Trybunał Sprawiedliwości UE skierował serię pytań prejudycjalnych przesłanych przez Sąd Najwyższy na przyspieszoną ścieżkę. Rozprawę zaplanowano na 19 marca przyszłego roku.
Trybunał Sprawiedliwości UE skierował serię pytań prejudycjalnych przesłanych przez Sąd Najwyższy na przyspieszoną ścieżkę. Rozprawę zaplanowano na 19 marca przyszłego roku.
Z uzasadnienia decyzji prezesa TSUE wynika, że niezwłoczne wydanie rozstrzygnięcia może rozwiać poważne wątpliwości związane z interpretacją podstawowych przepisów prawa unijnego oraz sposobu rozumienia gwarantowanej przez nie niezawisłości sędziowskiej, co w praktyce będzie miało kluczowe znaczenie dla funkcjonowania zarówno samego SN, jak i współpracy sądowej w ramach UE.
Trzy pytania prejudycjalne, które trafiły do trybunału luksemburskiego w sierpniu i wrześniu, zostały połączone do wspólnego rozpoznania. Wszystkie związane są z upolitycznieniem „nowej” Krajowej Rady Sądownictwa. W jednej z rozpoznawanych spraw Sąd Najwyższy miał zastrzeżenia co do tego, czy sędziowie zasiadający w Izbie Dyscyplinarnej będą niezawiśli, a ona sama niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej, skoro to KRS odpowiada za wyłonienie jej składu. Analogiczne wątpliwości odnoszą się do opiniowania przez radę wniosków sędziów w sprawie dalszego sprawowania stanowiska po osiągnięciu wieku emerytalnego. Na mocy zmian przeforsowanych przez Prawo i Sprawiedliwość KRS jest teraz wyłaniana przez polityków. Zdaniem SN model i praktyka funkcjonowania KRS wskazują, że nie stoi ona już na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Kolejna sprawa dotyczy dyskryminacji sędziów SN ze względu na wiek. A konkretnie sędziów Andrzeja Siuchnińskiego i Krzysztofa Cesarza, którzy po obniżeniu wieku emerytalnego zostali wysłani przez prezydenta na emeryturę z dniem 4 lipca 2018 r. Obaj uważają, że doszło w ten sposób do złamania unijnego nakazu równego traktowania w zakresie zatrudnienia. Zgodnie z nową ustawą o SN (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.) ich odwołanie od orzeczenia o przeniesieniu w stan spoczynku rozpozna Izba Dyscyplinarna, wybierana przez KRS. Także w tym przypadku rodzi to pytanie o jej niezależność.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama