« Powrót do artykułu

Radca prawny asystentem sędziego TK? Może to rodzić konflikt interesów

Najbliższym współpracownikiem Michała Warcińskiego w Trybunale Konstytucyjnym został czynny radca prawny. A to może rodzić konflikt interesów

Asystenci sędziów TK a standardy etyczne

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Asystenci sędziów TK a standardy etyczne

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (9)

 • Norbert(2017-03-07 08:53) Zgłoś naruszenie 100

  A sędzia, który ma męża agenta SB powinien rozstrzygać w temacie zgodności z Konstytucją ustawy lustracyjnej?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • pytanie do eksperta(2017-03-07 08:27) Zgłoś naruszenie 90

  Pytanie teoretyczne :) czy na przykład sędzia TK wywodzący się ze środowiska adwokackiego, mający w rodzinie adwokatów powinien być sędzią, w sprawach, które mogą wpływać na sytuację adwokatów? Czy może powinien się wyłączyć z orzekania o takich sprawach?

  Odpowiedz
 • Prawnik(2017-03-07 08:43) Zgłoś naruszenie 70

  Wystarczy, żeby Pan radca zawiesił wykonywanie zawodu radcy i nie będzie problemu. Takie jest orzecznictwo. Osoba niewykonująca zawodu może być asystentem sędziego. Ponadto - ustawa o swobodzie działalności pozwala zawiesić działalność - więc także z tej strony jest to proste. Wystarczą 2 pisma: do rady i do ewidencji. A jeśli po 3 miesiącach uzna, że woli kancelarię, może szybko do niej wrócić.

  Odpowiedz
 • On(2017-03-07 10:20) Zgłoś naruszenie 60

  Tą sprawę już dawno wyjaśniono w orzecznictwie WSA i NSA. Można być asystentem sędziego, ale oczywiście nie można wykonywać zawodu. Trzeba być tzw. osobą niewykonującą zawodu. Ponadto - 3 miejsca pracy: Trybunał, uniwersytet i kancelaria - jak to pogodzić? Dwa tak, ale trzy?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • sceptyk(2017-03-07 09:51) Zgłoś naruszenie 51

  A kiedy ktoś się weźmie za zawody prawnicze, które są w jednym okręgu albo sądzie? To jest wręcz chore, co się wyrabia. Mama sędzia w okręgu, brat mamy w rejonie, tatuś prokurator okręgowy, synek adwokat, córeczka kurator brat tatusia radca prawny. I to wszystko w jednym mieście. I niech nikt nie pisze, że można się wyłączać. Ale mi wyłączenie - sprawę synusia dostaje koleżanka siedząca biurko w biurko z mamusia, ale ona też jest mamusia adwokata, więc jej sprawy dostaje koleżanka z naprzeciwka i tak to leci. To naprawdę skandaliczne przepisy które to umożliwiają.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!