« Powrót do artykułu

Osoby fizyczne będą mogły sądzić się jak ludzie

Ministerstwo Sprawiedliwości kończy prace nad wzbudzającym spore kontrowersje projektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Wątpliwości dotyczą zwłaszcza powrotu do rygorystycznych pod względem formalnym postępowań gospodarczych. W tym trybie, co do zasady, będą toczyły się spory pomiędzy przedsiębiorcami, ale także te wynikłe z wykonywania szerokorozumianych umów budowlanych.

Biznesmen

żródło: ShutterStock

Sądy nie będą też pobierać opłaty od pierwszego wniosku o wydanie odpisu wyroku z klauzulą wykonalności

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • pytanie(2018-09-24 10:05) Zgłoś naruszenie 79

  A gdzie przywrócenie Polakom podmiotowości. Gdzie możliwość swobodnego wyboru pełnomocnika procesowego? Gdzie możliwość samodzielnego pisania kasacji? Dalej Polscy mają być ubezwłasnowolnieni?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Abra(2018-09-24 13:47) Zgłoś naruszenie 37

  Najważniejszą reformą byłoby usunięcie z kodeksów przymusów adwokackich i radcowskich. Te przymusy nie mają żadnego uzasadnienia poza tym, że zapewniają członkom korporacji monopol. Nie ma żadnego logicznego wytłumaczenia, dlaczego np. SN odrzuca dobrze napisaną kasację tylko dlatego, że podpisał się na niej adwokat albo radca, albo profesor historii prawa, albo notariusz, który nigdy nie pisał kasacji. Tak samo w przypadku pełnomocnictwa. Każdy obywatel może rozporządzić swoim majątkiem przez pełnomicnika w zasadzie dowolnie. Tylko tam gdzie w grę wchodzi interes korporacji, rozporządzanie majątkiem obywatela jest ograniczone. No przecież nie w jego interesie, bo gdyby tak było to by w ogóle nie mógł rozporządzać niczym bez udziału fachowców. Tam gdzie interes korporacji - obywatela traktuje się jak nienormalnego.

  Odpowiedz
 • bnm(2018-09-24 15:06) Zgłoś naruszenie 11

  Właściwie po co są korporacje? Właściwie dlaczego to kardiochirurg miałby robić operację przeszczepu serca skoro mógłby to zrobić taniej "szwagier złota rączka" albo sąsiad informatyk...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!