« Powrót do artykułu

Niepełny zwrot kosztów dojazdów na rozprawy konstytucyjny

Przepis określający limit wydatków na dojazdy na rozprawy nie narusza prawa do sądu – uznał Trybunał Konstytucyjny. TK oceniał art. 98 par. 2 zdanie 2 kodeksu postępowania cywilnego, który przewiduje, że strona nie korzystająca z profesjonalnego pełnomocnika może otrzymać zwrot kosztów w narzuconej odgórnie wysokości. Osoby reprezentowane przez adwokatów czy radców takiego ograniczenia nie mają.

Pieniądze i samochód

żródło: ShutterStock

W zakresie art. 32 TK umorzył postępowanie, stwierdzając, że skarżący nie wskazał konkretnego prawa podmiotowego. Co do drugiego zarzutu stwierdzono, że przepis nie ogranicza nadmiernie dostępu do sądu, gdyż koszty dojazdu zależą od wielu czynników, a ich wysokość jest drugorzędnym powodem ewentualnej rezygnacji z procesowania się. Trybunał przyznał jednak, że regulacja sposobu zwracania kosztów dojazdu jest niespójna, i pożądana byłaby interwencja ustawodawcy w tym względzie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!