statystyki

Luksemburg przyspiesza w sprawie pytań polskiego SN

autor: Emilia Świętochowska13.12.2018, 08:05; Aktualizacja: 13.12.2018, 08:55
TSUE

TSUEźródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości UE skierował serię pytań prejudycjalnych przesłanych przez Sąd Najwyższy na przyspieszoną ścieżkę. Rozprawę zaplanowano na 19 marca przyszłego roku.

Z uzasadnienia decyzji prezesa TSUE wynika, że niezwłoczne wydanie rozstrzygnięcia może rozwiać poważne wątpliwości związane z interpretacją podstawowych przepisów prawa unijnego oraz sposobu rozumienia gwarantowanej przez nie niezawisłości sędziowskiej, co w praktyce będzie miało kluczowe znaczenie dla funkcjonowania zarówno samego SN, jak i współpracy sądowej w ramach UE.

Trzy pytania prejudycjalne, które trafiły do trybunału luksemburskiego w sierpniu i wrześniu, zostały połączone do wspólnego rozpoznania. Wszystkie związane są z upolitycznieniem „nowej” Krajowej Rady Sądownictwa. W jednej z rozpoznawanych spraw Sąd Najwyższy miał zastrzeżenia co do tego, czy sędziowie zasiadający w Izbie Dyscyplinarnej będą niezawiśli, a ona sama niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej, skoro to KRS odpowiada za wyłonienie jej składu. Analogiczne wątpliwości odnoszą się do opiniowania przez radę wniosków sędziów w sprawie dalszego sprawowania stanowiska po osiągnięciu wieku emerytalnego. Na mocy zmian przeforsowanych przez Prawo i Sprawiedliwość KRS jest teraz wyłaniana przez polityków. Zdaniem SN model i praktyka funkcjonowania KRS wskazują, że nie stoi ona już na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.


Pozostało jeszcze 28% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Tobiasz(2018-12-13 11:08) Zgłoś naruszenie 32

    Bzdura na resorach. To, że SN zadaje idiotyczne pytania to mnie nie dziwi biorąc pod uwagę nabór tamtejszej kadry oraz rzeczywiste powody, ale , że TSUE idzie na coś takiego to mnie już martwi. Specjalnie przeczytałem treść pytań i tam jest jeden ale za to podstawowy błąd. Otóż zadajemy pytanie , czy w sytuacji gdy "nielegalnie, sprzecznie z prawem itp." wybrany jest KRS, to czy zachodzą obawy zawarte w pytaniu. I o ile rozumiem sytuację, gdy TSUE odpowie, że naruszone sa zasady niezależności w takim momencie o tyle ... nie ma możliwości udzielenia odpowiedzi. Nie mozna udzielić odpowiedzi bazując na już przyjętym w pytaniu założeniu nielegalności wyboru KRS. Najpierw musi właściwy organ to stwierdzić i wtedy dopiero można pytać. Ale do stwierdzenia nielegalności właściwy będzie np. polski TK, a nie TSUE czy też całkowicie nieuprawniony SN. Stąd też - nawet jeśli padnie odpowiedź "po mysli" pytającego sądu, to nie ma i nie będzie to miało żadnego znaczenia dla porządku prawnego w Polsce. TSUE nie ma uprawnień do oceny legalności jakiegoś rozwiązania prawnego państwa członkowskiego, może je jedynie badać pod kątem zasad prawa europejskiego bez dalszych skutków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane