« Powrót do artykułu

Sytuacja bez precedensu. Co oznacza reforma sądownictwa? [OPINIE]

Czy ewentualne przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższym zagraża demokracji? A może jest rzeczywistą szansą na reformę sądownictwa? Projekt ustawy oceniają eksperci.

 • Sytuacja bez precedensu. Co oznacza reforma sądownictwa?
 • Adam Bodnar rzecznik praw obywatelskich
 • Krystian Markiewicz prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”
 • Krystyna Pawłowicz posłanka PiS
 • Marek Safjan sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
 • Ryszard Piotrowski konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego
statystyki

Komentarze (10)

 • Inspektor Pracy(2017-07-15 08:52) Zgłoś naruszenie 72

  "No cóż TK Rzeplinskiego i SN POmysłodawców zapomniał „inne otoczenie prawne „ że to Ich się również dotyczy—Oni także byli tworzeni w innej rzeczywist ości ,studia i prace rozpoczynali „w innej” nawet jeżeli warunki pracy trwają do tej pory ---więc mozna Im wszystko odebrać gdyz wszystko jest "wygaszajace" --wszak czyz nie takie było Uzadasnienie TK Rzeplinskiego do Konstytucyjności Ustawy o Emeryturach POmostowych tyczącej się robotników zatrudnionych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy ---- a poza tym świetny tekst ,zawsze aktualny .Za dziesięć ,piętnaście lat będzie można kolejnym obecnie pracującym frajerom powiedzieć „pracowaliście w innej rzeczywistości” więc emerytury macie na śmietniku—nie ma dla Was. !!!-”" To chyba także dotyczy sędziów Sądu Najwyższego

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Apel(2017-07-14 16:32) Zgłoś naruszenie 73

  Polaków nie stać na koszty Sądowe a także stawki adwokackie:-- Wysokość minimalnych stawek adwokackich powinna być regulowana Ustawą bezpośrednio przez Sejm a nie Rozporządzeniem przez Ministra Sprawiedliwości. To mają być minimalne stawki a nie wygórowane jak zarządził były minister Budka . Pan Ziobro je co prawda zmniejszył lecz nadal są rażąco za wysokie . Czas tą patologie praktyki ustalania tych stawek natychmiast znieść . Niech adwokaci nie ustalają sami sobie gaż minimalnych które mogą być podnoszone aż 4 --krotnie. Wiekszość z tych spraw to jednak sprawy szablonowe! Za kwotę sporu 10 000 zl obowiązuje obecnie minimalnie aż 36% stawka, --tylko za swojego mocodawce nie licząc apelacji . Kogo stać na sprawy sądowe gdy Ich wynik nie tylko zależy od argumentów lecz także od wiedzy sądu oraz gdy wynik zależy od interpretacji prawa czyli tzw:ryzyka procesowego.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Obywatel(2017-07-14 21:05) Zgłoś naruszenie 31

  Reforma sądownictwa jest jeszcze za płytka. Sędziowie nie powinni sądzić w środowisku w którym mieszkają. Przy tak wysokich pensjach stać ich na dojazdy do innych miejscowości. Ponadto w sprawach karnych jak i cywilnych powinny być ławy przysięgłych wybieranych losowo. Stop bezprawia w sądownictwa. Całkowita zmiana kodeków aby były czytelne dla zwykłego obywatela a nie tylko dla prawników.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • swiadekwylosowany(2017-07-15 13:00) Zgłoś naruszenie 10

  Do Obywatel.Kodeks drogowy zdaje sie byc raczej czytelny dla zwyklego obywatela.Ino te drogi krzywe.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!