , że TSUE idzie na coś takiego to mnie już martwi. Specjalnie przeczytałem treść pytań i tam jest jeden ale za to podstawowy błąd. Otóż zadajemy pytanie , czy w sytuacji gdy "nielegalnie, sprzecznie z prawem itp." wybrany jest KRS, to czy zachodzą obawy zawarte w pytaniu. I o ile rozumiem sytuację, gdy TSUE odpowie, że naruszone sa zasady niezależności w takim momencie o tyle ... nie ma możliwości udzielenia odpowiedzi. Nie mozna udzielić odpowiedzi bazując na już przyjętym w pytaniu założeniu nielegalności wyboru KRS. Najpierw musi właściwy organ to stwierdzić i wtedy dopiero można pytać. Ale do stwierdzenia nielegalności właściwy będzie np. polski TK, a nie TSUE czy też całkowicie nieuprawniony SN. Stąd też - nawet jeśli padnie odpowiedź "po mysli" pytającego sądu, to nie ma i nie będzie to miało żadnego znaczenia dla porządku prawnego w Polsce. TSUE nie ma uprawnień do oceny legalności jakiegoś rozwiązania prawnego państwa członkowskiego, może je jedynie badać pod kątem zasad prawa europejskiego bez dalszych skutków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!