« Powrót do artykułu

Koniec podatkowych dylematów komorniczych

W związku ze zbliżającym się wejściem w życie nowych ustaw o komornikach sądowych i kosztach komorniczych (odpowiednio z 22 marca 2018 r., dalej: u.k.s., i z 28 lutego 2018 r., dalej: jako u.k.k.), co nastąpi z Nowym Rokiem, na nowo rozgorzał spór o to, czy komornicy sądowi są podmiotami, które są zobowiązane do odprowadzania podatku od towarów i usług (VAT).

prawo7

żródło: ShutterStock

Oprócz zmian statusu komornika sama opłata egzekucyjna od 1 stycznia 2019 r. całkowicie zmienia swój dotychczasowy charakter i staje się „niepodatkową należnością budżetową o charakterze publicznoprawnym” (vide art. 149 ust. 1 u.k.s.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (9)

 • koleś(2018-11-27 15:54) Zgłoś naruszenie 142

  Drogi zbulwersowany. Zanim całkowicie rozedrzesz szaty nad losem biednych pokrzywdzonych przez komorników, którzy doliczali VAT, zastanów się nad tym podatkiem i jego konstrukcją, która zawarta jest zresztą już w jego nazwie. Otóż dowiedz się, że komornik sądowy w Polsce jest ewenementem na skalę europejską, gdyż płaci ten podatek nie od wartości dodanej a od wartości odjętej z jego opłaty. Taka interpretacja /potworek została usankcjonowana przez orzecznictwo SN, który nawiasem mówiąc nie miał do tego akurat kompetencji. Summu ius, summa iniuria

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Czytelnik(2018-11-27 13:18) Zgłoś naruszenie 111

  Autorzy tej analizy są Sędziami i pracownikami Ministerstwa Sprawiedliwości, a nie Finansów. Ocena, czy Komornik jest podatnikiem VAT czy nie, będzie należała do Izb Skarbowych, względnie Ministerstwa Finansów. A więc autorzy wyrazili jedynie swoją opinię i nie rozwiązali w temacie żadnych wątpliwości.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • takoa POlska Sprawiedliwosć PiS(2018-11-27 15:07) Zgłoś naruszenie 814

  To sie w duszy nie mieści....Komornicy naliczali "skubanym" VAT który sami mieli płacić i zaden Urzad ,zaden Sejm, Trybunał nie nakazal Im zwrócić często najsłabszym ten VAT.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Andrzej(2018-12-02 09:48) Zgłoś naruszenie 43

  Te dwie ustawy to legislacyjne potworki, które rozłożą już kompletnie system egzekucji sądowej (kto nie wierzy niech poczeka kilka miesięcy). Skończy się pewnie jak na Słowacji przed kilkoma laty. Zamiast uczyć się na cudzych błędach my je powtarzamy. Ale czego spodziewać się po MS kiedy urząd ten piastuje taka osoba jak pan Zero.

  Odpowiedz
 • BOPE(2018-11-28 18:51) Zgłoś naruszenie 21

  Nie wiesz o czym, ale piszesz.

  Odpowiedz
 • Sławek(2018-12-09 04:46) Zgłoś naruszenie 03

  Komornik jest skuteczny tam gdzie ma swój interes. Ponadto komornik powinien mieć status taki jaki ma syndyk. Prawo do egzekucji długów powinno być wydłużone do 10 lat.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!