statystyki

Wniosek o uzasadnienie można złożyć przed wydaniem wyroku

autor: Patryk Słowik17.12.2018, 16:00
Wykładnia przepisów powinna być proobywatelska i pozwalać realizować prawo do sądu

Wykładnia przepisów powinna być proobywatelska i pozwalać realizować prawo do sąduźródło: ShutterStock

Orzecznictwo polskiego Sądu Najwyższego jest nieprawidłowe. Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał właśnie w sprawie Witkowski przeciwko Polsce, że pozbawienie obywatela prawa do osądzenia sprawy w drugiej instancji tylko dlatego, że złożył on wniosek o sporządzenie uzasadnienia na godzinę przed ogłoszeniem wyroku stanowi naruszenie konwencyjnego prawa do sądu (art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka).

Sprawa osadzała się na interpretacji art. 422 kodeksu postępowania karnego. Generalna zasada stanowi, że w terminie zawitym siedmiu dni od daty ogłoszenia wyroku strona, a w wypadku wyroku warunkowo umarzającego postępowanie wydanego na posiedzeniu, także pokrzywdzony, mogą złożyć wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku. Paragraf 3 określa zaś, że prezes sądu odmawia przyjęcia wniosku złożonego przez osobę nieuprawnioną, po terminie lub z brakami formalnymi, których nie uzupełniono mimo wezwania.

Co jednak w sytuacji, gdy wniosek o sporządzenie uzasadnienia został złożony, ale nie po ogłoszeniu wyroku, lecz przed? Wiele sądów w Polsce uznaje w takiej sytuacji, że czynność dokonana przez wnioskodawcę jest bezskuteczna. To jednak – jak wskazał ETPC – niewłaściwe podejście. Przede wszystkim, jak podkreślili strasburscy sędziowie, skoro art. 422 par. 2 k.p.k. określa przypadki, gdy prezes odmawia przyjęcia wniosku i nie ma wśród nich sytuacji złożenia wniosku zbyt wcześnie – dlaczego wymiar sprawiedliwości miałby uzurpować sobie takie prawo? Wykładnia przepisów powinna być proobywatelska i pozwalać realizować tak konwencyjne, jak i uregulowane w polskiej konstytucji prawo do sądu. W szczególności gdy przepis proceduralny nie zabrania złożenia wniosku przed ogłoszeniem wyroku.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • real sądowy(2018-12-17 22:11) Zgłoś naruszenie 55

    No cóż. To orzeczenie - dopóki mamy przeformalizowany kodeks nakładający zbyt dużo obowiązków na strony i Sąd, przyjąć się nie może. Inaczej prawo do uzasadnień będzie zachowane. Ale prawo do rozpoznania sprawy przed śmiercią stron ze starości - nie będzie. Potrzeba wymiany całej procedury. By ustawowo ograniczyć długość uzasadnień i sprawić by obecne ustne motywy zastąpiły uzasadnienia.

    Odpowiedz
  • Łukasz(2018-12-18 18:20) Zgłoś naruszenie 32

    Strona realizuje swoje prawo również poprzez udział w posiedzeniu na którym zostaje ogłoszone orzeczenie. Oczywiście, może tez wystąpić ze stosownym wnioskiem, ale niech w końcu MS wprowadzi opłatę od takiego wniosku. Ograniczymy pieniactwo i pisanie uzasadnień do szuflady. A uzyskane w ten sposób środki można przeznaczyć na podwyżki dla pracowników sądów. Nie tylko dla asystentów, którzy sporządzają owe uzasadnienia.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane