« Powrót do artykułu

Dziecko to nie przedmiot, wychowanie to nie tresura

„Niemowlę nie jest własnością lekarzy i szpitala”, „Rodzice wiedzą, co jest dobre dla ich dzieci”, „Prawa rodziny są konstytucyjnym fundamentem”. Takie głosy pojawiały się przy okazji sprawy noworodka zabranego przez rodziców ze szpitala w Białogardzie. Z tego sporu przebija jedno: dziecko jest rzeczą, przedmiotem, tłem.

ojciec, dziecko

żródło: ShutterStock

Dziecko zostało uznane za człowieka, za istotę, z którą trzeba się liczyć, której nie wolno wieść na smyczy, lecz należy kierować nią umiejętnie, z rozwagą, wysiłkiem umysłu, uczucia i woli – Janusz Korczak pisał te słowa w 1900 r. I cały czas trzeba je przypominać

statystyki

Komentarze (5)

 • adekwatny komentarz(2017-10-01 11:27) Zgłoś naruszenie 108

  Gdy nie ma świadomego poczęcia, dziecko jest produktem ubocznym kopulacji. Taki produkt może być chciany, lub nie. Uprawianie seksu jest prastare i prastare są środki antykoncepcyjne do aborcji włącznie. A mamy święte nie wiadomo jak i kiedy poczęte. Wytresowani przez kapłanów rodzice nie potrafią wychować własnych dzieci. A gdy im się to uda, to wrażliwe dzieci zostaną zaszczute przez wychowanków treserów kapłanów każdej religii i aktualnej mafii przy korycie.

  Odpowiedz
 • sara(2017-10-01 14:29) Zgłoś naruszenie 62

  W klasie mojego dziecka jest taki uczeń, któremu matka nigdy nie daje pieniędzy na szkolne wycieczki czy wyjścia do kina. Sama wymalowana i wystrojona przed szkołą pali papierosy, a dziecku na wszystko żałuje. Alimenty, 500+, zasiłki z MOPS-u tylko po to, aby matce żyło się wygodnie. Kiedy to się zmieni?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • odp.(2017-10-01 19:35) Zgłoś naruszenie 42

  Tak droga Saro i z powodu tej złej matki trzeba ukarać wszystkich rodziców posiadających dzieci i zabrać im 500+. Twoja opinia jest tak samo podła jak wytresowanych przez kapłanów ludzi - ofiara jest sobie sama winna. Jak ją zgwałcono to jej wina. Niepełnosprawna umysłowa zgwałcona - nie ona nie krzyczała, a więc gwałtu nie było. Takie mają poglądy prawaki i prawaczki no i w ustach Bóg, honor, ojczyzna.

  Odpowiedz
 • nk(2017-10-02 08:11) Zgłoś naruszenie 32

  W miejsce władzy rodzicielskiej musi wejść władza innego podmiotu - państwa. A zgoda na procedurę medyczną, której odmowa jest wymuszona sankcją, jest iluzoryczna i sytuacja ma charakter szantażu. Nadużycia władzy będą zdarzać się zawsze, ale te popełniane przez jednostki są mniej groźne, bo mają mniejszy zasięg niż te dokonywane przez państwo, bo one mają charakter totalny.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!