« Powrót do artykułu

Akty urzędowe Prezydenta są nieważne bez kontrasygnaty. Czy grozi nam paraliż wymiaru sprawiedliwości?[OPINIA]

Zgodnie z art. 144 ust. 1 i 2 Konstytucji Prezydent, realizując swoje konstytucyjne i ustawowe obowiązki, wydaje akty urzędowe, które dla swojej ważności wymagają podpisu Prezesa Rady Ministrów (kontrasygnata). Konstytucja ustanawia domniemanie kontrasygnaty aktów urzędowych Prezydenta, co oznacza, że dla ważności wymagają jej wszystkie akty urzędowe z wyjątkiem wyraźnie wskazanych w Konstytucji. Obowiązki i uprawnienia Prezydenta wyłączone spod obowiązku uzyskania kontrasygnaty (prerogatywy) wskazane są wyraźnie w art. 144 ust. 3 Konstytucji.

Sąd Najwyższy

żródło: ShutterStock

W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, w której w SN, obok prawidłowo wybranych sędziów, będzie zasiadało 55 sędziów wybranych nieważnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (8)

 • paraliż(2018-09-20 09:16) Zgłoś naruszenie 146

  Paraliż wym. spraw. nam nie grozi- bo JUŻ JEST FAKTEM !!! Nieudolnie rozwarcholona tzw reforma - nie wyszła. Niech może reformatorzy obejrzą przedwojenny film "Pani minister tańczy" i dadzą sobie na wstrzymanie z dalszym psuciem (sabotażem) systemu ustrojowego kraju.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ty(2018-09-20 12:45) Zgłoś naruszenie 113

  Nie ma chętnych na podpisy tego co podpisał maliniak. Nikt nie chce iść do więzienia

  Odpowiedz
 • Mecenas(2018-09-20 10:07) Zgłoś naruszenie 1012

  Wszyscy tzw,."sędziowie" orzekający w Polsce - a powołani na sędziów - po 1997 r ---- orzekają NIELEGALNIE, bo w żadnych z ich przypadków - przy powołaniu - nie było KONTRASYGNATY Premiera !!!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Wieści z rejonu(2018-09-20 10:26) Zgłoś naruszenie 92

  Paraliż już się dzieje. I paraliż SN jest mniej bolesną dla Obywatela częścią. Sądy powszechne bardzo źle zniosły dwie nierozsądnie wprowadzone ustawy. Wydziały karne zawalone są przestępstwami trzymiesięcznej niealimentacji, a cywilne badaniem z urzędu przedawnienia. W pierwszym przypadku okres niealimentacji tworzacy przestępstwo jest horrendalnie krótki. W drugim ustawa jest totalnym bublem - bez oceny jej skutków i przepisow przejściowych. Do tego dochodzi żenujący poziom wynagrodzenia sekretarzy i asystentów, tworzący braki kadrowe. Oraz brak młodych biegłych i "pocztowy" stan doręczeń przez Pocztę.

  Odpowiedz
 • nk(2018-09-20 10:04) Zgłoś naruszenie 60

  Proszę usunąć błąd ze wstępu. Sugeruje się, że kontrasygnata i prerogatywa to to samo (coś na kształt definicji nawiasowej).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!