statystyki

Wniosek o uzasadnienie można złożyć przed wydaniem wyroku

autor: Patryk Słowik17.12.2018, 16:00
Wykładnia przepisów powinna być proobywatelska i pozwalać realizować prawo do sądu

Wykładnia przepisów powinna być proobywatelska i pozwalać realizować prawo do sąduźródło: ShutterStock

Orzecznictwo polskiego Sądu Najwyższego jest nieprawidłowe. Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał właśnie w sprawie Witkowski przeciwko Polsce, że pozbawienie obywatela prawa do osądzenia sprawy w drugiej instancji tylko dlatego, że złożył on wniosek o sporządzenie uzasadnienia na godzinę przed ogłoszeniem wyroku stanowi naruszenie konwencyjnego prawa do sądu (art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka).

Sprawa osadzała się na interpretacji art. 422 kodeksu postępowania karnego. Generalna zasada stanowi, że w terminie zawitym siedmiu dni od daty ogłoszenia wyroku strona, a w wypadku wyroku warunkowo umarzającego postępowanie wydanego na posiedzeniu, także pokrzywdzony, mogą złożyć wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Paragraf 3 określa zaś, że prezes sądu odmawia przyjęcia wniosku złożonego przez osobę nieuprawnioną, po terminie lub z brakami formalnymi, których nie uzupełniono mimo wezwania.

Co jednak w sytuacji, gdy wniosek o sporządzenie uzasadnienia został złożony, ale nie po ogłoszeniu wyroku, lecz przed? Wiele sądów w Polsce uznaje w takiej sytuacji, że czynność dokonana przez wnioskodawcę jest bezskuteczna. To jednak – jak wskazał ETPC – niewłaściwe podejście. Przede wszystkim, jak podkreślili strasburscy sędziowie, skoro art. 422 par. 2 k.p.k. określa przypadki, gdy prezes odmawia przyjęcia wniosku i nie ma wśród nich sytuacji złożenia wniosku zbyt wcześnie – dlaczego wymiar sprawiedliwości miałby uzurpować sobie takie prawo? Wykładnia przepisów powinna być proobywatelska i pozwalać realizować tak konwencyjne, jak i uregulowane w polskiej konstytucji prawo do sądu. W szczególności gdy przepis proceduralny nie zabrania złożenia wniosku przed ogłoszeniem wyroku.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • real sądowy(2018-12-17 22:11) Zgłoś naruszenie 55

    No cóż. To orzeczenie - dopóki mamy przeformalizowany kodeks nakładający zbyt dużo obowiązków na strony i Sąd, przyjąć się nie może. Inaczej prawo do uzasadnień będzie zachowane. Ale prawo do rozpoznania sprawy przed śmiercią stron ze starości - nie będzie. Potrzeba wymiany całej procedury. By ustawowo ograniczyć długość uzasadnień i sprawić by obecne ustne motywy zastąpiły uzasadnienia.

    Odpowiedz
  • Łukasz(2018-12-18 18:20) Zgłoś naruszenie 32

    Strona realizuje swoje prawo również poprzez udział w posiedzeniu na którym zostaje ogłoszone orzeczenie. Oczywiście, może tez wystąpić ze stosownym wnioskiem, ale niech w końcu MS wprowadzi opłatę od takiego wniosku. Ograniczymy pieniactwo i pisanie uzasadnień do szuflady. A uzyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na podwyżki dla pracowników sądów. Nie tylko dla asystentów, którzy sporządzają owe uzasadnienia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane